Pełna morfologia krwi jest podstawowym badaniem krwi, które pozwala określić nasz stan zdrowia. Niemniej w przypadku interpretacji podstawowych wskaźników w morfologii krwi należy pamiętać, że normy podawane są orientacyjnie. Odmienny tryb życia, nawyki żywieniowe to tylko klika z charakterystycznych cech, mających również wpływ na wyniki naszych badań. Ale o czym dowiemy się robiąc badanie morfologii krwi? Co będą one świadczyć o naszym stanie zdrowia? 

Morfologia krwi

Warto regularnie kontrolować morfologię krwi. Tym bardziej kiedy dostęp do badań nie był tak łatwy, wystarczy skorzystać ze strony https://badaniakrwi.pl/, wykonać badania i dowiedzieć się o obecnym stanie naszego zdrowia. Ale czym jest morfologia i co podlega tak naprawdę ocenie? Ocena funkcji płytek krwi to istotna kwestia w przypadku kiedy diagnozujemy krwawienia lub zakrzepy. Białe krwinki chronić nas będą przed patogenami, którymi są wirusy oraz bakterie. Natomiast krwinki czerwone związane są bezpośrednio z transportem tlenu z płuc do tkanek. Biorą udział również i w transporcie dwutlenku węgla. Hemoglobina to barwnik, dzięki któremu transportowany jest tlen. Podczas morfologii krwi ocenie podlegają wszystkie komórki krwi, łącznie z krwinkami płytkowymi lub płytkami krwi. U osób dorosłych częstotliwość badania krwi zalecana jest na co najmniej raz w roku.

Płytki krwi

Ocena funkcji płytek krwi będzie istotna podczas diagnostyki krwawień, czy odwrotnie – stanów zakrzepowych. Biorą one udział w procesie krzepnięcia krwi oraz magazynują wybrane substancje takie jak na przykład adrenalina, czy serotonina. W przypadku kiedy mamy obniżone wartości czerwonokrwinkowe możemy podejrzewać występowanie niedokrwistości z niedoboru żelaza, którego często przyczyną bywa nieodpowiednia dieta. Niemniej podniesienie tych wartości charakteryzuje niedokrwistość z niedoboru kwasu foliowego, czy też witaminy B12. Wzrost RDW jest charakterystyczny w przebiegu niedokrwistości. Natomiast kiedy pojawia się obniżenie poziomu płytek krwi mamy do czynienia z zaburzeniami autoimmunologicznymi, podczas przebiegu białaczek, nowotworów czy po radio i chemioterapii. Zbyt wysoki poziom trombocytów z kolei może być spowodowany wysiłkiem fizycznym, ciążą, stanami zapalnymi, niedokrwistością, czy nawet nowotworami.

Średnie stężenie hemoglobiny

Stężenia hemoglobiny będą świadczyć o naszym stanie zdrowia. I tak częstą przyczyną podwyższonego stężenia hemoglobiny będzie odwodnienie organizmu jak i przewlekłe jego niedotlenienie. A to może wywołane być różnego rodzaju chorobami, łącznie z POChP (przewlekłą obturacyjną chorobą płuc), czy OBS (obturacyjnym bezdechem sennym), jak i również wrodzonymi wadami serca, chorobami wysokościowymi, czy nawet paleniem papierosów.

Morfologia krwi i wskaźniki

Dzięki wskaźnikom charakteryzującym układ białokrwinkowy możemy zidentyfikować pojawiającą się w organizmie infekcję, stany zapalne, choroby nowotworowe, czy też dowiedzieć się czy nie mamy zaburzeń funkcjonowania szpiku. Wskaźniki takie jak eozynofile odpowiadają za rozpoznawanie alergii. Bazofile natomiast świadczą o stanach zapalnych jak i chorobach pasożytniczych.

Warto pamiętać, że wybierając się na badanie morfologii krwi powinniśmy być „na czczo”, czyli ostatni nasz posiłek powinien być spożyty 12 godzin wcześniej. Powinniśmy unikać alkoholu 2-3 dni wcześniej, powstrzymać się 12 godzin w piciu napojów kofeinowych. Rano można wypić maksymalnie szklankę wody. W miarę możliwości i stanu naszego zdrowia badanie powinno być zrobione przed przyjęciem leków.

Więcej z kategorii: Badania diagnostyczne