Suszarki laboratoryjne są wykorzystywane  w wielu gałęziach przemysłu i laboratoriach badawczych do prostych zastosowań, takich jak suszenie i sterylizacja wyrobów szklanych a także do złożonych procesów wymagających kontrolowanego ogrzewania i równomierności temperatury, takich jak klejenie i utwardzanie.

Suszenie, wszechobecne w pracowniach laboratoryjnych, usuwa wilgoć z próbek. Suszarki laboratoryjne z konwekcją grawitacyjną, wymuszonym obiegiem powietrza oraz systemy próżniowe są wykorzystywane  do standardowych procedur suszenia w laboratoriach środowiskowych, biologicznych i klinicznych.

Ekstremalnie nietrwałe próbki biologiczne z nadmierną wilgocią lub niską tolerancją na ciepło najlepiej nadają się do pieców z wymuszonym obiegiem powietrza lub próżni. Piece tego typu usuwają wilgoć i obniżają temperaturę wrzenia wody, umożliwiając suszenie próbki w niższej temperaturze.

W urządzeniu z konwekcją mechaniczną (lub wymuszonym obiegiem powietrza) zintegrowany wentylator aktywnie porusza powietrze wewnątrz komory – co skutkuje równomiernym rozkładem temperatury w całej komorze. Jedną z korzyści jest optymalna jednorodność temperatury w celu uzyskania powtarzalnych wyników, na przykład podczas testowania materiałów i protokołów suszenia z bardzo rygorystycznymi wymaganiami dotyczącymi temperatury. Kolejną zaletą jest znacznie szybszy proces suszenia w porównaniu do konwekcji grawitacyjnej. Po otwarciu drzwi temperatura szybciej powróci do ustawionego poziomu w mechanicznym piecu konwekcyjnym.

W suszarkach laboratoryjnych z konwekcją grawitacyjną rozkład temperatury opiera się na ruchu ciepłego powietrza w górę. Nie ma wentylatora, który aktywnie rozprowadza powietrze wewnątrz komory. Zaletą tej technologii są bardzo niskie turbulencje powietrza, zapewniające delikatne suszenie i ogrzewanie.

Suszarki laboratoryjne takie jak https://danlab.pl/nasze-produkty/urzadzenia-grzewcze/suszarki-laboratoryjne/ zwykle działają w temperaturze otoczenia do nawet 538 ° C. Niektórzy producenci oferują suszarki laboratoryjne, które wyposażone są w filtrację HEPA, atmosferę obojętną i możliwość czyszczenia klasy A. Zazwyczaj wszystkie urządzenia suszące posiadają programowalne elementy sterujące i wnętrze ze stali nierdzewnej, aby zapobiec korozji. Przy wyborze odpowiedniej suszarki laboratoryjnej krytycznymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę, są czasy nagrzewania, namaczania i schładzania wymagane w zależności od  zastosowań.

Suszarka laboratoryjna powinna mieć możliwość podgrzania materiału do żądanej temperatury w określonym czasie. Czas namaczania to okres, jakiego potrzebuje materiał po osiągnięciu pożądanej temperatury przez żądany czas. W przypadku zastosowań wymagających precyzyjnej kontroli temperatury, niektórzy producenci oferują modele z programowalnym sterowaniem, które nie rozpoczynają odliczania czasu cyklu namaczania, dopóki nie zostanie osiągnięta ustawiona temperatura w produkcie lub w komorze suszarki.

Polecane artykuły