Każdy dorosły człowiek doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest poddawanie się profilaktycznym badaniom krwi. Niestety, z uwagi na brak czasu lub awersję do igieł, mało kto wykonuje je tak często jak by wypadało. Bywają jednak takie niepokojące symptomy, które mocniej mobilizują do wizyty w punkcie pobrań. Czy wiesz, kiedy warto udać się na badania?
Rutynowe badania wykonywane okresowo – jakie choroby pomagają zdiagnozować?
Przynajmniej raz do roku warto udać się na okresowe badania krwi. Morfologia stanowi podstawową czynność, umożliwiającą wykrycie wielu chorób w początkowym ich etapie, kiedy leczenie jest najmniej inwazyjne i daje największe szanse na wyleczenie. Badanie krwi pozwala ocenić również ogólny stan zdrowia pacjenta – wykryć ewentualną anemię, niedobory, infekcje, cukrzycę czy nowotwory. W celu zdiagnozowania stanów zapalnych lekarze często wykonują OB (odczyn Biernackiego), dzięki któremu można zdiagnozować choroby nerek, nowotwory, choroby zakaźne czy zapalenie tkanki łącznej. Jeśli chodzi o podstawowe informacje o badaniach to przede wszystkim należy pamiętać, aby stawić się do punktu pobrań na czczo.
Badanie krwi w sytuacji pojawienia się niepokojących symptomów
Na badanie krwi warto udać się również w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. U podstaw problemów zdrowotnych mogą leżeć między innymi choroby wątroby – wówczas wykonuje się tzw. próby wątrobowe, które pozwalają wykryć wiele schorzeń, takich jak wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C, marskość wątroby czy toksyczne uszkodzenie wątroby. Ponadto dzięki badaniu krwi możliwe jest zdiagnozowanie chorób związanych z układem krążenia, niewydolnością czy zawałem serca. W tym przypadku istotne jest oznaczenie poziomu cholesterolu całkowitego. Przy badaniu krwi sprawdzić można również czynność hormonu tarczycy – poprzez zbadanie poziomu TSH. Prawidłowy wynik powinien oscylować wokół 0,4-4,0 mlU/l. Badanie krwi, a konkretniej ocenę stężenia kreatyniny, stosuje się również w przypadku symptomów wskazujących na choroby nerek lub choroby przemiany materii.
Badanie krwi w czasie ciąży – dlaczego jest ważne?
Również kobiety w okresie ciąży powinny wykonywać badania krwi. Pierwsze z nich przeprowadza się do 10. tygodnia ciąży. Ma ono na celu zdiagnozowanie przyszłej mamy pod kątem cukrzycy, ale również określenie czynnika Rh, aby zapobiec pojawieniu się konfliktu serologicznego. Analiza krwi umożliwia lekarzowi prowadzącemu zdiagnozowanie ewentualnych nieprawidłowości. Dzięki profilaktyce można wykluczyć anemię lub infekcję i w porę zareagować, zapisując pacjentce odpowiednie suplementy diety i witaminy. Kiedy powinno się wykonywać badanie krwi w czasie ciąży, oprócz wcześniej już wymienionego? Na pewno pomiędzy 15. a 20 tygodniem, potem między 27 a 32 tygodniem, a następnie około 38. tygodnia ciąży.
Badania dla osób ćwiczących – co dają?
W przypadku osób, które przekroczyły 35. rok życia i dotychczas wykazywały małą aktywność fizyczną, a obecnie chcą zabrać się na poważnie za treningi, dobrym pomysłem jest uprzednia wizyta u lekarza. Na pewno przyda się przeprowadzenie badania krwi, które pozwoli sprawdzić, czy poziom homocysteiny znajduje się na prawidłowym poziomie (optymalnie jest to 4-12 mikromol/litr). Zbyt wysoki współczynnik może przyczynić się do wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Problemy te mogą z kolei wykluczyć daną osobę z uprawiania sportów bardziej obciążających serce, na przykład maratonów. Również dietetycy kliniczni często proszą swoich pacjentów o wykonanie pełnych badań krwi.