Usuwanie zmian skórnych za pomocą lasera polega na ingerowaniu w wybrane miejsce działania światła, który on emituje. Zastosowanie techniki laserowej jest znacznie bardziej korzystniejsze dla Pacjenta, niż poddanie się zabiegowi chirurgicznego. Przede wszystkim ingerencja laserowa jest mało inwazyjna, nie uszkadza sąsiadującej, zdrowej tkanki, a także wykazuje szybszy czas gojenia się podrażnionych miejsc ze względu na fakt, iż nie ma konieczności przecinania skóry skalpelem i zakładania szwów.

Zanim dana osoba zostanie zakwalifikowana do zabiegu z użyciem techniki laserowej, zobowiązana jest do udania się na wstępną konsultację medyczną z lekarzem przeprowadzającym zabieg. Jest to o tyle ważne, iż na takim spotkaniu wyklucza się u Pacjenta istnienie potencjalnych przeciwwskazań. Dodatkowo, aby zwiększyć własne bezpieczeństwo, warto poszukać profesjonalnego gabinetu medycyny estetycznej z dobrymi opiniami w środowisku, gdzie ma się gwarancję znajdowania się pod fachową opieką jedynie wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów, takiego jak: https://chirurgiabydgoszcz.pl/laserowe-usuwanie-pieprzykow-znamion-bydgoszcz/.

Jaki rodzaj zmian skórnych można usuwać za pomocą lasera?

Za pomocą lasera można usunąć takie zmiany skórne, jak:

  • Brodawki – niezależnie od ich kolorytu, a także brodawki łojotokowe i rogowaciejące,
  • Brodawki wirusowe – tzw. brodawki pospolite, brodawki na dłoniach, podeszwach, brodawki basenowe, płaskie, płciowe,
  • Kurzajki i kłykciny,
  • Pieprzyki (znamiona barwnikowe) – zarówno te płaskie, jak i wypukłe,
  • Włókniaki – miękkie, na szyi, pod pachami, na powiekach, w pachwinach, jak i te o charakterze wystającym,
  • Inne zmiany, jak np. kaszaki, prosaki, zaskórniki, grudy perliste, naczyniaki, punkty rubinowe, ziarniaki i inne.

Jak działa laser CO2 służący do usuwania zmian skórnych?

W przypadku chęci usunięcia wszelkich zmian skórnych, takich jak np. brodawki, włókniaki, czy też znamiona barwnikowe, można skorzystać z innowacyjnych metod leczenia, takich jak np. laser CO2. Dzięki temu wybrana zmiana zostanie usunięta, nawet jeśli znajduje się ona w głębokich warstwach skóry. Kiedy lekarz wykorzystuje energię lasera podczas zabiegu, absorbowana jest ona przez ludzką tkankę, gdzie dochodzi do odparowania wody i do zjawiska koagulacji. W ten sposób umyślnie wywoływany jest efekt termicznych i nieodwracalnych zniszczeń w miejscu ingerencji. Warto dodać, że laser działa precyzyjnie, oddziałując jedynie na wybraną zmianę skórną, bez naruszania zdrowych tkanek. Dodatkowo warto wspomnieć, że dużym atutem techniki laserowej jest eliminowanie krwawienia Pacjenta, ponieważ natychmiastowo dochodzi do koagulacji naczyń krwionośnych. Ponadto, laser CO2 wyposażony jest w funkcję super oraz ultraplus, które umożliwiają pracę w trybie impulsowym, bez uszkadzania termicznie tkanek wokół wybranego obszaru. Wszystkie powyższe czynniki dają efekt korzystniejszego, szybszego i łatwiejszego gojenia się podrażnionych miejsc, przy czym ze względu na brak konieczności rozcinania skóry i jej ponownego zaszywania, nie powstają szpetne blizny.

Jak przebiega zabieg laserowego usuwania zmian barwnikowych?

Zabieg ten można przedstawić w kilku punktach:

  1. Na początku odbywa się konsultacja medyczna, o której wspomniano wcześniej,
  2. Pacjentowi podawane jest znieczulenie miejscowe w postaci maści z lidokainą lub zastrzyk,
  3. Podczas zabiegu lekarz operuje strzałami wiązek światła lasera, usuwając niechciane zmiany skórne. Czas usunięcia jednego wybranego miejsca to kwestia kilku minut, jednak może się on wydłużyć w zależności od rozmiarów pieprzyka, jak i jego głębokości. Zazwyczaj większe zmiany likwidowane są stopniowo. Najpierw lekarz próbuje je spłycić. Warto zaznaczyć, że usuwając pieprzyki, należy stosować kilkutygodniowe przerwy między kolejnymi zabiegami.

Czy zabieg laserowego usuwania pieprzyków jest bezpieczny?

Tak, procedura usuwania znamion i pieprzyków jest jak najbardziej bezpieczna. Ryzyko infekcji jest bardzo niskie, a także nie dochodzi do krwawienia. W odróżnieniu od metody chirurgicznej – nie ma konieczności rozcinania skóry i ponownego jej zszywania za pomocą szwów. W ten sposób laser góruje nad skalpelem, dzięki czemu Pacjent nie musi się później borykać ze szpetnymi bliznami. Warto dodać, że technika laserowa dedykowana jest wszystkim ludziom, niezależnie od ich wieku. Jeżeli zmiana jest wypukła i ma łagodny charakter, zdecydowanie korzystniej wybrać laser, niż zabieg chirurgiczny. Ingerencję chirurgiczną należy wykonać, jeżeli istnieje duże ryzyko przekształcenia pieprzyka w zmianę nowotworową lub w przypadku kiedy zaczyna zmieniać on swoje właściwości (np. rośnie, zmienia barwę, kształt, a także pojawiają się wycieki). Leczenie chirurgiczne umożliwia oddanie patologicznego wycinka do dalszych badań histopatologicznych, czego niestety laser nie ma w swoich właściwościach.

Jak wygląda proces gojenia po laserowym usuwaniu zmian skórnych?

Po zabiegu, w miejscu ingerencji w tkankę skórną pojawia się brązowy strup, który zazwyczaj goi się przez około miesiąc. W przypadku większych ran zakładany jest Pacjentowi opatrunek. Z kolei te mniejsze nie wymagają takiego działania. Warto mieć na uwadze, że to w jakim tempie będzie regenerować się skóra w dużej mierze zależy od postępowania danego Pacjenta i jego zasad higieny. Podrażnione miejsce należy regularnie przemywać wodą z mydłem lub dezynfekować odpowiednim preparatem. Istotne jest to, aby chronić gojące się miejsce przed promieniowaniem słonecznym, ponieważ może to skutkować wystąpieniem przebarwień. Z tego powodu zaleca się przeprowadzanie tego typu zabiegów w okresie jesienno-zimowym.

Jak są zalecenia po zabiegu?

Najważniejszym zaleceniem, jaki należy stosować to zachowanie odpowiedniej higieny, a także chronienie skóry przed słońcem. Z opalania należy zrezygnować na minimum dwa miesiące, jednak znacznie korzystniej jest zakrywać skórę przed promieniami słońca nawet przez pół roku. Dotyczy to zarówno solarium jak i naturalnego słońca. Z tego powodu ustalając termin laserowego usuwania znamion, należy uwzględnić czas urlopu i ewentualnego wyjazdu. Warto także stosować kremy z wysokim filtrem SPF.

Usuwanie znamion – jakie są zalety zabiegu przy użyciu lasera?

O korzyściach wynikających ze stosowania techniki laserowej przy usuwaniu zmian skórnych można pisać i czytać przez wiele godzin, jednak skupiając się na konkretach warto wymienić następujące zalety:

  • Mała inwazyjność zabiegu – zmiana zostaje odparowana, bez ingerowania z zdrowe i sąsiadujące tkanki,
  • Wysoka skuteczność – raz usunięta zmiana nie odrasta,
  • Wysoki poziom bezpieczeństwa,
  • Bezdotykowe ingerowanie w tkankę ludzką – z tego powodu nie istnieje ryzyko zakażenia się żółtaczką lub wirusem HIV,
  • Bezbolesne działanie – ze względu na podanie znieczulenie, Pacjent odczuwa jedynie ciepło lub delikatne pieczenie,
  • Szybki proces rekonwalescencji – powstałe po zabiegu strupy zazwyczaj odpadają w ciągu dwóch tygodni, maksymalnie do miesiąca,
  • Brak powstałych blizn, które charakterystyczne są dla zabiegów chirurgicznych,
  • Brak ograniczania aktywności Pacjenta – tym samym nie ma konieczności wystawienia zwolnienia lekarskiego i obniżenia aktywności zawodowej.
Polecane artykuły