Zadbaj o kręgosłup, a także odprężający sen swojego malucha.

Materac dla niemowlęcia

Zakup materaca dla dziecka nie jest łatwym zadaniem. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów, różniących się przede wszystkim stopniem twardości i wypełnieniem. Najtrudniej jest wybrać materac dla malucha, który znajduje się w bardzo silnej fazie rozwoju, a w łóżku spędza znacznie więcej czasu, niż dorosły. Nieodpowiednia powierzchnia do spania, może niepotrzebnie obciążyć mięśnie i spowodować wady postawy, które z biegiem lat zaowocują uciążliwymi dolegliwościami. Materac może być również winny problemom ze snem. Wielu rodziców narzeka, że ich niemowlę nie chce spać w swoim łóżeczku, rzuca się w nim, wybudza wielokrotnie w ciągu nocy. Często dopiero zmiana materaca okazuje się strzałem w dziesiątkę.

Materac dla niemowlęcia

Zobacz także: Materac dla dziecka – na co warto zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Czy materac dla dziecka powinien być twardy, czy miękki?

Co kilka lat zmieniają się trendy i zalecenia specjalistów. Kiedyś dzieci spały na bardzo miękkich piankach, potem głoszono, że im twardszy materac, tym zdrowszy. Prawda leży jednak pośrodku. Za miękki materac nie zapewni ciału właściwego podparcia, pozwoli na zbyt mocne, nienaturalne wygięcie kręgosłupa. Za twardy natomiast sprawi, że mięśnie będą się niepotrzebnie napinać, a kończyny drętwieć. Najzdrowszą opcją jest materac o średniej twardości, stabilny i wytrzymały, który pozwoli wszystkim mięśniom swobodnie wypocząć, dając podparcie całemu ciału.

Które wypełnienie materaca dla dziecka jest najzdrowsze?

Pianka, kokos, lateks, sprężyny, które z tych wypełnień jest najzdrowsze dla rozwoju młodego organizmu i na czym polegają różnice między nimi?

Warto zauważyć, że materac kokosowy, to materac z wkładką kokosową, którą stosuje się zarówno w przypadku modeli z pianki, lateksu, jak i sprężyn. Kokos jest materiałem bardzo twardym i podobnie jak gryka, nie zaleca się stosowania go w pierwszych latach życia. Również sprężyny nie są dobrym wyborem dla niemowląt i przedszkolaków. Najzdrowszy sen zapewnią najmłodszym lateks lub dobrej jakości pianka.

Materac lateksowy dla dziecka

Materac lateksowy doskonale dopasowuje się do ciała, uginając się tylko w miejscach największego obciążenia i bardzo szybko powraca do swojego pierwotnego kształtu, gdy nacisk ustanie. Właściwa pozycja podczas snu pozwoli dziecku na zdrowy wypoczynek.

Lateks jest materiałem, który przepuszcza powietrze i ma właściwości antyalergiczne. Jest to środowisko, które nie sprzyja rozwojowi bakterii, grzybów, pleśni i drobnoustrojów. Dodatkowo, można go w bardzo łatwy sposób czyścić parą wodną, bez żadnych detergentów. Warto pamiętać jednak, że lateks może powodować u niektórych reakcje alergiczne.

Materac piankowy do łóżeczka

Koniecznie należy wspomnieć, że dobra pianka to nie jest wypełnienie poliuretanowe, które kojarzymy sprzed kilkudziesięciu lat. Aktualnie do wyrobu wysokiej jakości materacy stosuje się piankę wysokoelastyczną, termoelastyczną, czy memory foam, które są bardzo wytrzymałe i świetnie sprawdzają się u najmłodszych użytkowników. Materac piankowy daje właściwe podparcie kręgosłupa, miednicy, głowy, a także kończyn, zapewniając jednocześnie efekt przyjemnego otulenia. Podobnie jak lateks, przepuszcza powietrze, minimalizując pocenie się ciała oraz powstawanie grzybów i pleśni.

Polecane artykuły