Drożdżowe racuchy to właśnie anielskie ruchańce, pierwszy przepis powstał w gminie Pasłęk w Aniołowie. Receptura i historia wypieku powstała ze starych warmińskich obrzędów i sięga ponad 40 lat.

To delikatnie podłużne placki smażone, przypominające trochę pączki, które zostały docenione w naszym kraju. Nic w tym dziwnego, gdyż są bardzo pyszne. W 2018 roku trafiły na listę tradycyjnych produktów, którą zajmuje się Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ta interesująca nazwa wywodzi się od miejscowości, w której są smażone, czyli od Aniołowa a także od ruszania się ciasta w czasie wypieku 🙂 Ciasto wsadzone na rozgrzany olej skwierczy i tańczy. Stąd ta śmieszna nazwa. Ruchańce są przepyszne i mają delikatne,  sprężyste i puszyste ciasto oraz chrupiącą skórkę.

Składniki do przyrządzenia ruchańców:

  • 1 kilogram mąki pszennej
  • 1 litr mleka
  • 3/4 szklanki cukru
  • 10 dkg drożdży
  • 1/2 kostki masła
  • szczypta soli
  • olej
  • 6 jaj

Z podanych składników przygotujecie  około 30 sztuk ruchańców

Przygotowanie

Do miski wsypujemy całą mąkę następnie formujemy w mące dołek. Do uformowanego dołka wlewamy 0,5 litra lekko podgrzanego mleka,  drożdże, sól, cukier a także szczyptę soli. Następnie musimy odczekać ok. dziesięciu minut aż ciasto zacznie rosnąć.

W kolejnym kroku dodajemy resztę cukru i żółtka jajek jak również pozostałe 0,5 litry mleka. Z białek ubijamy pianę oraz roztapiamy masło które  dodajemy do ciasta. Ponownie musimy odczekać aż ciasto dobrze urośnie.

Następnie w średniej wielkości rondlu podgrzewamy olej który musi być bardzo rozgrzany. Stołową łyżką nakładamy ciasto na olej. Smażymy ciasto aż przybierze ciemny brąz z obu stron.

Gotowe już ruchańce możemy posypać cukrem pudrem.

Podziel się przepisem z przyjaciółmi – niech każdy skosztuje te przepyszne racuchy!

 

Co to jest prezbiopia i jak z nią walczyć?

Co to jest prezbiopia i jak z nią walczyć?
Prezbiopia dotyczy każdej osoby w wieku powyżej 40 lat, chociaż pierwsze symptomy i czas ich zaobserwowania mogą być ...
Czytaj Dalej

Echokardiografia (echo serca): na czym polega?

Echokardiografia
Współczesna medycyna oferuje różne narzędzia pozwalające skutecznie zdiagnozować wielu chorób i dolegliwości. Do jednego z nich należy echokardiografia, ...
Czytaj Dalej

Zaskakujące korzyści zdrowotne płynące z picia wody

Zaskakujące korzyści zdrowotne płynące z picia wody
Woda jest dla nas niezbędna. Ciało ludzkie składa się z co najmniej 70% wody w zależności od wielkości ...
Czytaj Dalej

Ocet jabłkowy wyleczy ból i zapalenie stawów

Ocet jabłkowy
Ból stawów to przykra dolegliwość, która może spotkać niemalże każdego. Niekiedy wystarczy jedynie odpoczynek, aby pożegnać się z ...
Czytaj Dalej