Osteoporoza jest schorzeniem, które dotyka coraz większej części społeczeństwa. Ze względu na jej częste diagnozowanie wśród kobiet i mężczyzn, Światowa Organizacja Zdrowia orzekła ją chorobą cywilizacyjną.

Osteoporoza jest schorzeniem, które dotyka coraz większej części społeczeństwa. Ze względu na jej częste diagnozowanie wśród kobiet i mężczyzn, Światowa Organizacja Zdrowia orzekła ją chorobą cywilizacyjną. Osteoporoza należy do grupy chorób metabolicznych kości, która polega na stopniowym, przewlekłym zaniku masy kostnej. Do jej rozwoju dochodzi na skutek działania różnych czynników środowiskowych oraz genetycznych, a jej wczesne zdiagnozowanie daje szansę na wprowadzenie skutecznego leczenia. Czym jest osteoporoza? Na czym polega jej leczenie?

Osteoporoza – co warto o niej wiedzieć?

Układ ruchu jest skomplikowaną częścią organizmu człowieka. W jego skład wchodzą mięśnie, stawy oraz kości, które w kolaboracji umożliwiają wykonywanie różnych zakresów ruchu, co zapewnia sprawne, codzienne funkcjonowanie. Jednym ze schorzeń metabolicznych narządu ruchu jest osteoporoza, która prowadzi do stopniowego zaniku masy kostnej.

Osteoporoza, inaczej nazywana zrzeszotnieniem kości jest schorzeniem, które znacznie osłabia strukturę kości. Zmniejszenie gęstości mineralnej kości prowadzi do obniżenia ich jakości oraz odporności na złamania, dlatego osoby zmagające się ze schorzeniem są o wiele bardziej narażone pojawienie się urazów nawet przy niewielkim upadku. Leki na osteoporozę, stosowane podczas leczenia schorzenia należą do grupy bisfosfonianów, a ich szybkie wdrożenie daje szansę na poprawę budowy struktur i gęstości kości.

Przyczyny rozwoju osteoporozy

Osteoporoza jest chorobą cywilizacyjną, która częściej diagnozowana jest u kobiet. Na jej rozwój wpływają różne czynniki, do których zalicza się problemy genetyczne i środowiskowe. Jednym z czynników ryzyka, które bardzo często prowadzi do rozwoju osteoporozy jest przedwczesne przejście w stan menopauzy u kobiet. Ponadto, głównymi przyczynami rozwoju zrzeszotnienia kości jest:

  • wiek, gęstość kości po ukończeniu 35 roku życia staje się mniejsza,
  • predyspozycje genetyczne,
  • płeć – najbardziej narażone są kobiety w okresie menopauzalnym,
  • nieprawidłowa dieta, w której znajduje się zbyt mało witaminy D i wapnia.
  • zaburzenia odżywiania o podłożu psychicznym,
  • przewlekłe stosowanie używek,
  • pasywny tryb życia,
  • przyjmowanie niektórych grup leków, na przykład hormonów tarczycy.

 

Warto pamiętać, że wczesne zdiagnozowanie osteoporozy daje szansę na szybkie wdrożenia leczenia farmakologicznego. Leczone zrzeszotnienie kości pozwala znacznie poprawić strukturę oraz gęstość kośćca.

Osteoporoza – objawy i leczenie dolegliwości

Osteoporoza jest dolegliwością, która w początkowym stadium rozwoju nie daje charakterystycznych objawów. Najczęściej powtarzającymi się wśród pacjentów symptomami dolegliwości są:

  • utrata wzrostu,
  • przygarbienie się sylwetki po przyjęciu pionowej pozycji,
  • powtarzające się złamania kości,
  • bóle pleców lub innych obszarów ciała, co związane jest z niezdiagnozowanymi złamaniami lub obciążeniem osłabionego szkieletu.

Preparaty na osteoporozę: https://gemini.pl/kategoria/zdrowie/uklad-miesniowo-szkieletowy/osteoporoza.

Leczenie osteoporozy opiera się na rozpoczęciu farmakoterapii lekami, które zawierają bisfosfoniany. Pacjenci bardzo często otrzymują również zalecenia o konieczności suplementacji witaminy D i wapnia, które są niezbędne do utrzymania prawidłowej gęstości kości. Ponadto, osoby zmagające się ze schorzeniem powinny całkowicie zmienić styl życia, co pozwala uchronić się przed nawracającymi złamaniami, które są efektem zmniejszenia wytrzymałości kości na obciążenia i urazy. Połączenie umiarkowanej aktywności fizycznej, farmakoterapii oraz odpowiedniej diecie daje pacjentom szanse na utrzymanie sprawności fizycznej przez jak najdłuższy okres czasu.

Polecane artykuły