Jest to metoda obrazowania, która wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie (promienie X). Przez ciało przepuszcza się określoną dawkę promieni X, które po przejściu przez nie są rzutowane na specjalny detektor promieni. Detektorem w większości przypadków jest klisza fotograficzna (rentgenowska).

Badanie RTG służy do wykrywania zmian patologicznych w tkankach, ustalania ich lokalizacji i ewentualnie wielkości. Najczęściej stosowane jest w przypadku urazów kości. Poza tym za pomocą RTG można obrazować układ oddechowy, zęby, górną część układu pokarmowego.

Przygotowanie do badania RTG

1. W każdym przypadku należy zgłosić lekarzowi ciążę.

2. Jedynie w przypadku badania układu pokarmowego należy przyjść na czczo i przed badaniem przyjąć zawiesinę z barytu (kontrast).

3. W innych przypadkach nie ma specjalnych zaleceń.

Przebieg badania RTG

Do badania pacjent powinien odsłonić części ciała, które będą prześwietlane.

W przypadku prześwietlenia płuc pacjenta umieszcza się w pozycji stojącej między kasetą z kliszą rentgenowską a lampą. W przypadku badania układu pokarmowego pacjent badany jest w pozycji stojącej lub siedzącej. Czasami stosowany jest ucisk na powłoki brzuszne.

Do badania kości i stawów w przypadku urazów uniemożliwiających zdjęcie ubrania nie trzeba tego robić. Postawa pacjenta w czasie badania zależy od badanego miejsca, narzucają lekarz przeprowadzający badanie.

Badania RTG trwają kilka minut.

Wskazania do badania RTG

  • urazy kości i stawów
  • wady wrodzone układu kostnego
  • choroby reumatologiczne
  • schorzenia w obrębie klatki piersiowej
  • schorzenia górnego odcinka przewodu pokarmowego, gdy nie ma możliwości lub istnieją przeciwwskazania do wykonania endoskopii.

Badanie radiologiczne jest badaniem stosunkowo bezpiecznym. Dawka promieniowania pochłonięta w czasie jednorazowego badania nie ma wpływu na zdrowie człowieka. Badanie można wykonywać w każdej grupie wiekowej.

Nie należy go wykonywać jedynie u kobiet w ciąży.

Elektroencefalografia (EEG)

Elektroencefalografia (EEG)
Elektroencefalografia EEG jest to metoda rejestracji prądów czynnościowych wytwarzanych w mózgu. Aparat do EEG wyposażony jest w specjalne elektrody, które ...
Czytaj Dalej

Biopsja

Biopsja
Biopsja jest to inwazyjna metoda badania, polegająca na pobraniu komórek zmienionych chorobowo tkanek. Materiał do badania pobiera się zazwyczaj za ...
Czytaj Dalej

Badanie krwi – interpretacja wyników

Badanie krwi
Badanie krwi jest jednym z podstawowych badań, najczęściej zalecanym przez lekarzy. Jego wyniki pozwalają na ocenę ogólnego stanu zdrowia pacjenta, ...
Czytaj Dalej

Markery nowotworowe

Markery nowotworowe
Markery nowotworowe to substancje, których stężenie i obecność są związane z rozwojem nowotworu. Są to substancje wydzielane do płynów ustrojowych, ...
Czytaj Dalej