Drożdżowe racuchy to właśnie anielskie ruchańce, pierwszy przepis powstał w gminie Pasłęk w Aniołowie. Receptura i historia wypieku powstała ze starych warmińskich obrzędów i sięga ponad 40 lat.

To delikatnie podłużne placki smażone, przypominające trochę pączki, które zostały docenione w naszym kraju. Nic w tym dziwnego, gdyż są bardzo pyszne. W 2018 roku trafiły na listę tradycyjnych produktów, którą zajmuje się Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ta interesująca nazwa wywodzi się od miejscowości, w której są smażone, czyli od Aniołowa a także od ruszania się ciasta w czasie wypieku 🙂 Ciasto wsadzone na rozgrzany olej skwierczy i tańczy. Stąd ta śmieszna nazwa. Ruchańce są przepyszne i mają delikatne,  sprężyste i puszyste ciasto oraz chrupiącą skórkę.

Składniki do przyrządzenia ruchańców:

  • 1 kilogram mąki pszennej
  • 1 litr mleka
  • 3/4 szklanki cukru
  • 10 dkg drożdży
  • 1/2 kostki masła
  • szczypta soli
  • olej
  • 6 jaj

Z podanych składników przygotujecie  około 30 sztuk ruchańców

Przygotowanie

Do miski wsypujemy całą mąkę następnie formujemy w mące dołek. Do uformowanego dołka wlewamy 0,5 litra lekko podgrzanego mleka,  drożdże, sól, cukier a także szczyptę soli. Następnie musimy odczekać ok. dziesięciu minut aż ciasto zacznie rosnąć.

W kolejnym kroku dodajemy resztę cukru i żółtka jajek jak również pozostałe 0,5 litry mleka. Z białek ubijamy pianę oraz roztapiamy masło które  dodajemy do ciasta. Ponownie musimy odczekać aż ciasto dobrze urośnie.

Następnie w średniej wielkości rondlu podgrzewamy olej który musi być bardzo rozgrzany. Stołową łyżką nakładamy ciasto na olej. Smażymy ciasto aż przybierze ciemny brąz z obu stron.

Gotowe już ruchańce możemy posypać cukrem pudrem.

Podziel się przepisem z przyjaciółmi – niech każdy skosztuje te przepyszne racuchy!

 

Anielskie RUCHAŃCE – są smaczniejsze niż pączki!

Anielskie RUCHAŃCE - są smaczniejsze niż pączki!
Drożdżowe racuchy to właśnie anielskie ruchańce, pierwszy przepis powstał w gminie Pasłęk w Aniołowie. Receptura i historia wypieku ...
Czytaj Dalej

Jak prawidłowo mierzyć tętno?

Jak prawidłowo mierzyć tętno?
Tętno u dorosłego mierzymy: 1. Na dużych tętnicach, np. na tętnicy: szyjnej wewnętrznej biodrowej udowej 2. Na mniejszych, ...
Czytaj Dalej

Owoc który przedstawiamy jest bardzo skuteczną metodą na nowotwory!

Owoc który przedstawiamy jest bardzo skuteczną metodą na nowotwory!
Udowodniono że owoc jest bardzo skuteczny i jego działanie jest o 10 000 razy silniejsze niż leczenie raka ...
Czytaj Dalej

Alarmujące poziomy arszeniku w ryżu

Alarmujące poziomy arszeniku w ryżu
Badania wykazały alarmujące poziomy arszeniku w ryżu. Dowiedz się, które rodzaje ryżu mają najwięcej arszeniku i jakie kroki ...
Czytaj Dalej