Próba wysiłkowa polega na ocenie zmian w EKG w czasie wysiłku fizycznego. Wiadomo, że zapis EKG zmienia się w czasie wysiłku zarówno fizjologicznie, jak i w stanach chorobowych.

Próba wysiłkowa pozwala przede wszystkim ocenić wydolność fizyczną organizmu. Jednoczesne monitorowanie EKG i pomiar ciśnienia tętniczego w czasie wysiłku pozwalają na ocenę wydolności krążenia.

Przygotowanie do badania próby wysiłkowej

Przed próbą wysiłkową pacjent nie powinien:

  1. spożywać posiłku
  2. palić
  3. pić mocnej kawy i herbaty.

Przebieg badania próby wysiłkowej

Badanie jest wykonywane na bieżni elektrycznej lub ergometrze rowerowym. Pacjentowi zakłada się elektrody aparatu EKG na klatkę piersiową, a na ramieniu mankiet do pomiaru ciśnienia tętniczego.

W przypadku bieżni – próba polega na stopniowym zwiększaniu szybkości przesuwu taśmy, a także kąta nachylenia bieżni. W efekcie pacjent ma wrażenie, jakby szedł szybkim marszem pod górkę.

W przypadku roweru – pacjent musi utrzymywać stałą prędkość przy coraz większym obciążeniu. Wywołuje to wrażenie jechania pod górkę.

Próba kończy się w momencie osiągnięcia odpowiedniej dla wieku częstości akcji serca. Próbę przerywa się wcześniej, jeśli wystąpią dolegliwości lub zmiany w EKG będące wskazaniem do przerwania badania.

Badanie trwa kilkanaście minut.

Wskazania do badania próby wysiłkowej

Wszystkie badania EKG są wykonywane na zlecenie lekarza.

Rentgen – prześwietlenie (RTG)

Rentgen - prześwietlenie (RTG)
Jest to metoda obrazowania, która wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie (promienie X). Przez ciało przepuszcza się określoną dawkę promieni X, które po przejściu ...
Czytaj Dalej

Spirometria

Spirometria
Badanie spirometryczne pozwala na pomiar objętości wdychanego i wydychanego powietrza. Spirometria pozwala na ocenę czynności dróg oddechowych. Spirometr, czyli aparatura ...
Czytaj Dalej

Tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa
Tomografia komputerowa jest jedną z nowoczesnych metod wykrywania i diagnozowania wielu chorób. Istotą tomografii komputerowej jest odwzorowywanie narządów w przekroju, ...
Czytaj Dalej

Rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny
Rezonans magnetyczny, podobnie jak tomografia komputerowa, należy do nowoczesnych metod diagnostycznych przydatnych w wykrywaniu różnorodnych schorzeń. Rezonans pozwala na zobrazowanie ...
Czytaj Dalej