Typowe objawy choroby Meniere’a to: pojawiające się w formie napadów zawroty głowy, utrzymujące się przez minuty lub godziny, nudności i wymioty, biegunka, oczopląs oraz jednostronne szumy w uszach.

Przyczyny choroby Meniere’a

Przyjmuje się, że przyczyną tej choroby jest uszkodzenie delikatnej membrany oddzielającej od siebie płyny wypełniające ucho wewnętrzne. Następuje ich zmieszanie się i jednocześnie pobudzone zostają zakończenia komórek nerwowych. Po ataku choroby objawy nie pojawiają się więcej, poza ewentualnie utrzymującym się upośledzeniem słuchu. Przebieg choroby bywa różny. Schorzenie może być wprawdzie bardzo kłopotliwe, ale nie stanowi zagrożenia dla życia.

Choroba Meniere’a – leczenie

Laryngolog zaleci początkowo unikanie czynników mogących wywoływać chorobę, takich jak stres, alkohol, nikotyna i kawa. Terapia podstawowa składa się z podawania środków przeciwwymiotnych oraz leków zmniejszających zawroty głowy. Stosuje się także dietę ubogą w sól kuchenną. Jeśli zawroty głowy o charakterze wirowania są trudne do opanowania, to pomocne może być zastosowanie leczenia (zachowawczego lub chirurgicznego), polegającego na celowym wyłączeniu poszczególnych komórek ucha wewnętrznego, które wywołują zawroty.

Profilaktyka i pomoc doraźna

Podczas ataku należy się położyć i w mi arę możliwości nie poruszać. Często napad poprzedzany jest przez uczucie ucisku lub pełni w uchu. Te zwiastuny (aura) w większości przypadków pozwalają przygotować się na przyjście ataku i uniknięcie niebezpiecznych sytuacji.

Więcej z kategorii: Choroby narządu wzroku i zmysłów