Próba wysiłkowa polega na ocenie zmian w EKG w czasie wysiłku fizycznego. Wiadomo, że zapis EKG zmienia się w czasie wysiłku zarówno fizjologicznie, jak i w stanach chorobowych.

Próba wysiłkowa pozwala przede wszystkim ocenić wydolność fizyczną organizmu. Jednoczesne monitorowanie EKG i pomiar ciśnienia tętniczego w czasie wysiłku pozwalają na ocenę wydolności krążenia.

Przygotowanie do badania próby wysiłkowej

Przed próbą wysiłkową pacjent nie powinien:

  1. spożywać posiłku
  2. palić
  3. pić mocnej kawy i herbaty.

Przebieg badania próby wysiłkowej

Badanie jest wykonywane na bieżni elektrycznej lub ergometrze rowerowym. Pacjentowi zakłada się elektrody aparatu EKG na klatkę piersiową, a na ramieniu mankiet do pomiaru ciśnienia tętniczego.

W przypadku bieżni – próba polega na stopniowym zwiększaniu szybkości przesuwu taśmy, a także kąta nachylenia bieżni. W efekcie pacjent ma wrażenie, jakby szedł szybkim marszem pod górkę.

W przypadku roweru – pacjent musi utrzymywać stałą prędkość przy coraz większym obciążeniu. Wywołuje to wrażenie jechania pod górkę.

Próba kończy się w momencie osiągnięcia odpowiedniej dla wieku częstości akcji serca. Próbę przerywa się wcześniej, jeśli wystąpią dolegliwości lub zmiany w EKG będące wskazaniem do przerwania badania.

Badanie trwa kilkanaście minut.

Wskazania do badania próby wysiłkowej

Wszystkie badania EKG są wykonywane na zlecenie lekarza.

 

Mammografia

Mammografia
Jest to radiologiczna metoda badania piersi pozwalająca na wykrycie zmian w obrębie ich struktury. Podobnie jak inne metody radiologiczne, mammografia ...
Czytaj Dalej

24-godzinna rejestracja metodą Holtera (EKG)

24-godzinna rejestracja metodą Holtera (EKG)
Badanie Holtera pozwala na rejestrację pracy serca przez 24 godziny na dobę. Badanie przeprowadzane jest za pomocą specjalnego aparatu. Pacjent ...
Czytaj Dalej

Ultrasonografia (USG)

Ultrasonografia (USG)
Ultrasonografia jest znaną od wielu lat metodą obrazowania narządów, opartą na zjawisku odbijania fal akustycznych od napotkanych przeszkód. Fale akustyczne ...
Czytaj Dalej

EKG wysiłkowe (Próba wysiłkowa)

EKG wysiłkowe (Próba wysiłkowa)
Próba wysiłkowa polega na ocenie zmian w EKG w czasie wysiłku fizycznego. Wiadomo, że zapis EKG zmienia się w czasie ...
Czytaj Dalej