Łagodny rozrost prostaty to przypadłość, która przytrafia się znacznej większości mężczyzn w wieku podeszłym i już połowie panów po 50. roku życia. Sporadycznie zdarza się też wcześniej. Jak można ją leczyć?

Nieinwazyjne sposoby na rozrost prostaty

Jednym z powodów, dla których mężczyźni boją się mówić o problemach z prostatą lub ją badać, jest obawa przed inwazyjnymi metodami leczenia. Tymczasem stosuje się je stosunkowo rzadko, a im wcześniej problem zostanie zdiagnozowany, tym zwykle więcej nieinwazyjnych możliwości. Nie każdy wie, że w zaleceniach dla lekarzy jako metodę leczenia rozrostu prostaty wymienia się baczną obserwację. Kontrola stanu pacjenta raz do roku, gdy objawy są łagodne lub odczuwalne, ale bez powikłań świadczących o poważniejszej chorobie, może wystarczyć, a dalsze działanie zaleca się dopiero wtedy, jeśli wyniki badań zaczną być niepokojące.

Na etapie łagodnego przebiegu rozrostu prostaty warto też polecić naturalne środki i inne leki dostępne w aptece bez recepty. Jednym z najpopularniejszych jest Prostamol Uno na bazie wyciągu z owoców palmy sabal. Łagodzi on charakterystyczne objawy, takie jak parcie na mocz, słaby strumień moczu i częste wizyty w toalecie. To jedna z najczęściej stosowanych przy takich problemach roślin. Poleca się też włączenie do diety przypraw czy ziół o charakterze przeciwzapalnym, takich jak:

  • czosnek,
  • kurkuma,
  • oregano,
  • imbir.

Korzystne może być też wprowadzenie do diety kwasów omega i antyoksydantów, które znajdują się w m.in. cytrusach czy zielonej herbacie. Stan zapalny bardzo często towarzyszy rozrostowi prostaty i pogłębia przebieg choroby.

Średnio inwazyjne sposoby leczenia

Do bardziej specjalistycznych metod leczenia problemów z prostatą można zaliczyć inhibitory receptora alfa-adrenergicznego. To substancje przepisywane zwykle przez lekarza, które blokują receptory alfa w okolicach prostaty, zmniejszając dolegliwości. Działają one jednak nie tylko na gruczoł krokowy, bo jednocześnie mogą też np. obniżyć ciśnienie. Poza tym u mniej więcej co ósmego pacjenta pojawiają się zawroty głowy i inne objawy uboczne.

Drugim takim lekiem są inhibitory 5-alfa-reduktazy. Ich zadaniem jest zmniejszenie gruczołu krokowego, więc stosuje się je już u pacjentów z zaawansowanymi dolegliwościami, u których powiększona prostata jest wyraźnym (i bolesnym) problemem. Przyjmowanie ich może się wiązać ze zmniejszoną potencją. Z drugiej strony zdarza się też zahamowanie łysienia jako efekt uboczny stosowania tych leków.

Inwazyjne metody leczenia prostaty

Za najbardziej inwazyjną pacjenci uważają zazwyczaj metodę leczenia operacyjnego. Obecnie istnieją jednak jej bezpieczniejsze formy, które wiążą się np. z krótszą rekonwalescencją. Należą do nich np. przezcewkowa igłowa ablacja gruczołu krokowego czy terapia mikrofalami. Warto przy tym wiedzieć, że wciąż pojawiają się nowe sposoby terapii. Pacjent w młodym wieku, który zaczyna odczuwać problemy z prostatą, może więc przypuszczać, że gdy za kilkadziesiąt lat będzie potrzebował interwencji chirurgicznej, dostępnych metod będzie znacznie więcej.

Polecane artykuły