Od naszych oczu wymagamy niekiedy bardzo wysokiej wytrzymałości – na przykład przy coraz bardziej rozpowszechnionej pracy przy monitorach komputerowych; skutkiem tego niejednokrotnie jest zmęczenie, pieczenie i suchość oczu. W szybkim i łagodnym pobudzeniu oczu pomocna może być poniższa seria ćwiczeń.
Ćwiczenia te w żadnym wypadku jednak nie pomagają w usuwaniu wad wzroku ani nie leczą chorób oczu. Przeciwnie: przeprowadzać można je tylko wtedy, gdy oczy są zupełnie zdrowe. Należy zapytać swojego lekarza, czy zaproponowane tu ćwiczenia są odpowiednie.
Przerwy w ciągu dnia
W ciągu dnia powinno się wielokrotnie robić przerwy w pracy. Należy wtedy z pomocą ćwiczeń oddechowych, treningu autogennego lub progresywnej relaksacji mięśni odprężyć całe ciało. Powinno się łączyć te ćwiczenia z programem odprężających ćwiczeń dla oczu.
Rozluźnianie oczu
Małymi okrężnymi ruchami należy masować tył głowy i delikatnie uciskać mięśnie karku i pleców – w ten sposób można rozluźnić bolesne napięcia w obrębie głowy. Robienie min i grymasów oraz bezgłośne wypowiadanie całych zdań, tak by było to widoczne na naszej twarzy, prowadzi do odprężenia mięśni twarzy. Następnie, wykonując opuszkami placów okrężne ruchy, należy masować i delikatnie uciskać poszczególne punkty skóry na całym obszarze wokół oczu. Masaż rozpoczyna się u podstawy nosa i bardzo powoli przesuwa przez okolice brwi. Potem należy wiele razy łagodnie masować okolice skroni i przejść na obszar pod oczami.
Patrzenie w dal
Często musimy się godzinami koncentrować na przedmiotach i pracy, które znajdują się nie dalej niż metr od nas. Na skutek tego może dochodzić do rodzaju skurczu mięśni, któremu najlepiej możemy zapobiec, jeśli od czasu do czasu przeniesiemy wzrok w dal i na kilka minut zatrzymamy go na jakimś oddalonym przedmiocie.
Poszerzanie pola widzenia
Jeśli stale koncentrujemy się na jednym określonym punkcie, to z czasem nasze pole widzenia coraz bardziej się zawęża i coraz trudniej spostrzegamy rzeczy dziejące się wokół nas. Ten stan prowadzi do nieprzyjemnego uczucia napięcia w naszych oczach. Dlatego w regularnych odstępach czasu należy koncentrować się na przedmiotach znajdujących się na obrzeżach naszego pola widzenia, na przykład trzymać w wyciągniętej ręce ołówek przed nosem i przesuwać go powoli daleko na prawo i na lewo. Nie należy wodzić za nim wzrokiem, a jedynie starać się widzieć go „kątem oka”. Dzięki temu ćwiczeniu pole widzenia pozostaje szerokie, a oczy mogą się odprężyć.
Zasłanianie oczu dłońmi
Należy przykryć dłońmi całkowicie zamknięte oczy i starać się odczuć ciepło dłoni i świadomie poczuć zupełną ciemność. Po kilku minutach zabiera się ręce i powoli, świadomie otwiera oczy, patrząc przy tym daleko przed siebie.
Rady dla osób pracujących przy monitorze
Wraz ze wzrostem uprzemysłowienia naszego świata coraz większego znaczenia nabiera odbiór i przetwarzanie informacji. Z tego względu wielu miejsc już nie wyobrażamy sobie bez obecności komputerów. Zgodnie z dzisiejszym stanem wiedzy nowoczesna aparatura nie stanowi wprawdzie zagrożenia dla naszego zdrowia, ale właśnie oczy mogą być nadmiernie przemęczone na skutek pracy przy monitorach komputerowych, co prowadzi do ich podrażnienia i zaczerwienienia.
Osoby pracujące przy monitorze komputerowym powinny przynajmniej raz do roku być gruntownie przebadane przez okulistę. Jeśli noszą okulary, to trzeba zwrócić uwagę na to, by były one optymalnie dobrane do warunków panujących na stanowisku pracy.
Migająca skrzynka
Obraz, który widzimy na ekranie komputera, jest stale wyświetlany w bardzo krótkich odstępach czasu; prędkość, z jaką się to odbywa, nazywana jest częstotliwością. Jeśli częstotliwość wyświetlania obrazu spadnie poniżej 50 razy na sekundę, zauważamy to w postaci irytującego, nadzwyczaj nieprzyjemnego migotania obrazu. Przy częstotliwości 70 obrazów na sekundę poszczególne obrazy zlewają się w jedno i niczego nie zauważamy. A zatem w monitorze dobrej jakości obraz powinien być wyświetlany co najmniej 100 razy na sekundę lub jeszcze częściej.
Idealny monitor
Monitor powinien charakteryzować się możliwie małym promieniowaniem elektrostatycznym. Chodzi tu o niemożliwe do uniknięcia elektryczne naładowanie ekranu, które występuje także w telewizorach. Prawidłowe ustawienie monitora przyczynia się w znacznej mierze do ochrony oczu. Zgodnie ze stanem dzisiejszej wiedzy można wyjść z założenia, że ilość promieniowania wysyłanego przez ekrany, które według opisu technicznego zachowują normy ochrony przed promieniowaniem MPR-II, nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia.
- Monitory nie powinny być zbyt małe; przekątna monitora nie powinna być mniejsza niż 14 cali (około 35 cm).
- Rozdzielczość monitora powinna być możliwie największa (powinna odpowiadać co najmniej standardowi FULL HD).
- Powinno się korzystać z ciemnych znaków na jasnym tle.
- Monitor powinien mieć powłoki przeciwodblaskowe, tak aby promienie świetlne z otoczenia nie odbijały się od jego powierzchni i nie powodowały odblasku.
Najlepsze ustawienie monitora
Ekran komputera powinien znajdować się w odległości 50-70 centymetrów od oczu. Jego górna krawędź nie powinna leżeć wyżej niż oczy, to znaczy, najlepiej jest, kiedy monitor stoi bezpośrednio na biurku. Ekran i klawiatura powinny być tak ustawione, aby pracująca przy komputerze osoba mogła siedzieć wygodnie. Miejsce pracy nie powinno znajdować się bezpośrednio przed oknem albo tuż obok niego lub innego źródła światła, tak żeby nie dochodziło do olśnienia przez jasne do oraz żeby nic nie odbijało się od monitora.