O tym, że cukier jest szkodliwy wie chyba każdy z nas. Ale czy zdawaliście sobie sprawę z tego, że jest on aż ośmiokrotnie bardziej uzależniający niż kokaina?
Nasz organizm bardzo szybko przyzwyczaja się do dziennej dawki cukru, a gdy go nie otrzymuje, pojawia się silna potrzeba zjedzenia czegoś słodkiego. Zapewne dobrze znacie to uczucie. Cukier niczym narkotyk potrafi silnie uzależnić, ale rezygnacja z niego jest naprawdę trudna, tym bardziej, że dostęp do niego jest nieograniczony, nawet dla dzieci.
Jeżeli nie potrafisz żyć bez słodyczy i chciałbyś to w końcu zmienić, koniecznie wypróbuj 10-dniowy detoks od cukru! To sprawdzony sposób, który działa, a po nim poczujesz się naprawdę dobrze.
10-dniowy detoks krok po kroku
Dobre chęci i motywacja to podstawa
Każdy sukces rozpoczyna się od motywacji i chęci do podjęcia wyzwania. Do podjęcia decyzji dotyczącej detoksykacji powinny nakłonić nas odpowiedzi na pytania, które jak twierdzi Dr Mark Hyman, autor 10-dniowej diety Detoks Sugar Solution są niezwykle istotne. Oto one:
- Wygląd Twojego brzucha nie satysfakcjonuje Cię ze względu na zbędne kilogramy?
- Czy masz nadwagę?
- Masz stan przedcukrzycowy lub cukrzycę typu 2?
- Czy któryś z warunków występuje w Twojej rodzinie?
- Jesz, nawet gdy nie jesteś głodny?
- Czy doświadczasz „poczucia winy”?
- Czy odczuwasz mgłę mózgu, problemy z pamięcią lub nastrojem, refluks, bóle stawów lub mięśni?
Jeżeli uzyskasz twierdzącą odpowiedź na choćby jedno pytanie lub więcej, koniecznie powinieneś rozpocząć kurację 10-dniową.
Wiedza
Początek jest zawsze najtrudniejszy. Powinieneś być świadomy tego, że rozpoczynając kurację będziesz musiał powstrzymać się nie tylko od jedzenia słodyczy, ale również przetworzonej żywności, słodzików, mąki i wszystkich odmian cukru. Będzie warto, bo świeże produkty dostarczą Ci energii, której twój organizm właśnie teraz będzie się domagał.
Napoje
Definitywnie pożegnaj się ze wszystkimi supermarketowymi sokami i napojami. Ilość cukru, jaka się w nich znajduje jest przerażająca. A najbardziej niebezpieczne jest to, że cukier zawarty w tego typu sokach jest płynny w wątrobie, co niestety sprawia, że jesteśmy ciągle głodni.
Wprowadź odpowiednią ilość białka
Rozpoczynanie dnia od dostarczenia odpowiedniej ilości białka, będzie korzystne dla pracy Twojego organizmu. Białko utrzymuje pod kontrolą poziom cukru we krwi. Dlatego częste sięganie po nie sprawi, że twój stan zdrowia znacznie się poprawi, a w ciągu dnia będziesz mieć mniejszy apetyt. Warto sięgać po nasiona, orzechy oraz dobrej jakości ryby.
Jedz tylko dobre węglowodany
Zdrowe węglowodany, to warzywa niskoskrobiowe, są to na przykład brokuły, kalafior, kalafior, fasolka szparagowa, jarmuż, cebula, pomidory czy bakłażan. Twoje menu wcale nie musi być nudne, a to tylko kilka zdrowych węglowodanów, jest ich znacznie więcej.
Postaw na dobre tłuszcze
Podczas detoksu niezmiernie ważne jest unikanie niezdrowych tłuszczy zwierzęcych. Zastąp je zdrową oliwą z oliwek, która świetnie wkomponuje się w twoje dania, awokado, ryby, a także tłuszcze zawierające kwas omega-3. Tłuszcz w naszej diecie jest bardzo ważny, dlatego, że normalizuje poziom cukru we krwi i zapewnia pożywienie dla naszych komórek!
Oddychaj
Najczęściej uczucie głodu i wzmożony apetyt zwłaszcza na słodycze wywołuje hormon stresu – kortyzol. Możesz opanować tą reakcję poprzez uważny i spokojny oddech. Ponadto odpowiednia technika oddychania może zmienić metabolizm „od magazynowania tłuszczu do spalania tłuszczu”.
Wysypiaj się
Dorosły człowiek powinien przesypiać od 7 do 9 godzin. Krótszy sen lub jakiekolwiek zaburzenia z nim związane mogą mieć niekorzystny wpływ na hormony, które hamują apetyt, a co się z tym wiąże, pojawia się wzmożona potrzeba sięgania po węglowodany i cukier.
Zanim zdecydujesz się na 10-dniową kurację, upewnij się, co stanie się z Twoim ciałem?
Po kuracji detoksykacji każdy organizm reaguje inaczej, jednak występują pewne objawy fizyczne i psychiczne, których możesz doświadczyć. Rodzaj oraz nasilenie objawów zależy od ilości cukru, który dostarczaliśmy do organizmu. Dolegliwości, związane z odstawieniem cukru, mogą występować od kilku dni do dwóch tygodni. Chęć spożywania cukru z dnia na dzień będzie maleć, wszystko zależy od powstrzymania się przed tym silnym nałogiem.
Bardzo często objawy nasilają się i występują pomiędzy posiłkami, a także w sytuacjach stresowych i nerwowych.
Objawy psychiczne
Na gwałtowny brak cukru nasz organizm może zareagować i powodować szereg objawów emocjonalnych i psychicznych, takich jak:
1. Depresja. Chwilowe odczucie przygnębienia pojawia się dosyć często po rezygnacji z cukru.
2. Zmiany w wzorach snu. Zmianę możesz dostrzec także w swoim śnie. Niektórzy będą mieć trudności w zasypianiu, bądź będzie im doskwierać bezsenność, inni wręcz przeciwnie, mogą wysypiać się jak nigdy wcześniej.
3. Niepokój. Wiele osób skarżyć może się na nadwrażliwość, nerwowość i niepokój. Charakterystyczne jest także ogólne rozdrażnienie oraz poczucie braku cierpliwości.
4. Pragnienia. Bardzo często pragnieniu zjedzenia czegoś słodkiego towarzyszą inne zachcianki, najczęściej niezdrowe węglowodany, chleb, makaron, chipsy.
5. Problemy poznawcze. Mogą towarzyszyć ci także trudności z koncentracją podczas pracy czy zadań w szkole, a nawet w trakcie codziennych czynności.
Objawy fizyczne
Najczęstszym skutkiem ubocznym detoksykacji jest ból głowy oraz ogólne osłabienie. Do innych objawów należą:
- Nudności
- Zawroty głowy
- Mrowienie
- Zmęczenie
Powyższe objawy, mogą lub niekoniecznie się pojawiają. Jednakże pewne jest to, że po całkowitej kuracji odczujesz znaczną różnicę w samopoczuciu. Będziesz tryskać energią i po prostu poczujesz się w końcu zdrowo.
Jeżeli ten artykuł w jakiś sposób Cię zainteresował, udostępnij go na swoim profilu.