Serce jest jednym z najważniejszych organów w ludzkim ciele. Problemy z nim związane mogą doprowadzić do wystąpienia śmiertelnych chorób. Z tego powodu warto zapobiegać takim stanom i praktykować odpowiednią dietę. Czego unikać, jeśli chcesz zadbać o serce? Jakie produkty są wskazane?

1. Dieta dla serca, czyli warzywa i owoce

Dieta dla serca powinna obejmować świeże warzywa i owoce. Są one bogate w błonnik, liczne witaminy, kwas foliowy czy sterole, które zmniejszają przyswajanie cholesterolu. Warto, by owoce i warzywa wchodziły w skład jak największej liczby potraw. Osobom dbającym o serce szczególnie polecane są takie owoce i warzywa, jak:

  • brukselka
  • awokado
  • pietruszka
  • brokuły
  • szpinak.

Warzywa powinny być gotowane, ale zdecydowanie najlepszym wyborem jest jedzenie ich w wersji surowej. Jeśli nie masz pomysłów na ich przygotowanie, doskonale sprawdzi się gotowy catering dietetyczny, np. Nice To Fit You.

2. Dieta na serce bez tłuszczów nasyconych

Dieta dla serca powinna również wykluczać tłuszcze nasycone. Znajdują się one głównie w czerwonym mięsie, dlatego lepiej postawić na drób lub ryby morskie. Nasycone tłuszcze znajdziesz także w oleju palmowym i kokosowym, gotowych wyrobach cukierniczych czy serach. Z tego powodu warto ograniczyć te składniki. Jeśli kochasz ciasta, przygotuj je samodzielnie z wysokiej jakości produktów, które wpływają pozytywnie na serce. Mleko można zastąpić roślinnymi odpowiednikami, a utwardzone tłuszcze – olejem słonecznikowym lub rzepakowym.

3. Cenne tłuste ryby morskie

Tłuste ryby morskie są źródłem kwasów omega-3 i omega-6. Pozwalają one na obniżenie poziomu cholesterolu, jednocześnie regulując ciśnienie. Zawierają również cenne witaminy. Warto zastąpić nimi czerwone mięso. Ryby powinny jednak pochodzić ze sprawdzonych źródeł. W innym przypadku mogą być one wręcz szkodliwe, co jest szczególnie zauważalne w przypadku łososia hodowlanego.

4. Mniej soli i cukru w pożywieniu

Dieta dla serca to także znacznie mniej soli w pożywieniu. Niekorzystnie wpływa ona na funkcjonowanie tego organu. Przyjmuje się więc, że dziennie powinno się spożywać pół łyżeczki soli. Warto jednak pamiętać, że składnik ten wchodzi w skład wielu dań gotowych. Z tego powodu warto nauczyć się czytać składy i samodzielnie przygotowywać posiłki, zamiast sięgać po gotowe produkty.

Podobnie jest także z cukrem. Lepiej unikać dosładzanych produktów. Warto wiedzieć, że gotowe dania często zawierają właśnie cukier, i to w dużych ilościach.

5. Odpowiednie nawadnianie organizmu

Woda jest niezbędna do działania wszystkich organów w ludzkim ciele. Warto pić co najmniej 2 litry dziennie, dostosowując dokładną ilość do swojego zapotrzebowania. Doskonale sprawdzi się zwykła woda mineralna, napary z ziół, a sporadycznie także zielona herbata, która odkwasza organizm. Lepiej zrezygnować z gotowych soków i słodzonych napojów. Znacznie lepiej jest samodzielnie wycisnąć owoce, mieszając je z konkretnymi warzywami w odpowiedni sposób.

Więcej z kategorii: Dieta i zdrowe odżywianie