USG należy do podstawowych badań, które w szybki i nieinwazyjny sposób dostarcza ogromu informacji o stanie narządów wewnętrznych. Niestety, popularność tej metody sprawiła, że oczekiwanie na USG wiąże się zazwyczaj z odległymi, kilkumiesięcznymi terminami. Teraz możesz zrobić to badanie szybciej!

Czy badanie USG wymaga odpowiedniego przygotowania?

Badanie USG nie jest inwazyjne, jednak w niektórych przypadkach wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Dotyczy to zwłaszcza badania wykonywanego przez powłoki brzuszne, którego wykonanie uniemożliwiać może nagromadzenie gazów w jelitach. W tym przypadku należy na trzy dni przed planowanym badaniem przyjmować środki ułatwiające usuwanie gazów z przewodu pokarmowego (np. Espumisan) oraz przejść na lekkostrawną dietę.

 

W przypadku badania USG układu moczowego, prostaty i USG ginekologicznego przez powłoki brzuszne, pacjent powinien zgłosić się z pełnym pęcherzem. W tym celu zaleca się wypicie co najmniej 1 litra wody niegazowanej bezpośrednio przed badaniem.

Jakie są przeciwwskazania do badania ultrasonograficznego?

USG to jedno z najbezpieczniejszych badań obrazowych. Jest całkowicie bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży. Przeciwwskazaniem do jego wykonania jest przede wszystkim obecność skaleczeń bądź oparzeń na skórze poddanej badaniu. Nie zaleca się również wykonywania USG na świeżo zamkniętym złamaniu kości, ponieważ może to wiązać się z nieprzyjemnym uczuciem bólu u pacjenta.

Gdzie wykonać badanie?

W prywatnej klinice MULTI MED wykonasz badanie USG bez czekania – wystarczy zgłosić się kilka dni wcześniej. Doświadczona kadra medyczna wykonuje każdy typ badania USG, w tym:

  • USG jamy brzusznej
  • USG Doppler naczyń krwionośnych
  • USG ginekologiczne przez powłoki brzuszne
  • USG piersi
  • USG stawów biodrowych
  • USG tarczycy
  • USG tkanek miękkich

Masz wątpliwości, czy Twój stan zdrowia pozwala na wykonanie badania ultrasonograficznego? Nie chcesz czekać w długich kolejkach, a zależy Ci na rzetelnie przeprowadzonym badaniu? Skontaktuj się z jedną z placówek MULTI MED, by rozwiać wszystkie swoje wątpliwości i ustalić najbliższy termin badania.