Schorzenie o łacińskiej nazwie alopecia areata to problem, który dotyka nie tylko mężczyzn, ale także kobiety, a nawet dzieci. Łysienie plackowate stanowi jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów (tuż po łysieniu androgenowym). Rozpoznanie schorzenia uniemożliwia wykonanie przeszczepu włosów. Wydaje się zatem, że chorujący na tę przypadłość mają związane ręce. Na szczęście istnieje wiele metod leczenia – przybliżymy je w poniższym artykule.

Łysienie plackowate – co to za schorzenie?

Choroba dermatologiczna, jaką jest łysienie plackowate, dotyczy najczęściej owłosionej skóry głowy i charakteryzuje się występowaniem ognisk łysienia (o owalnym lub okrągłym kształcie). Choroba może pojawić się w każdym wieku (najczęściej diagnozuje się ją przed ukończeniem przez pacjenta 20. roku życia) i ma charakter nawracający. Pojawiające się nagle zmiany mogą być trwałe lub przejściowe. Włosy mogą odrosnąć w miejscu łysienia nawet po kilkunastu miesiącach.

Istnieją trzy odmiany łysienia plackowatego. W przypadku łysienia uogólnionego mamy do czynienia z całkowitą utratą włosów (także z innych owłosionych partii ciała). W przebiegu tzw. zwykłej odmiany łysienia plackowatego obserwuje się natomiast jedynie ogniska w obrębie skóry głowy. Jeszcze inną odmianą jest łysienie całkowite, które obejmują skórę głowy i powoduje utratę włosów w jej obrębie, jednak bez dodatkowych objawów.

Łysienie plackowate

Przyczyny łysienia plackowatego

Za główną przyczynę występowania łysienia plackowatego uważa się stan zapalny (mimo iż nie obserwuje się zaczerwienienia skóry). Ów stan zapalny może być z kolei wywołany rozmaitymi czynnikami.

 

Wśród najczęstszych przyczyn zachorowania na łysienie plackowate można wymienić:

  • czynniki dziedziczne (20%),
  • zaburzenia immunologiczne,
  • zaburzenia funkcjonowania gruczołów dokrewnych,
  • długotrwały silny stres,
  • przyjmowanie leków (np. immunosupresyjnych, cytotoksycznych, przeciwkrzepliwych).

Przyczyn upatruje się również w zaburzeniach cyklu włosowego. Większość specjalistów opowiada się jednak za stanowiskiem, które wskazuje reakcję immunologiczną organizmu jako przyczynę łysienia plackowatego. W skrócie; organizm sam atakuje własne komórki, w tym przypadku te, znajdujące się w mieszkach włosowych.

Specjalistami, odpowiedzialnymi za leczenie łysienia plackowatego, są dermatolodzy oraz trycholodzy i to do nich należy się udać po zaobserwowaniu objawów. Bywa, że specjalista zleca oznaczenie kilku parametrów we krwi, lecz nie jest to niezbędne do postawienia diagnozy. Tak naprawdę wystarczy analiza widocznych na skórze zmian.

Leczenie łysienia plackowatego

Należy pamiętać, że diagnoza nie jest wyrokiem i nie oznacza, że nic więcej nie da się zrobić. Wprost przeciwnie – jest to wstęp do procesu leczenia. Medycyna dysponuje obecnie wieloma metodami, które pomagają cierpiącym na to schorzenie osobom. Leczenie powinno być oczywiście prowadzone pod opieką specjalisty, który ustali plan działania.

Leczenie łysienia plackowatego polega na stosowaniu rozmaitych maści i kremów, a także na poddawaniu się zabiegom, takim jak np. mezoterapia skóry głowy, kriomasaż, karboksyterapia itd. Działanie większości zabiegów opiera się na podawaniu podskórnie substancji leczniczych i mieszanek odżywczych oraz na poddawaniu skóry głowy naświetlaniu czy wiązce lasera. Celem zabiegów jest zaś pobudzenie skóry do odnowy i jej odżywienie.

Niezależnie od rodzaju zabiegu, niezwykle istotna jest regularność. Należy bowiem pamiętać, że jednorazowy zabieg nie wystarczy. Tylko seria zabiegów przyniesie oczekiwane skutki i pozwoli na skuteczne leczenie choroby.

Więcej z kategorii: Choroby skóry