Przepuklina kręgosłupa to bolesna przypadłość. Może pojawić się na różnych odcinkach kręgosłupa. Pojawia się najczęściej w wyniku różnych przeciążeń. Coraz częściej dolegliwość ta występuje też u osób prowadzących siedzący tryb życia i dużo pracujących przy biurku. Z racji tego, że przepuklinie kręgosłupa zazwyczaj towarzyszy duży ból, konieczne jest szybkie rozpoczęcie leczenia. Jeszcze do niedawna podstawą leczenia przepukliny była operacja, dziś możliwości jest o wiele więcej m.in. kuracja falami TENS. Zobacz, jak leczyć przepuklinę kręgosłupa bez operacji.

Czym jest przepuklina kręgosłupa?

Mianem przepukliny kręgosłupa określa się choroby krążka międzykręgowego, czyli popularne wypadnięcie dysku. Problem z wypadaniem dysku dotyczy głównie osób po 40. roku życia. Lekarze biją jednak na alarm, że siedzący tryb życia przyczynia się do diagnozowania przepukliny kręgosłupa u coraz młodszych osób. Narażeni są na nią przede wszystkim ci, którzy unikają aktywności fizycznej i u których występują bóle pleców. Te łagodzić można dzięki elektrostymulatorowi przeciwbólowemu TRU+, który wspomaga leczenie dolegliwości bólowych falami TENS.

Na czym polega przepuklina kręgosłupa?

Przepuklina kręgosłupa wynika z obciążeń krążków międzykręgowych – te położone są między kręgami. Wraz z wiekiem krążek zaczyna tracić swoją elastyczność, przesuwa się i tak powstaje przepuklina kręgosłupa. Najczęściej pojawia się ona w odcinku lędźwiowym, który narażony jest najbardziej na obciążenia. Schorzeniu temu towarzyszy przede wszystkim ból. Jest to pierwszy i najważniejszy objaw przepukliny kręgosłupa. Promieniuje on do biodra, ud i kolan, odczuwalny jest też w podbrzuszu i pachwinach. Jako pozostałe objawy przepukliny kręgosłupa wymienia się rwę kulszową, mrowienie i drętwienie kończyn dolnych, brak czucia, zaburzenia wypróżniania i oddawania moczu, problemy z seksem. Warto zaznaczyć, że inne objawy może mieć przepuklina odcinka szyjnego czy odcinka piersiowego. Wtedy wystąpić mogą np. szumy uszne, osłabienie mięśni rąk, niedowłady spastyczne, bóle i zawroty głowy, sztywność karku (przepuklina odcinka szyjnego) czy ból w klatce piersiowej, brak możliwości śmiechu, kichania, kaszlu (przepuklina w odcinku piersiowym). Z racji tego, że objawy przepukliny kręgosłupa znacznie utrudniają życia, konieczne jest leczenie i rehabilitacja. W łagodzeniu objawów przepukliny sięgnąć można po różne metody m.in. elektrostymulację falami TENS z urządzeniem TRU+.

Jakie są przyczyny przepukliny kręgosłupa?

Trudno wskazać jednoznaczną przyczynę przepukliny kręgosłupa – każdy jej rodzaj ma inne podłoże. Do pojawienia się tego schorzenia na różnych odcinkach kręgosłupa może dojść zawsze, jednak głównie przyczynia się do tego siedzący tryb życia. Inne przyczyny, jakie wskazują lekarze to podłoże genetyczne, budowa anatomiczna, przyjmowanie nienaturalnej pozycji ciała, wypadki komunikacyjne, przeciążenie i dźwiganie ciężkich przedmiotów na wyprostowanych nogach.

Leczenie przepukliny kręgosłupa – na czym polega?

Jeszcze do niedawna przepuklinę leczyło się głównie operacyjnie. Obecnie wskazaniem do niej jest tylko ostra postać schorzenia, kiedy to występuje niedowład kończyn. Operacja pozwala odczuć pacjentowi ulgę w bólu. Współczesna medycyna proponuje kilka typów zabiegów na przepuklinę kręgosłupa: odbarczenie i stabilizowanie czy wszczepianie sztucznych dysków.

W przypadku lekkiej postaci przepukliny kręgosłupa zaczyna się od podania leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Na dalszych etapach wdrażana jest fizjoterapia, która obejmuje ćwiczenia, masaże, terapię ciepłem i zimnem. W leczeniu przepukliny kręgosłupa ważną rolę odgrywa też elektrostymulacja, która pozwala zniwelować ból. W przypadku schorzeń kręgosłupa niefarmakologiczne sposoby radzenia sobie z bólem mogą okazać się skuteczniejsze niż leki czy miejscowe maści. Wynika to z tego, że elektrostymulacja pomaga w przezskórnej stymulacji włókien nerwowych i blokowaniu impulsów bólu. Teraz ten sposób niwelowania dolegliwości bólowych można zastosować w domu, korzystając z elektrostymulatora przeciwbólowego tru plus.

Tru Plus to urządzenie, które stosuje się na bolące miejsca na ciele. Wykorzystuje ono impulsy technologii TENS, czyli przezskórnej elektrycznej stymulacji nerwów. Dzięki temu, że fale TENS docierają do ogniska bólu, mogą zablokować impulsy bólowe. Kuracje elektrostymulatorem Tru Plus można przeprowadzać samodzielnie, w domu. Zajmuje ona zaledwie 30 minut dziennie i polega jedynie na przyklejeniu urządzenia na obszar bolącego miejsca i ustawienie mocy emitowanych przez niego fal. W urządzeniu TRU+ do wyboru jest 25 różnych poziomów, co pozwala dopasować działanie elektrostymulatora do indywidualnych potrzeb i nie przekraczać progu bólu. Efekty elektrostymulacji TENS można poczuć bezpośrednio po zabiegu, utrzymują się one przez kilka godzin.

Przeciwwskazania: posiadanie rozrusznika serca, metalowe/elektroniczne implanty, epilepsja, podłączenie do wysokoczęstotliwościowych sprzętów chirurgicznych.

Nie stosuj urządzenia: na rany, wysypki, spuchnięte, zaczerwienione, zainfekowane miejsca, w miejscach lub w pobliżu miejsc gdzie występują zmiany rakowe, podczas kąpieli, snu, prowadzenia pojazdów, czynności w których TRU+ może rozproszyć uwagę i doprowadzić do urazu, w ciąży, w pobliżu wody. Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem, jeżeli jesteś pod opieką lekarską, stosowałeś inne środki do leczenia bólu, masz choroby serca, niedawno przebyłeś operację. Przestań używać urządzenia i skonsultuj się z lekarzem jeżeli ból nie ulegnie zmniejszeniu, nasili się lub zauważysz jakiekolwiek działania niepożądane. Używaj urządzenia z ostrożnością, jeśli masz tendencję do wewnętrznego krwawienia np. po złamaniu lub urazie.

Działania niepożądane: podrażnienie skóry.

Polecane artykuły