Bóle pleców to powszechny problem, z którym zmaga się niemal każdy z nas. Dyskomfort może obejmować obszar od szyi po kość ogonową, jednak najczęściej doskwiera w okolicy lędźwiowej i karku. Poznaj proste, ale zarazem niesamowite działanie akumaty, czyli maty do akupresury, która daje ulgę kręgosłupowi, sięgając w nawet te najbardziej trudno dostępne miejsca.

Akumata – co to?

Akumata - maty do akupresury

Akumata to inaczej mata do akupresury. Na powierzchni maty akupresurowej rozłożone jest kilka tysięcy kolców stworzonych z tworzywa ABS lub HIPS, które gwarantują całkowite bezpieczeństwo dla skóry. Wypustki posiadają specjalne wyprofilowanie, a ich końce są stępione, dzięki czemu mata nie rani i nie podrażnia. Kolce zapewniają intensywny masaż pleców od odcinka szyjnego po kość ogonową. Dostępne są również wersje obejmujące całe ciało – od głowy po stopy. W wyposażeniu maty znajduje się poduszka akupresurowa, która dociera do trudno dostępnych miejsc, takich jak np. odcinek lędźwiowy kręgosłupa, szyja i kark.

Istota zdrowego kręgosłupa

Działanie akumaty na kręgosłup

Główne działanie akumaty to rozluźnianie napięcia mięśniowego, poprawa krążenia krwi i miejscowego ukrwienia mięśni. Masaż akupresurowy usprawniając przepływ krwi, dotlenia organizm oraz redukuje nieprawidłowe napięcie mięśniowe. W efekcie tych działań ból jest redukowany, a ciało zostaje maksymalnie zrelaksowane.

Zalety stosowania akumaty na plecy

  • poprawa napięcia mięśni,
  • redukcja bólu pleców,
  • niwelowanie objawów rwy kulszowej, depresji i stresu,
  • poprawa samopoczucia i redukcja zmęczenia,
  • odprężenie i relaks w domowych warunkach,
  • ulga dla przeciążonego kręgosłupa,
  • uzupełnienie rehabilitacji schorzeń i urazów,
  • niwelowanie bezsenności,
  • wspieranie regeneracji organizmu.

Zalety stosowania akumaty

Czy mata do akupresury pomaga na każdy ból pleców?

Dyskomfort w obszarze pleców może być spowodowany zarówno poważnym urazem, schorzeniem, jak i nieprawidłowym napięciem mięśni. Wynika on często z braku ruchu fizycznego, złej postawy podczas spania, siedzenia czy wykonywania innych codziennych czynności. Osoby zmagające się z bólem w obszarze pleców zmagają się m.in. z nieprawidłową elastycznością kręgosłupa, osłabionymi siłami mięśni pleców czy nadmiernym ich napięciem.

Akumata to narzędzie, które dzięki kilku tysiącom kolców pomoże zarówno w redukcji bólu pleców oraz znajdzie zastosowanie, jako domowy sposób na relaks. Mata do akupresury, zwana akumatą to również forma wspomagania terapii schorzeń kręgosłupa, która rekomendowana jest w wielu gabinetach fizjoterapii. Po specjalistycznej konsultacji z akumaty chętnie korzystają osoby mające m.in. kifozę, czy skoliozę.

Istota zdrowego kręgosłupa, czyli dlaczego warto o niego dbać

Istota zdrowego kręgosłupa

Wiele dolegliwości bólowych rozpoczyna się właśnie przez zaniedbanie kręgosłupa. Wiążę się to z ośrodkowym układem nerwowym, który się w nim mieści. Nieprawidłowe jego funkcjonowanie może być powiązane z odczuwaniem bólu poza grzbietem, np. na powierzchni kończyn. W tym przypadku zastosowanie znajdzie długi model maty. Długa Akumata obejmując powierzchnię całego ciała, zapewnia jego kompleksowy masaż.

Kto może stosować akumatę?

Mata do akupresury to proste w użyciu narzędzie, które nie wymaga od użytkownika specjalistycznych umiejętności czy czytania długich instrukcji obsługi. Akumaty są stosowane już przez tych najmłodszych, jako forma sensorycznej zabawy. Natomiast osoby starsze, sportowcy czy pracownicy fizyczni decydują się na jej zakup, dzięki możliwości wsparcia swojego kręgosłupa w domowych warunkach. Efekty zastosowania maty akupresurowej, u niektórych użytkowników są widoczne już po pierwszym użyciu.

Akumata – jak używać?

Istotne podczas stosowania mat do akupresury jest częstotliwość, czyli regularne korzystanie. Czas masażu powinien trwać powyżej 20 minut do maksymalnie 40-60 minut z możliwością wydłużenia do nawet 2h, wedle własnych odczuć i preferencji. Matę stosuj na plecy bez ubrania, układając ją na miękkim podłożu – materacu, dywanie bądź oparciu fotela. Z tego ostatniego zastosowania chętnie korzystają pracownicy biurowi oraz kierowcy.

Akumata jak używać?

Więcej z kategorii: ćwiczenia dla zdrowia