Mamy taką nadzieję, że Wasze dzieci i Wy sami nie byliście w tak trudnej sytuacji kiedy to dziecko się zakrztusi i ciężko go uratować.

Nie mniej jednak ostrzegamy w jaki sposób szybko reagować w razie tak przykrej sytuacji jaką jest zadławienie kochanego dziecka.

Kiedy Twoje dziecko mocno się zakrztusiło jak wtedy najszybciej zareagować?

Wiadomo że każdy rodzić instynktownie działa i wie jak reagować, gdy dziecko się zakrztusi. Najważniejszą rolą rodzica jest pierwsza pomoc

Pierwsza sprawa od jakiej zaczynamy to ustalenie czym dziecko się zakrztusiło!

1. Jeżeli dziecko mocno kaszle i ciężko oddycha, to znaczy że zachodzą na siebie drogi oddechowe.

2. Zakrztuszenie może też spowodować wymioty. Ta reakcja organizmu jest spowodowana obcym ciałem w krtani. To naturalne odruchowe zachowanie powodujące oczyszczenie gardła dziecka.

3. Brak oddechu oraz trudne i ciężkie sapanie.

4. Czerwienienie twarzy zamiennie z siwym kolorem oraz wydzielanie się śliny

Czasami może wystąpić utrata przytomności.

Jakie są przyczyny zakrztuszenia dziecka do 1 roku życia?

Najczęstszą przyczyną zadławienia u tak małego dziecka jest jedzenie. Często do takiego zadławienia dochodzi wskutek łapczywego jedzenia, kiedy dziecko jest głodne i przerwy w jedzeniu są za długie. Może też przyczynić się niewłaściwa pozycja podczas karmienia. Tak małe dziecko może się też zakrztusić gdy matka ma nadmiar pokarmu, a dziecko nie nadąża z połykaniem go. Czasami pokarm już większego dziecka może mieć zbyt duże kawałki, które dziecko wkłada do buzi i może się zakrztusić nie gryząc pokarmu.

Pierwsza sprawa od jakiej zaczynamy działanie to wezwanie pogotowia!



Następny krok to samodzielna pomoc swojemu dziecku! W żadnym wypadku nie próbuj samodzielnie wyjmować przedmiotu który utkwił dziecku w buzi. W ten sposób możesz zaszkodzić swojemu dziecku.

Jak uratować dziecko?

Jest kilka metod ratujących życie dziecka podczas zadławienia:

Należy położyć dziecko na ręce brzuchem skierowanym w dół, później przechylić główkę dziecka w dół. Klepnąć 5 razy między łopatkami drugą ręką.

Umieścić dziecko na plecach aby głowa znajdowała się poniżej jego ciała. Nacisnąć wskazującymi i środkowymi palcami 5 razy klatkę piersiową.



Co robić kiedy dziecko zakrztusi się w wieku powyżej 1 roku?

Przeprowadzamy następujące procedury ratownicze:

Potrzebne będą ręce do wsparcia, aby dziecko się na nich zawiesiło (tyłem do osoby dorosłej). Należy przycisnąć do siebie dziecko aby wypluło obcy obiekt.

Należy odwrócić dziecko plecami do siebie i uklęknąć, jeśli dziecko jest małe. Położyć jedną rękę blisko nogi tak, aby dziecko mogło się oprzeć. Drugą ręką uderzać tak, jakby ktoś próbował przenieść zacięty obiekt do ust. Powtarzać czynność, aż zatrzymany przedmiot wyjdzie.

Jeżeli dziecko leży i nie ma możliwości jego podniesienia, wtedy należy działać w inny sposób.

Trzeba położyć dziecko na plecach i usiąść na kolanach. Położyć dłonie jedną na drugiej i ostro wcisnąć pod klatkę piersiową w ruchu ślizgowym w kierunku głowy. Czynność powtarzać, aż obcy przedmiot wypadnie z przełyku.

Jeżeli dziecko nie odzyskało przytomności lub straciło przytomność tuż po usunięciu zalegającego przedmiotu, trzeba dokonać sztucznego oddychania i masażu serca!

Bardzo ważne jest to aby każdy przestrzegał zasad i rozróżniał technikę która ratuje niemowlę i dziecko starsze.

W jaki sposób zapobiegać zadławieniu dziecka?

Aby zmniejszyć ryzyko zadławieniu się dziecka należy przestrzegać kilka prostych zasad:

Pilnować dziecka, oraz upewniać się że dziecko nie ma wokół siebie żadnych małych przedmiotów które mogłyby spowodować zakrztuszenie. Nie pozwalać dziecku bawić się zabawkami które składają się z małych elementów

Podawać dziecku owoce bez pestek!

Dokładnie rozdrabniać jedzenie dziecku które jeszcze nie umie samodzielnie jeść większych kawałków. Przestrzegać zasady, że podczas jedzenia nie mówimy i nie śmiejemy się

Nie karmić dziecka na siłę!

Pilnować aby dziecko nie przyjmowało zbyt dużej ilości pokarmu w ustach naraz. Nie odwracać uwagi dziecka kiedy je i pije.

Oczywiście mamy nadzieję że nie będziesz musiał korzystać z procedur ratowniczych. Bardzo ważne jest aby znać te wszystkie zasady, jeżeli ich nie znasz można zawsze skorzystać z kursu pierwszej pomocy.

Udostępnij tę wiedzę swoim znajomym – te wskazówki mogą uratować życie Twojemu dziecku!



Polecane artykuły