Wraz z nadejściem sezonu chorobowego przypomina nam się, że w naszym domu jest szafka czy szuflada pełna niedokończonych leków. Kiedy łapie nas choroba w pierwszej kolejności zaglądamy właśnie do niej w poszukiwaniu jakiegoś specyfiku na polepszenie zdrowia.

Jak sprawdzać termin ważności leków?

Jak sprawdzać termin ważności leków

Każdy produkt który zjadamy, pijemy czy nakładamy na skórę ma jakiś termin ważności. Jest on podawany na dwa sposoby:

1. Dzień, miesiąc i rok czyli, najbardziej dokładna data ważności, która oznacza, że po upływie tego terminu producent nie daje nam gwarancji bezpieczeństwa i skuteczności produktu.

2. Jeżeli na opakowaniu jest umieszczona data ważności w postaci miesiąca i roku oznacza to, że produkt można bezpiecznie stosować do ostatniego dnia miesiąca, który jest wskazany na opakowaniu. Termin ważności zakłada, że produkt jest przechowywany w odpowiednich warunkach opisanych na ulotce lub opakowaniu.

Jeśli lek ma ważność 2 lata od daty wyprodukowania to producent bierze odpowiedzialność za bezpieczeństwo, stabilność i siłę działania leku w okresie tych właśnie dwóch lat. Co dzieje się z lekiem po upływie terminu to już producenta nie obchodzi, a pacjent zażywający leki po upływie daty robi to na własne ryzyko.

Ryzyko może być duże bo musimy zdawać sobie sprawę, że leki to są jednak substancje chemiczne i niektóre mogą rozkładać się do toksycznych związków.

Co się dzieje z lekami po upływie terminu ważności?

Co się dzieje z lekami po upływie ważności

Wiemy na pewno, że leki tracą siłę działania i będą mniej skuteczne albo w ogóle nie wywołają efektu leczniczego. Nie brzmi to groźnie jeżeli chodzi o lek przeciwbólowy czy farmaceutyk stosowany w lekkich dolegliwościach. Jednak w przypadku leków na poważniejsze choroby np. nadciśnienie, cukrzycę, padaczkę, choroby nerek, tarczycy, choroby psychiczne czy inne wymagające stałego przyjmowania leków, ściśle określonej dawce, sprawa się komplikuje.

Czym grozi przyjmowanie leków po terminie?

Czym grozi przyjmowanie leków po terminie

Pacjent, który pominie dawkę leku lub zażyje tabletkę, która nie zadziała z taką mocą jak powinna może ponieść bardzo nieprzyjemne konsekwencje np. wylądować w szpitalu. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że najczęściej na jednej przeterminowanej tabletce przecież się nie kończy.




Załóżmy, że pacjent zażywa leki na nadciśnienie, które są przeterminowane i dużo słabiej działają niż leki, które powinien przyjmować. Po paru dniach taki pacjent może mieć na tyle wysokie ciśnienie, że po prostu wyląduje w szpitalu. W dodatku całkowicie nie świadomy, że przyczyną jego stanu zdrowia są właśnie przeterminowane leki.

Co zrobić z przeterminowanymi lekami?

Leki są substancjami chemicznymi i z tego powodu mogą zanieczyszczać środowisko i negatywnie wpływać na organizmy wodne. Nie dotyczy to wszystkich leków ale zdecydowana większość z nich ma negatywny wpływ na środowisko więc powinniśmy dbać o to, żeby te substancje się do niego nie przedostały.

Dlatego po okresowym przeglądzie apteczki zapakuj przeterminowane leki do torby i przekaż do apteki, która posiada specjalny pojemnik na przeterminowane leki, które są później bezpiecznie utylizowane.

Polecane artykuły