Okres jesienno-zimowy to czas wzmożonej zachorowalności na przeziębienie. Gdy organizm jest osłabiony, nietrudno o infekcję. Można jednak skutecznie przeciwstawiać się chorobie, reagując już w chwili wystąpienia pierwszych objawów.

Pierwsze objawy przeziębienia często są bagatelizowane, gdyż bywają na tyle niejednoznaczne i słabe, że nie identyfikujemy ich z chorobą. Za złe samopoczucie, osłabienie i ból głowy obwiniamy nadmiar codziennych obowiązków i stres, a nie wszechobecne wirusy, które jesienią i zimą bardzo szybko rozprzestrzeniają się między ludźmi. Tymczasem szybka reakcja może uchronić nas przed rozwojem infekcji.

Po tych objawach poznasz, że dopada Cię przeziębienie

Przeziębienie to choroba, która rozwija się stopniowo i powoli. Zwykle zaczyna się od pogorszenia samopoczucia i zmęczenia. Nagły spadek energii najczęściej stanowi pierwszy sygnał, informujący nas, że organizm przygotowuje się do walki z wirusami.

Następnie ujawnia się delikatny ból głowy, a także charakterystyczne drapanie w gardle. Później pojawia się mocniej odczuwalny ból gardła, zwykle wysoko, w najbliższym sąsiedztwie nosa, niekiedy sięga głębiej – aż do okolic krtani. Kolejnymi objawami są częste kichanie i katar. Wydzielina początkowo jest wodnista, dodatkowo może pojawić się uczucie zatkania nosa oraz zatok. Przeziębienie zwykle pojawia się bez gorączki, u niektórych osób może wystąpić stan podgorączkowy, sięgający do 38°C. Przez pierwsze 4-6 dni objawy będą się nasilać.

Co robić, gdy dopada przeziębienie?

Walkę z przeziębieniem warto rozpocząć już na pierwszym etapie, zanim jeszcze wydzielina w nosie zgęstnieje, wystąpi kaszel, a mocny ból gardła utrudni nam mówienie i jedzenie. Jesteśmy w stanie skutecznie zatrzymać rozwój infekcji, ale ważna jest szybka reakcja.

Przede wszystkim konieczny jest odpoczynek, najlepiej w ciepłym łóżku. Ciepło to nasz najlepszy sprzymierzeniec w walce z wirusami, które nie przepadają za wysokimi temperaturami. Jeśli więc tylko mamy taką możliwość, lepiej pozostać w domu, popijając gorącą herbatę z imbirem i sokiem malinowym.

W łagodzeniu pierwszych objawów dobre rezultaty można osiągnąć, sięgając po tzw. naturalne antybiotyki. Są to produkty, które z pewnością wiele osób posiada w swojej kuchni, czyli m.in. czosnek i cebula, miód, imbir, chrzan, żurawina. Można je dodawać do spożywanych potraw, sałatek, napojów, a także przygotowywać z nich różnorodne zdrowotne mikstury, np. syrop z cebuli.

Zioła na przeziębienie

W łagodzeniu pierwszych objawów przeziębienia pomocne będą również zioła w postaci olejków eterycznych. Do olejków, które wspomagają łagodzenie dolegliwości i wpływają pozytywnie na samopoczucie, zaliczamy przede wszystkim olejek lawendowy, goździkowy, cynamonowy, cytrynowy, mentol, a także olejek z mięty pieprzowej. Zawarte w nich substancje czynne korzystnie wpływają na organizm, pomagają uporać się z osłabieniem i bólami głowy i mięśni. Nacierając nimi plecy i klatkę piersiową, uzyskamy delikatny efekt rozgrzewający. W celu złagodzenia bólu głowy można natrzeć kilkoma kroplami olejku również czoło, skronie i szyję.

Polecane artykuły