Chrapanie to dolegliwość, która dotyka nie tylko osoby chrapiącej, ale również innych domowników. W ujęciu statystycznym częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Nieprzyjemne dźwięki towarzyszące chrapaniu podczas spania mogą wybudzić każdego. Wiążą się one z zaburzonym przepływem powietrza w obrębie górnych dróg oddechowych, czego efektem jest drżenie niektórych struktur. Co zrobić w przypadku chrapania, czy istnieją tabletki lub preparaty na chrapanie?

Czym spowodowane jest chrapanie?

Problem chrapania w dużej mierze dotyczy mężczyzn, rzadziej kobiet. Osoby palące papierosy, pijące alkohol tuż przed snem mogą być bardziej narażone na chrapanie. Dlaczego? Palenie papierosów powoduje przesuszenie śluzówki i gardła, alkohol z kolei wpływa na rozluźnienie niektórych struktur mięśniowych, czego efektem jest np. opadanie nasady języka w kierunku gardła. Osoby z przewlekłym chrapaniem czy walczące z alergią mogą czasowo chrapać.

Skąd biorą się dźwięki podczas chrapania? Dochodzi do opierania się podniebienia miękkiego, języczka i języka o tylną ścianę gardła, co blokuje/ogranicza przepływ powietrza przez drogi oddechowego. Efektem tego jest drżenie takich struktur jak migdałki podniebienne i gardłowy migdałek. Co zrobić gdy chrapiemy? Warto zrzucić kilka kilogramów (zmniejsza się ucisk na niektóre struktury związane z chrapaniem), nie pić alkoholu na ok. 3-4 godziny przed snem. Warto wziąć pod uwagę, że niektóre leki np. nasenne czy uspokajające mogą nasilać chrapanie poprzez rozluźnienie mięśni. Niektórzy wymieniają również suche powietrze i zalecają stosowanie nawilżaczy powietrza – szczególnie w okresie grzewczym.

Chrapanie – domowe sposoby

Dla chrapania istotne jest spanie w odpowiedniej pozycji, która powinna zmniejszać ryzyko opadania nasady języka w kierunku dróg oddechowych. Niektóre poradniki radzą podłożenie czegoś „pod nogi” łóżka w jego szczytowej części. Wskazane jest spanie na boku. Osoby śpiące na plecach będą musiały przyzwyczaić się do nowej pozycji spania — pozycja leżąca na plecach sprzyja niestety chrapaniu.

Lek, preparat na chrapanie z apteki

Czy istnieje lek na chrapanie? Nie istnieje 1 uniwersalny środek na chrapanie m.in. ze względu na różne jego przyczyny. Duża część preparatów na chrapanie opiera się obkurczeniu błony śluzowej nosa, gardła. Przeciwdziała to powstawaniu i zmniejsza obrzęk, który może towarzyszyć chrapaniu. Jest to szczególnie korzystne podczas alergii przebiegającej z katarem. W zależności od nasilenia zastosowanie znajdą tutaj leki przeciwalergiczne – tabletki, aerozole do nosa.

Jeśli chrapanie nie wynika z kataru, alergii, palenia czy picia pomocne mogą okazać się preparaty na chrapanie jak spraye do nosa, spray do gardła, odświeżające listki rozpuszczające się na języku. W swoim składzie preparat na chrapanie może zawierać środki udrażniające drogi oddechowe jak mentol i związki podobne. Z pomocą na chrapanie przychodzą również specjalne plastry naklejane na nos. Ich celem jest podniesienie i szersze otwarcie nozdrzy, co przyczynia się do lepszej wymiany powietrza przez nos.

Istotne w profilaktyce chrapania jest oczyszczenie nosa, szczególnie gdy mamy tendencję do kataru np. alergicznego / sezonowego. Pomocne mogą być preparaty z apteki jak plastry ułatwiające oddychanie (na bazie olejku eterycznych – miętowego czy eukaliptusowego).

Chrapanie – kiedy iść do lekarza?

Chrapanie może być oznaką bezdechu sennego, którego nie należy bagatelizować. Jeśli chrapanie w ostatnich czasie przybrało „na głośności” czy częstości należy zasięgnąć porady lekarza w celu wykluczenia bezdechu. Szczególnie groźne dla osób chrapiących jest czasowe zaprzestanie oddychania, co może kończyć się wybudzeniem w środku nocy dla złapania większego wdechu powietrza. Jakie mogą być tego skutki? Mózg z racji niedotlenienia pracuje gorzej, osoby chrapiące są często zmęczone i niewyspane. W zależności od nasilenia i zespołu objawów lekarz może skierować chrapiące osoby na leczenie chirurgiczne lub zlecić kupno urządzenia, które w pewnym stopniu przypomina inhalator, ale jego zadanie jest wtłaczanie powietrza pod większym ciśnieniem. Oczywiście możemy również wyjść z zaleceniem ograniczenia picia alkoholu, zrzucenia „kilku kilogramów” czy zaprzestania palenia.

Polecane artykuły