Jeśli lekarz zdiagnozuje u Ciebie cukrzycę lub stan przedcukrzycowy, najprawdopodobniej będzie sugerował wprowadzenie pewnych zmian żywieniowych. Na szczęście przestrzeganie diety dla diabetyków nie oznacza rezygnacji z ulubionych posiłków. Nadal możesz raz na jakiś czas zjeść kilka kostek czekolady, czy wypić napój gazowany. Chodzi bardziej o rutynowe, codzienne wybory żywieniowe i planowanie posiłków. Sprawdź, na co warto zwrócić szczególną uwagę!

Jak wygląda dieta cukrzycowa?

Zastanawiasz się, jak powinien wyglądać jadłospis diety w cukrzycy? Pamiętaj, by dopasować go do wieku, aktywności fizycznej i masy ciała. Dzięki temu utrzymasz prawidłową wagę, jednocześnie dostarczając do organizmu niezbędne składniki odżywcze. Zdrowa dieta powinna być zbilansowana energetycznie.

Wzbogać menu o zdrowe tłuszcze znajdujące się w orzechach, oliwie z oliwek, oleju rybnym, nasionach lnu i awokado. Zwróć uwagę na wysokiej jakości białko, takie jak jajko, fasola, niskotłuszczowy nabiał i niesłodzony jogurt. Zadbaj też o odpowiednią ilość błonnika. Dieta dla cukrzyków to zbilansowany pod względem odżywczym plan posiłków mający na celu utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi utrzymanie prawidłowej wagi.

Zdrowa dieta dla diabetyka

Uwzględnij węglowodany wolnowchłanialne o wysokiej zawartości błonnika. Organizm trawi je wolniej, dzięki czemu nie będzie produkować zbyt dużej ilości insuliny. Wybierz produkty bogate w błonnik, takie jak pieczywo pełnoziarniste, płatki zbożowe i brązowy ryż. Wzbogać jadłospis o fasolę, soczewicę, groszek i warzywa. Możesz też jeść z umiarem świeże lub mrożone owoce, takie jak jagody, jabłka, gruszki i pomarańcze.

W przypadku chorób przewlekłych ważną rolę odgrywa dieta. Zastanawiasz się, jak ułożyć jadłospis? Zajrzyj na https://zywieniemaznaczenie.pl/ Jeśli zmagasz się z cukrzycą, insulinoopornością, nietolerancją glukozy lub hiperglikemią stresową, wybierz dietę o niskim indeksie glikemicznym. Dzięki temu unikniesz niebezpiecznego skoku cukru.

Zrezygnuj z fast foodu i wysoko przetworzonej żywności. Ogranicz rafinowane węglowodany, takie jak biały chleb, makaron i ryż. Unikaj również napojów gazowanych, słodyczy i słonych przekąsek.

Co może jeść cukrzyk?

Szukasz pomysłów na zdrowe przekąski? Sięgnij po małe jabłko z łyżką masła orzechowego. Możesz dodać ½ kubka świeżej marchewki z dwiema łyżkami chudego twarogu lub hummusu. Wzbogać jadłospis o małą garść niesolonych orzechów lub dwa pełnoziarniste krakersy z chudym, niesolonym serem. Zastanawiasz się, co zjeść na drugie śniadanie lub podwieczorek? Sięgnij po jogurt grecki o niskiej zawartości tłuszczu i posyp go jagodami i odrobiną cynamonu.

Dieta cukrzycowa nie oznacza całkowitej rezygnacji cukru. Pamiętaj jednak, że powinieneś jeść go z umiarem. Upewnij się, że wybierane produkty zawierają zdrowe tłuszcze. Sięgnij po oliwę z oliwek, awokado, orzechy i nasiona. W swoim jadłospisie możesz także uwzględnić tłuste ryby i oleje z orzechów (arachidowych lub włoskich).

Zalecenia dla diabetyków

Ogranicz tłuszcz do 25-35% całkowitego zapotrzebowania kalorycznego. Pamiętaj, aby dostarczyć nie więcej niż 7% tłuszczów nasyconych, 10% lub mniej z tłuszczów wielonienasyconych i do 20% tłuszczów jednonienasyconych (w orzechach lub olejach roślinnych). Węglowodany powinny dostarczać 50-70% energii. Staraj się codziennie jeść 20-30 gramów błonnika. Białko powinno pokrywać 15-20% dziennego zapotrzebowania na kalorie.

Dieta bogata w błonnik reguluje poziom cukru i cholesterolu we krwi. Możesz go znaleźć w wielu produktach, zwłaszcza w pełnych ziarnach, fasoli, orzechach, warzywach i owocach.

Więcej z kategorii: Dieta i zdrowe odżywianie