Po pierwsze: nie lekceważ!

W dobie pandemii nigdy dość przypominania, że żadnego z objawów choroby nie wolno ignorować. Ta sama zasada powinna zresztą być powszechna i nie dotyczyć wyłącznie walki z Covid-19. Potencjalnie każda infekcja czy przeziębienie może okazać się groźne, jeśli zlekceważymy objawy lub nie wyleczymy się do końca. Za infekcje górnych dróg oddechowych odpowiadają przede wszystkim wirusy.

Dzisiaj wiemy już o ponad 200 rodzajach, które stale próbują zaatakować nasz organizmu. Zimą w powietrzu krąży ich znacznie więcej, łatwiej im więc przez jamę nosową, gardło, zatoki przynosowe dostać się do organizmu. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie dystansu i unikanie dużych skupisk ludzkich, dbanie o wysoki poziom higieny i wzmacnianie odporności organizmu. Jeśli już dojdzie do zakażenia, koniecznie trzeba jak najszybciej podjąć z nim walkę i nie liczyć na to, że samo przejdzie.

Jak się chronić? 

Przede wszystkim należy unikać osób chorych, przeziębionych. Jeśli już sam jesteś chory, weź zwolnienie, nie wysyłaj przeziębionego dziecka do szkoły. Ogranicz transmisję wirusa. Przede wszystkim jednak działaj. Nie musisz od razu iść do lekarza, ale jeśli masz podejrzenie, że przyczyną może być koronawirus, zrób test – dla bezpieczeństwa własnego i swoich najbliższych. Jeśli to zwykłe przeziębienie, po prostu zostań w domu. Sięgnij po herbatę z cytryną, imbirem i  miodem. Pij dużo rozgrzewających naparów. Jedz rozgrzewające zupy.

Z pewnością dobrym pomysłem będą także kiszonki. Sięgnij także po olejki eteryczne – https://klaudynahebda.pl/sklep/olejki-eteryczne/. Rozpyl w domu olejek tymiankowy, goździkowy, cynamonowy czy rozmarynowy, które słyną ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Jeśli borykasz się z zalegającą w organizmie flegmą, z pomocą może przyjść olejek eukaliptusowy. Wypoczywaj dużo, śpij – zanim wejdziesz do sypialni, rozpyl tam olejek lawendowy lub z mandarynki, który pomoże się wyciszyć i ułatwi zasypianie. Pomóc może także gorąca kąpiel – z dodatkiem specjalnej soli. Wypróbuj gałganek Aliny lub sok z czarnego bzu. Na katar i kaszel pomagają parówki i klasyczne inhalacje. Przede wszystkim jednak odpoczynek, ciepło, rozgrzewanie na każdy możliwy sposób. Jeśli to przeziębienie, taka intensywna domowa kuracja powinna pomóc w ciągu kilku dni. 

Pamiętaj jednak, że jeśli mimo intensywnej kuracji twój stan się nie poprawia albo wręcz przeciwnie – trzeba udać się do lekarza. W obecnej sytuacji nie należy z tym zwlekać, szczególnie jeśli zauważysz u siebie nasilające się problemy z układem oddechowym. 

 

Polecane artykuły