Jak często sięgasz po wodę butelkowaną? Czy przed jej wypiciem sprawdzałeś kiedykolwiek jaki ma skład? Okazuje się, że woda z kranu niekiedy jest znacznie zdrowsza, niż ta, którą kupujemy w sklepie.

Niestety, jak podaje Consumer Reports mnóstwo wód z półek sklepowych odbiega od wymaganych standardów, jeżeli chodzi o ich skład. Mało tego, częste spożywanie niektórych wód butelkowanych może okazać się dla naszego zdrowia bardzo niebezpieczne.

Niebezpieczny dla zdrowia metal w składzie wód

Organizacja Consumer Reports przeprowadziła analizę składu 130 wód butelkowanych. Wynik okazał się oszałamiający. Odnaleziono szkodliwy metal w ilościach zbliżających lub nawet przekraczających dopuszczalne normy. Uwaga! Aż w 11 wodach butelkowanych odnaleziono arsen. Jak się okazuje może on drastycznie wpłynąć na nasze zdrowie.

metal w wodzie

Dopuszczalna norma arsenu w wodzie wynosi 10 ppb. W trzech próbkach wody Peñafiel, której producentem jest dr Pepper Snapple Group, odnaleziono aż 18,1 ppb stężenia metalu. Z kolei w próbkach wody Whole Foods wynosiło ono od 9,48 do 9,86 ppb, czyli niewiele poniżej limitu.

Jak pokazują badania prowadzone przez amerykańskich naukowców, wystarczy naprawdę niewiele ilości arsenu, aby wystąpić mogły problemy zdrowotne. Woda, w której poziom arsenu wynosi jedynie 3 ppb może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jak się okazuje poziom taki wykryto w sześciu badanych markach.

Odmienne normy w składzie w różnych stanach

Jak ustaliła Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA), dopuszczalna ilość arsenu to własnie 10 ppm. Z kolei w New Jersey norma wynosi zaledwie 5 ppb. Takiej wody, która posiada większą ilość arsenu nie należy wykorzystywać do spożycia. Natomiast w Stanach Zjednozonych produceni wodyw korzystają z niespójnych wytycznych dotyczących możliwej zawartości arsenu zarówno dla wody butelkowanej i wody z kranu. Jeżeli chodzi o tą ostatnią wymogi są o wiele bardziej surowe.

Jakie są konsekwencje przyjmowania arsenu?

Arsen, czyli arszenik lub inaczej tlenek arsenu. To jeden z najbardziej toksycznych i zagrażających zdrowiu metal ciężki. Odnaleźć go można w śladowych ilościach jako pierwiastek w glebie, roślinach i wodzie.

Arsen

Według badań, częsta styczność z wysokim stężeniem arsenu może wpłynąć na rozwój chorób sercowo-naczyniowych, raka i innych zaburzeń, a nawet prowadzić do obniżenia poziomu IQ u dzieci. Zbyt duża dawka spożywania tego pierwiastka może doprowadzić nawet do śmierci.

A Ty? Jaką wodę pijesz najczęściej? Sprawdź czy jest zdrowa i czy nie szkodzi twojemu zdrowiu.
Źródło: www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/arsenic, ehp.niehs.nih.gov/doi/10.1289/ehp.1205875

Polecane artykuły