Na żylaki odbytu zwyczajowo mówi się hemoroidy, choć tak naprawdę hemoroidy to po prostu poduszeczki, które uszczelniają kanał odbytu i kontrolują wydalanie. Każdy je ma i nie są niebezpieczne. Problem zaczyna się wtedy, kiedy poduszeczki te w wyniku różnych okoliczności pęcznieją od krwi, w rezultacie czego mamy takie objawy jak pieczenie, swędzenie, a nawet ból. Może pojawić się również krew. Jak sobie z tym radzić? Jakie leki na hemoroidy są na rynku?

Przyczyny żylaków odbytu

Nie można podać żadnych bezpośrednich przyczyn powstawania żylaków, istnieją jednak czynniki, które zwiększają ryzyko ich wystąpienia. Są to między innymi: siedzący tryb życia, nieodpowiednia dieta prowadząca do zaparć lub biegunki, brak aktywności fizycznej. Te czynniki wiążą się także z otyłością, która oczywiście wpływa negatywnie na nasz stan. Częściej choroba ta dotyczy osób starszych, ale niestety nierzadko na żylaki odbytu ma również wpływ ciąża oraz poród.

Leki na hemoroidy

Apteki oferują przeróżne leki na hemoroidy polepszające komfort życia z żylakami odbytu. Choroby tej w końcu nie da się wyleczyć, a jedynie zaleczyć. Niestety można spodziewać się jej nawrotu, jeśli nie zmieni się swojego trybu życia.

Leczenie głównie opiera się na stosowaniu czopków oraz maści i kremów doodbytniczych. Niektóre substancje miejscowe działają kompleksowo: przeciwzapalnie, ściągająco i znieczulająco. Między innymi jest to galusan bizmutu i tribenozyd. Za działanie wyłącznie znieczulające są odpowiedzialne takie substancje jak lidokaina i tetrakaina. Hydrokortyzon z kolei jest sterydowym lekiem przeciwzapalnym.

Istnieją jednak także doustne leki na hemoroidy. Jedną z takich alternatyw jest dosmina. To związek roślinny, który wpływa na układ krwionośny – zmniejsza napięcie naczyń, dzięki czemu hemoroidy zaczynają wracać do normy. Istotne jest także jej działanie przeciwzapalne. Leki na hemoroidy z pewnością przepisze nam lekarz po diagnozie, ale można także zapytać farmaceutę w aptece, jaki rodzaj terapii poleca.

Zdrowy tryb życia

Po zaleczeniu swoich hemoroidów jedynym słusznym działaniem jest zmiana trybu życia. Jeśli nadal będziemy całymi dniami siedzieć i jeść niezdrowo, nasze problemy powrócą szybciej, niż myślimy. A przecież czopki i wizyty u lekarza z badaniem per rectum to mało zachwycająca perspektywa. Aby uniknąć więc tych nieprzyjemności, postanówmy, że zmienimy swoje życie. Wprowadzenie zaledwie kilku nieznacznych zmian może stanowczo poprawić nasz komfort życia. Nie mowa tutaj przecież od razu o diecie wegańskiej i bieganiu w maratonach. Spróbujmy po prostu jeść więcej warzyw i zwracać uwagę na właściwą ilość błonnika w naszej diecie, dzięki czemu przy okazji zrzucimy te parę kilogramów, które nam przeszkadzają. Aktywność fizyczna może na początek zabierać tylko trzydzieści minut dziennie naszego czasu. Wybierzmy coś, co lubimy robić – czy to będzie spacer, rower czy basen, to zależy tylko od nas. Podejmijmy się wyzwania i co parędziesiąt minut siedzenia przy pracy, wstańmy, przejdźmy się, zróbmy parę ćwiczeń. W skali dnia to żaden wysiłek, a może przynieść niesamowite efekty. Powodzenia!

 

Hemoroidy

Hemoroidy
Hemoroidy, tzw. guzki krwawnicze, są to powiększone, często bolesne, żylaki w odbycie lub dolnej części odbytnicy. Mają postać małych, miękkich ...

Zaparcia

Zaparcia
Zaparcia to zbyt rzadko oddawany stolec lub oddawanie ze znacznym wysiłkiem twardego stolca. Po defekacji (akt oddania kału) pozostaje uczucie ...