Zmienna pogoda nie sprzyja naszej kondycji zdrowotnej. Kichanie, katar, kaszel, osłabienie i wrażenie rozbicia – to pierwsze objawy przeziębienia. W takich sytuacjach marzymy tylko o jednym – gorącej herbacie i odpoczynku pod ciepłym kocem. Przeziębienie charakteryzuje się znacznie łagodniejszymi objawami niż grypa, jednak warto słuchać swojego ciała. Zostańmy w domu, pozwólmy odpocząć naszemu organizmowi i oczywiście zajrzyjmy do domowej apteczki. Jeśli stan zdrowia się nie pogorszy, domowe sposoby na walkę z chorobą powinny w zupełności wystarczyć.

Przeziębienie jest infekcją wirusową. Może wystąpić o każdej porze roku, choć największe nasilenie przypada zazwyczaj na miesiące deszczowe i chłodne. W przebiegu choroby zwykle utrzymuje się stan podgorączkowy, pojawia kaszel, katar i ból gardła. Jeśli dobrze znamy swój organizm, możemy dużo wcześniej wyczuć, że coś nas “bierze” i zawczasu przeciwdziałać. 

Jakie leki na przeziębienie?

W przypadku łagodnych objawów przeziębienia lub w początkowym jego fazach możemy posiłkować się lekami, które przeważnie każdy z nas posiada w swojej domowej apteczce. Pamiętajmy jednak, aby zawsze stosować się do zaleceń zawartych w ulotce. Najpopularniejszymi lekami na przeziębienie są: syrop na kaszel, pastylki na ból gardła, krople do nosa, leki na gorączkę i spray do gardła. Stosowane w zależności od objawów, mogą skutecznie przeciwdziałać rozwojowi choroby. 

Syrop na kaszel

Stosowany w łagodzeniu objawów kaszlu związanego z przeziębieniem. Wybór rodzaju syropu zależy od tego, czy mamy do czynienia z kaszlem mokrym czy suchym. W pierwszy przypadku stosowany jest jako lek rozrzedzający wydzielinę dróg oddechowych i ułatwiający jej odkrztuszanie. W drugim – chroni błonę śluzową, sprzyja usuwaniu śluzu, łagodzi podrażnienia i nawilża. 

Krople do nosa

Stosuje się je zazwyczaj w obrzęku błon śluzowych, które występują w przypadku zapalenia błony śluzowej nosa – również tym, którego podłożem jest alergia oraz w zapalenie zatok przynosowych, trąbki słuchowej i ucha środkowego. Krople do nosa zmniejszają przekrwienie i obrzęk błony śluzowej oraz hamują nadmierne wytwarzanie wydzieliny, co prowadzi do udrożnienia, ułatwia oddychanie i zmniejsza katar. Ponadto oczyszczają jamę nosa z zalegającej wydzieliny, bakterii, wirusów i alergenów.

Przeziębienie

Pastylki na ból gardła

Przyczyny bólu gardła mogą mieć różne podłoże. Zazwyczaj wynikają z infekcji wirusowych, bakteryjnych lub alergicznych. Pastylki do ssania na ból gardła różnią się składem, ale zastosowanie zawsze jest podobne – wspomagają leczenie stanów zapalnych gardła, osłaniają śluzówkę, nawilżają, łagodzą dolegliwości podrażnionego i przesuszonego gardła, krtani oraz strun głosowych. Przy okazji należy podkreślić, że prawidłowe nawilżanie błony śluzowej jamy ustnej jest bardzo istotne, ponieważ stanowi barierę ochronną przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Spray do gardła

Innym lekiem stosowanym na ból gardła są różnego rodzaju spraye i roztwory. Zalecane są do wspomagania leczenia stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, których objawami mogą być: ból, zaczerwienienie i obrzęk. Leki tego typu odpowiednio nawilżają błony śluzowe oraz łagodzą uczucie dyskomfortu, takie jak poczucie suchości lub pieczenia podczas przełykania. 

Leki na gorączkę

Gorączka jest jednym z objawów walki organizmu z atakującymi ją drobnoustrojami, czyli wirusami, alergenami, bakteriami oraz grzybami lub nawet ciałami obcymi.  Najpopularniejszymi sposobami na jej zbicie są leki przeciwgorączkowe na bazie paracetamolu lub ibuprofenu. Dodatkowo działają również przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie. 

Na koniec pamiętajmy, że nieleczone lub nieprawidłowo leczone przeziębienie może prowadzić do powikłań. Jeśli kaszel, katar, gorączką lub ból gardła utrzymują się przez 3 do pięciu dni, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Nie przesadzajmy również z ilością zażywanych farmaceutyków. Przyjmowanie leków w ilościach większych niż jest to zalecane, wcale nie skraca czasu wychodzenia z choroby – przeciwnie, może nam jeszcze zaszkodzić. 

Polecane artykuły