Nie od dziś wiadomo, jak niszczący dla organizmu może być stres. Oczywiście nie chodzi tu tylko o zdrowie psychiczne, ale także fizyczne. Czym tak właściwie jest stres? To przede wszystkim zjawisko biologiczne, odpowiedź organizmu na stawiane mu fizyczne, jak i psychiczne wymagania. Można też powiedzieć, że jest on bezpośrednią reakcją na wszelkiego rodzaju zagrożenia. Kiedyś rozładowywanie go było niezwykle proste, dla ludzi pierwotnych był to znak, że należy walczyć lub uciekać. Teraz natomiast nie jest to takie proste, rozładowanie stresu jest twardym orzechem do zgryzienia. Ten chroniczny, przewlekły jest w stanie zepsuć człowiekowi zdrowie doszczętnie. Sprawdź, jaki wpływ może mieć na zdrowie fizyczne i fizyczne oraz w jaki sposób najlepiej sobie z nim radzić!

Stres a zdrowie psychiczne

Jak powszechnie wiadomo, stres ma naprawdę nieprzyjemne skutki, jeśli chodzi o zdrowie psychiczne, szczególnie mowa tutaj o tym długotrwałym. Przede wszystkim ma on to do siebie, że może znacznie nasilić objawy depresji. Do tego dochodzą również lęki czy nerwica, wszelkiego rodzaju fobie. Przewlekły stres może również prowadzić do ciągłego uczucia zmęczenia czy bezsenności, co – ponownie – może nasilić objawy depresji albo najzwyczajniej w świecie do niej doprowadzić. Jeśli jest się narażonym na chroniczny stres, najlepszym pomysłem jest zasięgnąć pomocy psychiatria Warszawa, aby zapobiegać dalszym nieprzyjemnościom i zniwelować te, z którymi już musisz się mierzyć.

Stres a zdrowie fizyczne

Poza zdrowiem psychicznym stres ma również ogromny wpływ na zdrowie fizyczne. Oczywiście ten krótkotrwały nie powinien stanowić dużych problemów, jednak przewlekły może znacząco wpłynąć na zdrowie człowieka. Warto zacząć tutaj od tego, że może on znacznie obniżyć odporność organizmu, a dodatkowo pogorszyć stan zdrowia u osób, które chorują na choroby przewlekłe. Choroby na które stres ma bezpośredni wpływ to między innymi: otyłość, cukrzyca, depresja oraz nadciśnienie. W skrajnych przypadkach zbyt długie narażanie się na stres może doprowadzić nawet do śmierci! Warto go zniwelować, aby nie mieć później z jego powodu wszelkiego rodzaju nieprzyjemności.

Walka ze stresem

Istnieją skuteczne sposoby, które pomogą Ci zwalczyć stres, bądź przynajmniej go zmniejszyć. Zdecydowanie warto spróbować wszystkich, bo jak wiadomo, nie każdemu będzie odpowiadało to samo. Przede wszystkim warto jest wykluczyć z diety wszystkie produkty, które mogą podwyższyć kortyzol takie jak nikotyna czy też kofeina. Warto także darować sobie cukry rafinowane. Świetnym sposobem jest aktywność fizyczna, dzięki której można znacznie obniżyć stres, poprawić zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Jednym z najlepszych sposobów na walkę ze stresem jest dbanie o higienę snu, gdyż może mieć ona znaczy wpływ na to w jakim natężeniu Cię on dotyka. Dla jednym stres zmniejsza się poprzez słuchanie muzyki, dla innych przez czytanie. Znajdź swój indywidualny sposób, dzięki któremu wyeliminujesz stres ze swojego życia!

Polecane artykuły