Punkcja jajników to zabieg konieczny przy procedurze zapłodnienia pozaustrojowego. W INVICTA nakłuwanie jajników odbywa się w znieczuleniu ogólnym krótkim dożylnym, które jednak nie wymaga długiego pobytu w klinice. W krótkim czasie po zabiegu pacjentka może udać się do domu.
Punkcja jajników – co to za zabieg i jakie ma znaczenie dla kobiety?
Punkcja jajników to zabieg przeprowadzany przy in vitro. Specjaliści w Klinice INVICTA dokładają wszelkich starań, aby przebiegł on w komfortowej atmosferze. Nakłuwanie odbywa się w krótkim znieczuleniu ogólnym dożylnym, aby pacjentka nie odczuwała dyskomfortu. Po zabiegu nie ma konieczności dłuższego pobytu w placówce. Krótki odpoczynek po narkozie wystarczy, aby pod opieką kogoś bliskiego możliwy był szybki powrót do domu.
Punkcja jajników kończy proces stymulacji hormonalnej przy procedurze in vitro. Polega na pobraniu oocytów, czyli komórek jajowych i przeprowadzana jest bez konieczności nacinania powłok brzusznych. Specjalna igła punkcyjna wprowadzana jest przez pochwę pod kontrolą USG, a w ciągu całego zabiegu obecny jest również anestezjolog.
Jak przygotować się do punkcji jajników?
Punkcja jajników przeprowadzana jest 36 godzin po podaniu pacjentce zastrzyku, który przyspiesza dojrzewanie komórek jajowych. Decyzję o terminie zastrzyku zawsze podejmuje lekarz prowadzący leczenie, ponieważ punkcja musi się odbyć w odpowiednim czasie, kiedy komórki jajowe osiągną dojrzałość, ale jeszcze przed pęknięciem pęcherzyków Graffa i uwolnieniem oocytów, czyli tych komórek, które dają początek komórkom jajowym.
Sam zabieg poprzedzony jest odpowiednim przygotowaniem pacjentki do podania znieczulenia. Należy pamiętać, że każdy rodzaj znieczulenia stanowi pewne ryzyko, dlatego konieczna jest wizyta anestezjologiczna, która odbywa się co najmniej dobę przed planowanym zabiegiem. Jeszcze przed tą konsultacją pacjentka zapoznaje się z Informatorem o znieczuleniu i wypełnia ankietę dotyczącą swojego stanu zdrowia. Jeżeli pojawiają się na etapie jej wypełniania wątpliwości, istnieje możliwość dokończenia ankiety w trakcie zaplanowanej wizyty. Warto też wcześniej dopytać lekarza o dokumentację, którą należy dostarczyć. Konieczne są m.in.:
- karta przedzabiegowej oceny pacjenta (ważna tylko 30 dni od konsultacji),
- dokumentacja medyczna aktualnego schorzenia,
- dokumentacja poważniejszych schorzeń przewlekłych lub ciężkich chorób w przeszłości,
- dokumentacja dotycząca przebytych operacji, urazów,
- aktualne badania diagnostyczne,
- oryginał wyniku badania grupy krwi,
- zaświadczenie o szczepieniu przeciwko WZW, jeżeli takie było lub aktualne badanie antygenu Hbs,
- przy przewlekłych lub ostrych chorobach układowych należy również dostarczyć odpowiednie i aktualne badania.
Na samą punkcję jajników pacjentka musi stawić się na czczo (6 do 8 godzin wcześniej nie wolno również palić papierosów). Znieczulenie jest zawsze przeprowadzane w sali operacyjnej lub zabiegowej, wyposażonej w specjalistyczne stanowisko (aparat do znieczulenia, kardiomonitor, pulsoksymetr, respirator oraz inną aparaturę monitorującą). Przez cały czas obecni są lekarz anestezjolog i pielęgniarka anestezjologiczna, którzy monitorują funkcje życiowe. Sam zabieg trwa kilkanaście minut. W jego trakcie za pomocą igły punkcyjnej pobierany jest płyn pęcherzykowy z komórkami jajowymi. Po zakończeniu jeszcze przez około godzinę pacjentka powinna zostać w pokoju pozabiegowym, gdzie w komfortowych warunkach może dojść do siebie po znieczuleniu.
Czy występują powikłania po punkcji jajników?
Punkcja jajników jest zabiegiem obarczonym niewielkim ryzykiem powikłań, ale można po niej odczuwać dyskomfort związany ze znieczuleniem ogólnym. Najczęściej pojawiają się wówczas ból i zawroty głowy, którym mogą towarzyszyć nudności, suchość w ustach i ogólne podrażnienie. Charakterystycznymi dolegliwościami po zabiegu są z kolei ból w podbrzuszu i delikatne krwawienie (plamienie), które jednak nie muszą wystąpić u wszystkich pacjentek. Nie powinny budzić one niepokoju, ale każde nasilenie objawów wymaga już konsultacji ze specjalistą. Ponieważ w INVICTA obejmujemy pacjentki kompleksową opieką, każda z nich otrzymuje od lekarza zalecenia po zabiegu znieczulenia oraz informacje dotyczące leków przeciwbólowych. Przy punkcji największym ryzykiem jest zestaw objawów związanych z hiperstymulacją jajników.