Mogą zdarzyć się w każdym, nawet najmniej spodziewanym momencie. Uszkodzenia błony śluzowej zmniejszają komfort funkcjonowania, ponieważ są uciążliwe i powodują ból. Ich przyczyn jest wiele, mogą mieć również podłoże bakteryjne lub grzybicze. W jaki sposób powstają uszkodzenia błony śluzowej i jak sobie z nimi poradzić?

Czym jest uszkodzenie błony śluzowej i jak powstaje?

Uszkodzenie błony śluzowej jest niczym innym jak przerwaniem jej ciągłości. Jest to swego rodzaju otwarta rana, która ulega podrażnieniu w przypadku spożycia gorących lub ostrych potraw. Takie uszkodzenie obecne w jamie ustnej może być spowodowane urazami mechanicznymi, które powstają w konsekwencji noszenia źle dopasowanych protez zębowych czy drażnienia delikatnej śluzówki elementami aparatu ortodontycznego. Czasem może być to spowodowane zwykłym ugryzieniem policzka. Urazy te mogą powstać przy spożyciu twardych pokarmów, takich jak np. orzechy. Ich ostre fragmenty mogą spowodować przerwanie tkanki w obrębie jamy ustnej. Uszkodzenie błony śluzowej może mieć również podłoże bakteryjne czy grzybicze. Do drugiej z wymienionych kategorii należą afty, które powstają w wyniku obniżenia odporności i rozrostu.

Jak można wesprzeć regenerację tkanek?

W pierwszej kolejności zmierza się do usunięcia czynników urazowych, doprowadzenia jamy ustnej do odpowiedniego stanu higienicznego oraz wdrożenia czynności higienicznych, które nie będą podrażniały powstałej rany. W następnej kolejności należy zadbać o pełnowartościową dietę, która jednocześnie nie będzie stanowić zagrożenia dla powstałego uszkodzenia. Do takich zmian należy czasowa eliminacja ostrych przypraw, ograniczenie soli czy alkoholu oraz spożycia pokarmów, które mają twardą, chropowatą strukturę.

Obecnie na rynku dostępny jest duży wybór preparatów farmakologicznych o działaniu miejscowym. Mają one na celu zmniejszenie dyskomfortu i bólu spowodowanego drażnieniem odkrytych zakończeń nerwów i otwartą ranką. Dobrym rozwiązaniem może być stosowanie produktów Anaftin. Wśród dostępnych preparatów można znaleźć płyn do płukania ust, który łagodzi ból i dyskomfort poprzez wytworzenie warstwy ochronnej na błonie śluzowej jamy ustnej. Powstała warstwa chroni przed podrażnienie odkrytych zakończeń nerwowych podczas picia, jedzenia, mówienia, czy mycia zębów. Natomiast zawarty w płynie wyciąg z aloesu i kwas hialuronowy przyspieszają regenerację tkanek i wspomagają gojenie uszkodzonych tkanek. Forma preparatu tez ma znaczenie. Anaftin Spray dzięki specjalnemu ruchomemu i długiemu aplikatorowi umożliwia aplikację do miejsc trudno dostepnych, np. na tylnej ścianie gardła, podniebieniu miękkim. Preparaty Anaftin nie zawierają alkoholu, nie szczypią i można stosować je u dzieci. Pondto nie zawierają chlorheksydyny, mogącej pozostawiać przebarwienia, ani parabenów.

Polecane artykuły