Niestrawność, przelewanie w jelitach, wzdęcia czy nadmierne gazy mogą pojawiać się sporadycznie po przejedzeniu. Jeżeli jednak zdarzają się systematycznie i nie mają związku z żadnym poważniejszym schorzeniem, mogą świadczyć o tym, że nasz organizm potrzebuje odpowiedniego oczyszczenia. Jak zrobić detoks jelit?

Sprawdzony sposób na detoks jelit — dieta oczyszczająca

Najlepszym sposobem na oczyszczenie układu pokarmowego jest stosowanie diety oczyszczającej. Jest to sposób żywienia, który powinien zawierać odpowiednie ilości błonnika sprzyjającego poprawie przemiany materii. Wspomagając metabolizm, błonnik ogranicza ilości odkładanych złogów w organizmie i przyspiesza wydalanie toksyn. Najwięcej błonnika znajdziemy w świeżych owocach i warzywach oraz w produktach zbożowych pełnoziarnistych.

Chcąc oczyścić organizm warto postawić także na probiotyki, najlepiej te naturalne. Tutaj świetnie sprawdzi się kefir, maślanka lub kiszonki zawierające dużo zdrowych bakterii, wpływających na kondycję naszych jelit. W oczyszczaniu jelita grubego świetnie sprawdzi się siemię lniane.

Kuracja oczyszczająca — zioła

Kiedy zależy nam na wyczyszczeniu jelit warto postawić też na herbatki ziołowe, a szczególnie napary z pokrzywy lub mięty, które wspomagają naturalny detoks układu pokarmowego. Dobrym sposobem na oczyszczenie jest też odpowiednie nawadnianie, a więc nie zapominajmy o tym, aby każdego dnia wypijać 1,5-2 litry wody.

Detoks jelit a sport

Pomocna w usuwaniu toksyn z organizmu jest systematyczna aktywność fizyczna. Ruch usprawnia perystaltykę jelit i poprawia krążenie, dzięki czemu naturalne oczyszczenie organizmu przebiega sprawniej. Poprawia się też przemiana materii, co z kolei zmniejsza ilość odkładanych złogów.

Dlaczego warto wykonywać detoks jelit?

Jelita pełnią w organizmie człowieka bardzo ważne funkcje. W jelicie cienkim zachodzi większość procesów trawiennych, tam też następuje wchłanianie składników odżywczych. Jelito grube to miejsce, w którym gromadzi się treść pokarmowa oraz woda, a także odbywają się procesy oczyszczania ciała z pozostałości po procesach metabolicznych. Jeżeli jelita nie funkcjonują prawidłowo, cierpi cały organizm. Dochodzi do spowolnienia procesów metabolicznych, pojawiają się biegunki lub zaparcia, często wzdęcia. Skutkuje to przybieraniem na wadze i pogorszeniem odporności, na którą wpływa zdrowie mikroflory jelit.

Detoks jelit — co oprócz diety?

Kilkudniowy detoks jelit powinien przynieść ulgę dla przewodu pokarmowego i pomóc w pozbyciu się nieprzyjemnych dolegliwości. Wspomagająco, przed rozpoczęciem diety lub w jej trakcie, można stosować lek na wzdęcia na bazie symetykonu. Wspomniana substancja rozbija nagromadzone w jelitach pęcherzyki gazu, usprawniając ich uwalnianie. Co więcej, symetykon nie ulega wchłanianiu przez jelita, a więc nie obciąża ich i jest w całości wydalany z organizmu.

Oczyszczanie jelit to dobra praktyka, która wspomoże działanie nie tylko układu pokarmowego, ale całego organizmu, gdyż zdrowy organizm bez toksyn ma więcej siły, witalności i motywacji do działania.

Rekomendacja:

De Sousa Carvalho Rossi M., Stedefeldt E., da Cunha D., T., de Rosso V., V., Food safety knowledge, optimistic bias and risk perception among food handlers in institutional food services. Food Control, 2017, 73 (Part B).

Yu H., Neal J., A., Sirsat S., A., Consumers food safety risk perceptions and willingness to pay for fresh-cut produce with lower risk of foodborne illness. Food Control, 2018, 86.

Polecane artykuły