Owsica jest chorobą pasożytniczą jelita grubego wywoływaną przez owsika ludzkiego. Występuje najczęściej u dzieci.

OBJAWY OWSICY

Objawy choroby mogą być zróżnicowane, w zależności od masywności i czasu trwania zakażenia, a także indywidualnej wrażliwości chorego. Najczęściej jednak zakażenie jest bezobjawowe.

W zakażeniach objawowych najbardziej nasilony jest świąd odbytu występujące głównie w godzinach nocnych, który może prowadzić do powstawania zmian skórnych, mogących ulegać dodatkowym zakażeniom bakteryjnym z towarzyszącym rozwojem procesu zapalnego w tej okolicy.

Objawy towarzyszące owsicy u dzieci:

 • niepokój i pobudzenie ruchowe
 • zgrzytanie zębami
 • obgryzanie paznokci
 • zaburzenia koncentracji uwagi
 • zaburzenia snu
 • zmniejszenie apetytu
 • bladość skóry.

W przypadku mało intensywnych inwazji owsika objawy (świąd odbytu, nerwowość, bezsenność) mogą występować okresowo. Masywne inwazje charakteryzują się stałością objawów.

Powikłania w przebiegu owsicy:

PRZYCZYNY OWSICY

Przyczyną powstawania choroby jest zakażenie owsikiem ludzkim (Enterobius uermicularis), który jest nicieniem pasożytującym w części jelita grubego wyłącznie u człowieka. Samica ma długość około 1 cm i szerokość około 0,4 mm, samiec jest wielkości kilku milimetrów.

Po 4 tygodniach pasożytowania w przewodzie pokarmowym samica owsika czynnie wypełza przez odbyt, kierując się w okolicę krocza, pozostawia liczne jaja, które po około 6 godzinach od wydalenia przekształcają się w inwazyjne larwy. W tym czasie bardzo często dochodzi do powtórnego dostania się larw przez odbyt do jelita (jest to zjawisko retroinwazji, tj. zakażenia wstecznego) lub przeniesienia larw z okolic odbytu do jamy ustnej przez samego zakażonego, najczęściej na skutek znacznie nasilonego świądu odbytu (jest to z kolei zjawisko aut o inwazji, tj. samozakażenia). Jaja pasożyta występują również na sedesie, pościeli i innych przedmiotach.

Do zakażenia dochodzi poprzez połknięcie larw owsika ludzkiego znajdujących się w pokarmie, na przedmiotach lub brudnych rękach.

DIAGNOSTYKA OWSICY

Chorobę rozpoznaje się na podstawie:

 • wywiadu lekarskiego
 • analizy stwierdzonych objawów klinicznych
 • wnikliwego badania lekarskiego.

Potwierdzenie diagnozy uzyskuje się po stwierdzeniu obecności pasożyta w kale, w okolicy odbytu lub w moczu, albo po zidentyfikowaniu jaj owsika w kale.

Najskuteczniejszą metodą diagnostyczną jest pobranie wymazu z okolicy odbytu. Wymaz wykonuje się rano, po przebudzeniu, wykorzystując w tym celu specjalną taśmę celofanową naklejaną na skórę okolicy odbytu. Następnie wykonuje się badanie mikroskopowe.

PORADY LEKARZA

 NALEŻY:

 • zasięgnąć porady lekarskiej w przypadku podejrzeń, że objawy mogą być wynikiem zakażenia owsikiem ludzkim
 • dbać o higienę osobistą, w szczególności myć ręce przed jedzeniem i po oddaniu stolca
 • często zmieniać bieliznę osobistą, pościel oraz ręczniki, a także unikać spania w tej samej pościeli po rozpoczęciu leczenia choroby, ważne jest także krótkie przycinanie paznokci u dzieci
 • w celu usunięcia jaj owsika ludzkiego dokładnie sprzątać mieszkanie („na mokro”), gdyż jaja te mogą bytować przez kilka tygodni w środowisku zewnętrznym.

 NIE NALEŻY:

 • spożywać pokarmów o nieznanym pochodzeniu
 • spożywać nieumytych owoców i jarzyn
 • korzystać z tej samej pościeli, ręczników, co osoba chora.

 

Zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe
Zatrucie pokarmowe to choroba przewodu pokarmowego wywołana przez spożycie pokarmu zawierającego bakterie chorobotwórcze lub szkodliwe substancje toksyczne. OBJAWY ZATRUCIA POKARMOWEGO ...
Czytaj Dalej

Biegunka podróżnych

Biegunka podróżnych
Biegunka podróżnych to zespół objawów spowodowanych zakażeniem przewodu pokarmowego, występującym u osób podróżujących do krajów ubogich, o niższym standardzie sanitarno-higienicznym ...
Czytaj Dalej

Błonica / Dyfteryt

Błonica / Dyfteryt
Błonica jest ostrą chorobą zakaźną zajmującą błony śluzowe dróg oddechowych oraz skórę. Błonica krtani może być bardzo niebezpieczna, szczególnie dla ...
Czytaj Dalej

Zakażenie wirusem HIV oraz AIDS

Zakażenie wirusem HIV oraz AIDS
AIDS (skrót od ang. Aquired Immunodeficiency Syndrome), czyli zespół nabytego upośledzenia odporności, to choroba o bardzo zróżnicowanym przebiegu i objawach ...
Czytaj Dalej