Pogorszenie widzenia, którego skutkiem jest zamglony i rozmyty obraz może z dużym prawdopodobieństwem jest objawem zaćmy. Na czym dokładnie polega ta dolegliwość? Jak skutecznie leczyć zaćmę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Co to jest zaćma?

Zaćma to dolegliwość polegająca na zmętnieniu naturalnej soczewki oka, co w efekcie powoduje pogorszenie widzenia po zmroku, a przede wszystkim sprawia, że obraz staje się nieostry i przypomina widok przez zamglone okno. Wynika to z trudności, jakie napotyka światło przed dostaniem się do oka. Warto również mieć świadomość, że zaćma może to choroba, która pojawia się naturalnie, a jej ryzyko rośnie wraz z wiekiem Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, w ramach którego wszczepiana jest sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa.

Jakie są objawy zaćmy?

Jak już wspomniano zaćma to dolegliwość, która sprawia, że widziany obraz staje się zamglony i rozmyty. Jej głównym objawem jest również pogorszenie widzenia w warunkach nocnych, co znacznie utrudnia prowadzenie samochodu po zmroku. Poza tym wśród objawów zaćmy wyróżnia się także blaknięcie lub żółknięcie kolorów, wzmożoną wrażliwość na światło lub olśnienie, widzenie aureoli wokół świateł, czy nawet podwójne widzenie. Warto również wspomnieć, że pacjenci, u których rozwija się zaćma mają problemy z doborem właściwych okularów, a także muszą je często wymieniać. Objawy zaćmy pojawiają się wraz z wiekiem, a ich nasilenie początkowo może być wolne, by w pewnym momencie zdecydowanie przyspieszyć. W przypadku, gdy się pojawią należy skonsultować się okulistą, który postawi diagnozę i określi plan leczenia. Należy również zaznaczyć, że objawy rozwijają się przez lata, a początkowo mogą być zupełnie niewidoczne.

W jaki sposób leczy się zaćmę?

Jak już wspomniano jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu naturalnej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną. Soczewka wewnątrzgałkowa, która jest wszczepiana pacjentowi musi być odpowiednio dobrana, co pozwoli przywrócić prawidłowy poziom widzenia. Sam zabieg jest mało inwazyjny i bezbolesny, ponieważ wykonuje się go pod znieczuleniem miejscowym. Z reguły trwa od 20 do 30 minut, w czasie których naturalna soczewka jest rozbijana falami ultradźwiękowymi, a następnie usuwana przez lekarza, który wykonuje niewielkie nacięcie w rąbku rogówki. W ten sam sposób wprowadzane jest sztuczna soczewka, która pozwala odzyskać prawidłowy wzrok. Warto również wspomnieć, że przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego w wielu przypadkach sprawia, że pacjent nie potrzebuje okularów do tzw. widzenia do dali. W przypadku widzenia do bliży oraz na odległości pośrednie okulary nadal mogą być potrzebne, jednak komfort widzenia jest zdecydowanie większy niż przed zabiegiem.

Podsumowując należy stwierdzić, że decyzja o skorzystaniu z zabiegu usunięcia zaćmy pozwala odzyskać prawidłowy poziom widzenia, a co za tym idzie poprawia komfort codziennego funkcjonowania. W związku z tym nie warto z nią zwlekać w przypadku pojawienia się widocznych objawów zaćmy, które mogą rozwijać się długimi latami.

Więcej z kategorii: Choroby narządu wzroku i zmysłów