Drożdżowe racuchy to właśnie anielskie ruchańce, pierwszy przepis powstał w gminie Pasłęk w Aniołowie. Receptura i historia wypieku powstała ze starych warmińskich obrzędów i sięga ponad 40 lat.
To delikatnie podłużne placki smażone, przypominające trochę pączki, które zostały docenione w naszym kraju. Nic w tym dziwnego, gdyż są bardzo pyszne. W 2018 roku trafiły na listę tradycyjnych produktów, którą zajmuje się Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Ta interesująca nazwa wywodzi się od miejscowości, w której są smażone, czyli od Aniołowa a także od ruszania się ciasta w czasie wypieku 🙂 Ciasto wsadzone na rozgrzany olej skwierczy i tańczy. Stąd ta śmieszna nazwa. Ruchańce są przepyszne i mają delikatne, sprężyste i puszyste ciasto oraz chrupiącą skórkę.
Składniki do przyrządzenia ruchańców:
- 1 kilogram mąki pszennej
- 1 litr mleka
- 3/4 szklanki cukru
- 10 dkg drożdży
- 1/2 kostki masła
- szczypta soli
- olej
- 6 jaj
Z podanych składników przygotujecie około 30 sztuk ruchańców
Przygotowanie
Do miski wsypujemy całą mąkę następnie formujemy w mące dołek. Do uformowanego dołka wlewamy 0,5 litra lekko podgrzanego mleka, drożdże, sól, cukier a także szczyptę soli. Następnie musimy odczekać ok. dziesięciu minut aż ciasto zacznie rosnąć.
W kolejnym kroku dodajemy resztę cukru i żółtka jajek jak również pozostałe 0,5 litry mleka. Z białek ubijamy pianę oraz roztapiamy masło które dodajemy do ciasta. Ponownie musimy odczekać aż ciasto dobrze urośnie.
Następnie w średniej wielkości rondlu podgrzewamy olej który musi być bardzo rozgrzany. Stołową łyżką nakładamy ciasto na olej. Smażymy ciasto aż przybierze ciemny brąz z obu stron.
Gotowe już ruchańce możemy posypać cukrem pudrem.
Podziel się przepisem z przyjaciółmi – niech każdy skosztuje te przepyszne racuchy!