Według badań, z biegiem lat, Polacy coraz bardziej zwracają uwagę na pozostawienie sobie czasu wolnego na przyjemności. Wzrasta nasza świadomość jak ważne jest to dla naszego zdrowia psychicznego. Pomimo tego wiele osób dalej zadaje sobie pytanie jak ten czas wykorzystać. Poniżej znajduje się kilka sposobów jak go odpowiednio spożytkować.

Poszerzanie horyzontów

Zdobywanie wiedzy dalej kojarzy się nam z przykrymi doświadczeniami ze szkoły, gdy musieliśmy uczyć się rzeczy, które znajdowały się kompletnie poza naszą sferą zainteresowań. Musimy sobie jednak uświadomić, że nauka nie musi opierać się na zapamiętywaniu regułek i może być dla nas czymś ciekawym. Zawsze chciałeś/aś podróżować po świecie, ale uważasz, że cię na to nie stać? Poszukaj miejsc, które są zarówno godne odwiedzenia i w których nie trzeba wydawać miliona monet! Zawsze interesowała cię fizyka, ale w szkole się do niej zraziłeś/aś? Może warto znaleźć kanał na YouTube, który wyjaśnia różne zagadnienia w ciekawszy sposób. W obecnych czasach możliwości do rozwoju jest mnóstwo, wystarczy poszukać.

Rękodzieło

Rękodzieło

W ostatnich latach na bardzo popularne stało się DIY (ang. Do It Yourself – Zrób to sam). Nie ma co się dziwić, bo jest to świetny sposób na kreatywne spędzanie czasu. Samemu możemy zrobić lub odnowić wiele przedmiotów zaczynając na świecznikach ze słoików po ogórkach, a kończąc na sofie z drewnianych palet zalegających w garażu. Wystarczy czas i chęci, by z czegoś co wylądowałoby w śmieciach, zrobić coś cieszące oko i duszę.

Rysunek

Kolorowanka dla dzieci

Wbrew pozorom, aby zacząć rysować wcale nie musimy mieć ani talentu, ani profesjonalnego sprzętu. Wystarczy kartka i ołówek lub kredki, aby zacząć kreatywną przygodę! Rysować możemy wszystko co nam przyjdzie do głowy i wcale nie musimy zaczynać od sztywnych brył. Rysowanie to coś co pobudza naszą wyobraźnię i pozwala się wyciszyć po ciężkim dniu. Jeśli kompletnie nie mamy pomysłu na pracę i ślęczenie nad pustą kartką jeszcze bardziej nas irytuje, to świetnym rozwiązaniem na artystyczne wyżycie się mogą być kolorowanki dla dzieci. W tym przypadku jedynym zadaniem jest nadaniu rysunkowi kolorów, co może być bardzo satysfakcjonujące. Ciekawym sposobem na spędzanie czasu z maluchami mogą być też szlaczki dla dzieci.

Przegląd szafy

Przegląd szafy

Kto z nas nie ma w szafie ubrań, które są za małe, za duże, wyszły z mody lub zwyczajnie nam się już nie podobają? Za każdym razem, gdy coś z niej wyjmujemy coraz bardziej przemieszczają się w głąb, aż wreszcie o nich zapominamy.
Może warto coś z nimi zrobić? Świetnym pomysłem może być ich przerobienie. Stare, znoszone dżinsy możemy zmienić w spodenki, a rozpinany sweter w modną, elegancką bluzkę. Możliwości jest wiele, a jedyne co nas ogranicza to nasza wyobraźnia.

Bullet Journal

Bullet Journal

Bullet Journal to rodzaj książkowego kalendarza od zera robionego przez nas. To my decydujemy czy na zaplanowanie dnia potrzebujemy całej strony, czy w tym miejscu zmieścimy cały tydzień. Można zamieścić w nim również inne rozpiski np. tabelkę do śledzenia nawyków, wydatków lub listy zachcianek. Żeby zacząć wystarczy nam zwykły notes lub zeszyt i najprostsze przybory do pisania. Z biegiem czasu możemy udoskonalać wygląd swojego Bullet Journala. Masę inspiracji w tym temacie możemy znaleźć na Pintereście.

Gotowanie

Gotowanie z dziećmi

Niestety spędzanie czasu w kuchni wielu z nas kojarzy się z przykrym obowiązkiem, codzienną rutyną. Jednak nie musi tak być, gotowanie może stać się naszą pasją. Ciekawą opcją może być próbowanie potraw z różnych części świata. Aromatycznym curry możemy przenieść się w głąb Azji, zaś dobrze przyrządzonymi krewetkami nad wybrzeże Morza Śródziemnego. Obecnie coraz łatwiej dostać egzotyczne produkty w zwykłych supermarketach i nie są to już tak ekskluzywne produkty jak kilka lat temu.Medytacja

Niestety wiele z nas nie potrafi dobrze odpoczywać. Wstając rano i zasypiając wieczorem myślimy o pracy, obowiązkach. Nie potrafimy chociaż przez chwilę skupić się na sobie. Relacja z samym sobą jest bardzo ważna. W końcu jesteśmy jedyną osobą z którą spędzimy każdy dzień życia :D. W poznaniu siebie może nam pomóc medytacja. Pozwala ona również najzwyczajniej przestać myśleć, oczyścić głowę i spojrzeć na świat z innej perspektywy. Warto zagłębić się w ten temat, bo może wnieść do naszego życia wiele dobrego.

Trening

Trening

Aktywność fizyczna jest przykładem odpoczynku czynnego i przynosi nam bardzo wiele korzyści. Obecne media często promują ćwiczenia jako coś co pozwoli wyrzeźbić ciało lub zrzucić zbędne kilogramy, lecz oprócz tego mają one ogromne korzyści zdrowotne. Mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na różne choroby, również psychiczne i poprawiają naszą ogólną sprawność i kondycję. Możliwości jest mnóstwo, możemy zacząć biegać, spacerować, jeździć na rowerze, rozciągać się, robić treningi siłowe lub nawet tańczyć. Każdy ruch przynosi nam korzyści.

Wyznacz swoje życiowe cele i marzenia

Posiadanie celów do których w życiu dążymy jest bardzo ważne w kwestii naszego zdrowia psychicznego. Daje nam to świadomość, że jeszcze wiele rzeczy nas czeka w życiu. Dobrym pomysłem jest spisanie tych pomysłów i powieszenie w widocznym miejscu w domu. Przeczytanie takiej listy może nam poprawić humor w czasach, gdy brakuje nam motywacji do działania.

Spędzanie czasu z bliskimi

Czas, który przeznaczymy dla naszych bliskich nigdy nie jest czasem straconym. Powinniśmy pielęgnować relacje z osobami ważnymi w naszym życiu i pamiętać, że razem też można robić wiele kreatywnych rzeczy.

Polecane artykuły