Jeszcze kilkadziesiąt lat temu do depresji podchodzono jak do fanaberii, chwilowego stanu emocjonalnego czy wręcz przesadzonej reakcji, zwłaszcza u kobiet, a nie do poważnego problemu. Na całe szczęście od pewnego czasu to podejście zmienia się i coraz więcej osób zauważa, że depresja może być poważną chorobą, której nie należy bagatelizować. Czym jednak jest dokładnie, jak się objawia i co można zrobić, aby z nią wygrać?

Depresja to choroba

Depresja jest trudną chorobą, z którą walczy coraz więcej osób. Niestety często pozostaje niezauważona w pierwszym stadium, kiedy jeszcze nie pociąga za sobą najpoważniejszych konsekwencji. Osoby chore starają się udawać, że problem wcale ich nie dotyczy, a osoby z ich otoczenia po prostu nie mają wyraźnych sygnałów, że coś złego dzieje się z ich bliskimi. Dopiero po czasie pojawiają się symptomy, których nie daje się ignorować.

Depresja jest jednak poważną chorobą, która dotyka psychiki człowieka i uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie. Może wręcz doprowadzić do całkowitego zahamowania codziennych działań, jakie prowadził człowiek, a nawet skutkować śmiercią.

Co więcej, depresja to choroba nawracająca, której objawy mogą wystąpić ponownie. Wpływ mają na to zarówno indywidualne cechy człowieka (w tym choroby somatyczne, inne choroby psychiczne), jak i środowisko, w którym przebywa (np. powodujące wysoki poziom stresu). Nawroty choroby mogą być tym częstsze, im dłużej trwała poprzednia depresja, im cięższa była, a także jeśli nie wszystkie objawy ustąpiły po wyzdrowieniu.

Jakie są objawy depresji?

Wiele osób zastanawia się, jak rozpoznać depresję. Kiedy są chorzy na choroby somatyczne, zazwyczaj nie mają problemów z oceną, co jest wyraźnym symptomem, którego nie wolno lekceważyć. Może to być ból albo gorączka. Jednak znacznie trudniej jest nam rozpoznawać choroby psychiczne, ponieważ często bagatelizujemy objawy, zakładając, że same miną. W końcu smutek dopada każdego, a potem przechodzi.

Jednak w przypadku depresji nie przechodzi. Dlatego też ważnym wyznacznikiem jest czas trwania danego stanu. Ocenia się, że jeśli ma on charakter ciągły przez minimum 14 dni i wystąpi 5 spośród wszystkich charakterystycznych objawów, mamy do czynienia z depresją:

  • codzienny, nieustanny smutek, częsty płacz, brak możliwości poradzenia sobie ze smutkiem;
  • brak odczuwanej radości, brak zainteresowania codziennymi sprawami;
  • codzienne zmęczenie;
  • nieoczekiwana zmiana apetytu i wagi;
  • bezsenność, nadmierna senność lub inne zaburzenia snu;
  • niepokój, zdenerwowanie, rozdrażnienie, napięcie;
  • trudności ze skupieniem uwagi albo podejmowaniem decyzji;
  • poczucie bezużyteczności, niska ocena siebie, obwinianie się;
  • myśli samobójcze.

Gdy nie ma pewności

Być może obserwujesz u siebie lub osoby bliskiej niektóre albo nawet większość z tych objawów. Jeśli wciąż nie masz pewności, czy są to objawy depresji test online pomoże ci odpowiedzieć na to pytanie. Może stać się podstawą do tego, byś zdecydował, że warto skonsultować własny stan ze specjalistą, dlatego już przy podejrzeniu, że coś ci dolega, powinieneś zdecydować się na jego wykonanie. Im szybciej zaczniesz leczenie, tym szybciej poczujesz się lepiej.

fot. materiały prasowe

Więcej z kategorii: Choroby i zaburzenia psychiczne