Mykoplazmy to jedne z najmniejszych drobnoustrojów chorobowotwórczych występujących zarówno u zwierząt, jak i u ludzi.

Mykoplazma – czy jest groźna?

Bakterie mycoplasma, mimo że nie zawierają ściany komórkowej, należą do grupy bakterii. Żyją w kolonii, zazwyczaj w warunkach beztlenowych, choć większość jest w stanie przeżyć również w obecności tlenu. W grupie bakterii Mycoplasma wyróżniono już co najmniej 124 rodzaje, opisywane już w IXI wieku. Płaski kształt bakterii ułatwia przyleganie do komórek gospodarza.  Najczęściej mykoplazma jest bodźcem wywołującym zapalenie płuc, bywa jednak także przyczyną wielu schodzeń kardiologicznych lub neurologicznych. Najczęściej do zakażeń dochodzi jesienią w rejonach o klimacie umiarkowanym. Podatne na zakażenia są osoby w każdym wieku, jednak choroba najczęściej wykrywana jest u dzieci i młodzieży. Istnieją także mykoplazmy genitalne, niebezpieczne zwłaszcza w przypadku kobiet.  Groźna bakteria przenosi się łatwo i szybko. Możemy jednak zminimalizować ryzyko zakażenia poprzez zdrowy styl życia oraz zminimalizowanie kontaktu z osobami kaszlącymi czy kichającymi. 

Przeczytaj więcej o bakterii na https://www.zdrowy-styl-zycia.pl/czy-mykoplazma-jest-grozna-dowiedz-sie-wszystkiego-o-bakterii-mycoplasmy/.

Bakterie mycoplasma – jak dochodzi do zakażenia?

Do zakażenia zwykle dochodzi drogą kropelkową. Możliwe jest też zarażenie się poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Okres inkubacji bakterii to zwykle 7-14 dni.  Średnio co około 5 lat dochodzi do epidemii wywołanej bakterią. Najczęściej dotyczy to środowisk zamkniętych takich jak szkoła czy rodzina. Zakażenie mykoplazmą, u dzieci zwykle nie różni się od zwykłego przeziębienia. U młodzieży i dorosłych bakteria prowadzi do śródmiąższowego zapalenia płuc. Wykazano, że mykoplazmowe zapalenie płuc stanowi nawet około 40% wszystkich przypadków zapalenia płuc. Leczenie choroby bywa problematyczne, ponieważ patogeny bakterii Mycoplasma są wewnątrz komórek, stąd dostęp do nich jest utrudniony. W organizmie człowieka żyje około 17 gatunków tych bakterii.  Należy jednak pamiętać, że chorobotwórcze są jedynie niektóre gatunki bakterii, inne są nieszkodliwe lub uaktywniają się w warunkach obniżonej odporności organizmu. 

Mykoplazma – objawy

Objawy mykoplazmy to zwykle:

  • Ból gardła,
  • kaszel,
  • gorączka,
  • brak apetytu,
  • osłabienie,
  • złe samopoczucie.

Objawem mykoplazmy nie jest katarBakteria atakuje układ oddechowy, następnie rozszerzając się na płuca, oskrzela czy krtań. Zakażenie bakterią mykoplazmy może prowadzić też do zapalenia mięśnia sercowego, osierdzia lub zapalenia opon mózgowych. Niekiedy może się zdarzyć, że zakażeniu będzie towarzyszyć zapalenie ucha środkowego.  Występuje również stawowa forma mykoplazmy. Zwykle jest to przemijająca forma obejmująca jeden staw. Wtedy obserwujemy takie objawy jak:

  • zapalenie stawów,
  • ból, obrzęk.
  • pęcherzyki, rumień.

Mykoplazma – diagnostyka

Jeżeli infekcja dolnych dróg oddechowych przedłuża się lub dotychczasowe leczenie okazuje się nieskuteczne, warto wykonać dodatkowe badania. Pomocne będzie wykonanie zdjęcia rentgenowskiego płuc, w ten sposób można zobaczyć zmiany śródmiąższowe oraz wysięk w jamie opłucnej. Bakterie mykoplazmy mogą być także wykryte za pomocą testów PCR. To kosztowna metoda, jednak pozwala na szybkie, skuteczne i wiarygodne wykrycie choroby. 

Mykoplazma – leczenie

Z uwagi na to, że zakażenie bakteriami mykoplazmy niekiedy przypomina przeziębienie, infekcje dolnych dróg oddechowych,  leczenie nie zawsze prowadzone jest odpowiednio. Infekcje powodowane patogenami mykoplazmy można skutecznie leczyć antybiotykami z grupy trecyklin (doksycyklina) oraz antybiotykami makrolidowymi. Terapia trwa zwykle około 10 dni. Dodatkowo można używać substancje pomocnicze tj. leki przeciwgorączkowe czy przeciwkaszlowe. Leczenie zawsze musi odbywać się pod nadzorem lekarza!

Artykuł napisany na podstawie podręcznika „Zakażenia wywołane patogenami atypowymi w praktyce lekarskiej” pod zbiorową redakcją A. Nitsch- Osuch, K. A. Wardyn, I. Choroszy- Król. W książce przedstawiono całościową, obecną wiedzę na temat diagnostyki, terapii, etiopatogenezy zakażeń wywołanych przez bakterie atopowe.