Kolki u noworodka są częstym powodem stresu i zmartwień wielu rodziców. To powszechny problem – ma je prawie co drugi maluch. Dziecko jest wówczas rozdrażnione, płacze nawet przez wiele godzin, mimo zaspokojenia jego najważniejszych potrzeb.

Możliwe przyczyny kolki u noworodka

Kolki stosunkowo często występują u noworodków od 2. tygodnia życia i w niektórych przypadkach mogą utrzymywać się nawet do 9. miesiąca życia [1].

Dzieci cierpiące na kolki odczuwają ból i dyskomfort w jamie brzusznej, na które reagują płaczem, krzykiem i jękiem. Specjaliści dotąd  nie określili jednoznacznie głównej przyczyny występowania kolek. Mogą być one spowodowane nieprawidłową techniką karmienia, niedojrzałym układem trawiennym, zaburzeniami mikroflory jelit, stresem oraz alergiami pokarmowymi. Występują zarówno u dzieci karmionych naturalnym pokarmem mamy, jak i  mlekiem modyfikowanym.

Typowe objawy kolki u noworodka

Charakterystycznym objawem kolki u noworodka jest głośny, intensywny, długotrwały płacz, który nie mija po karmieniu, przewijaniu czy podczas przytulania. Definicja kolki zakłada występowanie płaczu trwającego 3 godziny w ciągu doby, częściej niż 3 razy w tygodniu, nie krócej niż tydzień[2]. Kolka występuje najczęściej w godzinach wieczornych i popołudniowych. Jeżeli Twój maluch jest niespokojny, rozdrażniony, podkurcza nóżki, ma wzdęty i napięty brzuszek oraz czerwoną buzię prawdopodobnie cierpi na kolkę. Udaj się z nim do lekarza pediatry, który zdiagnozuje problem i przedstawi odpowiednie metody postępowania.

Jak zapobiegać i łagodzić objawy kolki u noworodka?

Jeśli Twoja pociecha cierpi na silne kolki, sprawdź technikę karmienia. Zwróć uwagę, czy maluch nie połyka wraz z pokarmem zbyt dużej ilości powietrza. W jego jelitach gromadzi się wówczas nadmiar gazów, mogących nasilać kolkę [3]. Dodatkowo przed karmieniem możesz odciągać trochę pokarmu, aby nie leciał zbyt szybko lub odchylać się – mleko będzie wypływać pod mniejszym ciśnieniem [4].

Warto również zainwestować w smoczki antykolkowe, które lepiej dopasują się do buzi maleństwa [5]. Posiadają one specjalne systemy spowalniające przepływ pokarmu i zmniejszające ilość połykanego podczas kamienia powietrza, a co za tym idzie – ograniczające występowanie kolki u noworodków. Pamiętaj także, aby karmienie odbywało się w spokojnej atmosferze – jeśli będziesz zdenerwowana, może to wpłynąć negatywnie na nastrój dziecka. Zadbaj także, aby maluchowi odbijało się po karmieniu.

Skutecznym rozwiązaniem na kolki u noworodka jest również masaż brzuszka zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Bardzo istotna podczas występowania tej przykrej dolegliwości jest bliskość rodzica – staraj się uspokoić maluszka, przytulaj go, noś w chuście, jednocześnie ograniczając mu nadmiar zbędnych bodźców. Możesz także zastosować ciepłe okłady albo przygotować ciepłą kąpiel.

Kolka – mimo że nie jest chorobą – spędza sen z powiek wielu rodzicom i opiekunom. Bywa bardzo dokuczliwa, dlatego warto zminimalizować ryzyko jej wystąpienia, m.in. dzięki wspomnianej zmianie techniki karmienia czy wyeliminowaniu czynników stresogennych. To przejściowe zaburzenie powinno minąć samoistnie, gdy niemowlę ukończy 5. miesiąc życia [6]. W przypadku wątpliwości dotyczących żywienia lub rozwoju Twojego maluszka skonsultuj się z lekarzem pediatrą.

[1] https://www.bebiprogram.pl/jak-radzic-sobie-z-kolkami-u-niemowlat
[2] https://www.bebiprogram.pl/jak-radzic-sobie-z-kolkami-u-niemowlat
[3] https://www.bebiklub.pl/rola-brzuszka/karmie-piersia/karmienie-piersia-a-dolegliwosci-malego-brzuszka
[4] https://www.bebiprogram.pl/zdrowie-dziecka/dolegliwosci/najczestsze-dolegliwosci/kolki-co-robic
[5] https://www.bebiprogram.pl/zdrowie-dziecka/dolegliwosci/najczestsze-dolegliwosci/kolki-co-robic
[6] https://www.bebiklub.pl/zywienie-dziecka/dolegliwosci-trawienne/kolka-u-noworodka-jak-rozpoznac-i-lagodzic-objawy

Więcej z kategorii: Ciąża