Choroby wątroby są dla nas wyjątkowo groźne, bo narząd ten, sam w sobie, nie posiada czucia nerwowego. W związku z tym nie otrzymujemy bezpośredniej informacji od organizmu w postaci bólu, że coś jest nie tak. Samodzielnie możemy obserwować tylko pośrednio, że doszło do zmian chorobowych.
Najczęstszymi i najłatwiejszymi objawami do wyłapania są:
- bóle brzucha,
- żółte zabarwienie skóry i gałek ocznych,
- zmiana koloru moczu z jasnosłomkowego na ciemniejszy, nawet lekko brunatny,
- powiększenie obwodu brzucha,
- obrzęki,
- przebarwienia lub zmiany na skórze przypominające wyglądem pajączki.
Choroby wątroby mogą też dawać inne, mniej oczywiste objawy. Jakie jeszcze rzeczy powinny zwrócić naszą uwagę? Przyjrzyjmy się im trochę bliżej.
Otóż nasze zainteresowanie nasze, a przede wszystkim lekarza powinny zwrócić:
- Świąd skóry – ma wiele przyczyn: choroby skóry, alergie, schorzenia psychiczne, ale często towarzyszy marskości wątroby, ma wtedy charakter przewlekły.
- Suchość w ustach – tzw. zespół suchości błon śluzowych jamy ustnej może towarzyszyć przewlekłemu WZW C.
- Mocno czerwone i wygładzone wargi oraz żylaki na spodniej stronie języka – może być to oznaka marskości wątroby.
- Nieprawidłowa masa ciała – nadwaga i otyłość mogą wiązać się ze stłuszczeniem wątroby, a niedobór masy ciała z zaburzeniami wchłaniania pokarmów w przewodzie pokarmowym i „stopnieniem” masy mięśniowej w przebiegu marskości wątroby.
- Krwawienie z nosa – kolejny objaw, który nie wydaje się być związany z wątrobą, ale często występuje u osób z marskością wątroby i spowodowany jest zaburzeniami krzepnięcia krwi. Temu objawowi może także towarzyszyć krwawienie z dziąseł.
- Ginekomastia – przerost gruczołu piersiowego, który w wypadku wątroby jest powiązany z marskością wywołującą zaburzenie metabolizmu hormonów płciowych.
- Zaburzenia snu i czuwania w postaci odwrócenia rytmu dobowego – bywają to problemy chorych z marskością wątroby.
- Problemy z koncentracją – dotyczą wielu osób, w tym towarzyszą też niektórym jednostkom chorobowym dotykającym wątrobę. Dodatkowo możemy zaobserwować przewlekłe zmęczenie, problemy z pamięcią czy spadek wydolności organizmu.
Jak już zostało wspomniane na początku artykułu, choroby wątroby mogą latami i to całkowicie bezobjawowo uszkadzać ten bardzo ważny narząd. Jeśli szukacie więcej informacji o wątrobie, polecamy zapoznać się ze stroną kampanii „Listy od W.”: https://watrobanieboli.pzh.gov.pl/
Źródła:
https://zdrowie.wprost.pl/medycyna/choroby/10240612/6-nietypowych-objawow-chorej-watroby.html?pr=10240613&pri=5#5-Krwawienie-z-nosa
https://porady.interia.pl/choroby-i-leczenie/news-nietypowe-objawy-chorob-watroby,nId,4905382
https://www.medonet.pl/zdrowie,objawy-chorej-watroby—jak-rozpoznac-,artykul,1735318.html
https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,masz-takie-zmiany-na-skorze–to-moze-byc-objaw-chorej-watroby,galeria,379488.html
https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-zakazne,wirusowe-zapalenie-watroby-typu-a—objawy-i-leczenie-wzw-a,artykul,1579227.html