Problemy z oddychaniem, takie jak przewlekła duszność, potrafią znacząco utrudnić życie. Na szczęście nowoczesna medycyna wie na temat tej grupy schorzeń znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu. Zostań z nami i dowiedz się, jak radzić sobie z przewlekłą dusznością.

Czym jest duszność?

W słownictwie medycznym mianem duszności określa się trudność w nabraniu powietrza oraz uczucie braku tchu. Zdrowi ludzie doświadczają tych stanów na co dzień – na przykład podczas lub po aktywności fizycznej. Jeśli jednak niewielki wysiłek powoduje duszność albo występuje ona permanentnie, warto udać się do lekarza i opisać swój problem.

Przyczyny i objawy przewlekłej duszności

Duszność może być powodowana ogromną liczbą czynników. Każdy przypadek jest inny i powinien być przebadany indywidualnie. Ustalenie przyczyny problemu jest niezwykle ważne, gdyż pozwala odpowiednio zaplanować leczenie. Oczywiście do czasu konsultacji z lekarzem warto wspierać swój organizm w walce z dolegliwością. Istnieje wiele godnych zaufania środków dostępnych bez recepty, takich jak Flavamed, które przynoszą ulgę w duszności.

Do najczęstszych przyczyn przewlekłej duszności zalicza się:

  • śródmiąższowe choroby płuc,
  • przewlekła choroba obturacyjna płuc,
  • niewydolność układu krążenia,
  • niedokrwistość,
  • choroby neurologiczne,
  • choroby kardiologiczne,
  • zaburzenia lękowe,
  • permanentny stres.

Naturalnie przewlekła duszność nie pojawia się z dnia na dzień. Osoby cierpiące na tę dolegliwość z reguły doświadczają powolnych zmian i stopniowej intensyfikacji objawów.

Początkowo braki tchu mają miejsce wyłącznie w przypadku wzmożonej aktywności fizycznej. Z czasem problemem staje się marsz na prostym terenie, a nawet zwykłe czynności, takie jak zakładanie ubrań. Wśród mniej znaczących objawów wyróżnia się także angażowanie do oddychania dodatkowych mięśni, świst pojawiający się w czasie oddychania oraz szmer krtaniowy.

Jakie badania wykonać?

Podejrzewasz przewlekłą duszność u siebie lub kogoś z bliskich? Jeśli odpowiadasz twierdząco, rozważ jak najszybszą wizytę u lekarza. Gałąź medycyny zajmująca się schorzeniami układu oddechowego to pulmonologia. Możesz postarać się o skierowanie do pulmonologa (lub innego specjalisty zaleconego przez lekarza rodzinnego) albo udać się do niego bezpośrednio, jeśli placówki dostępne w Twojej okolicy oferują taką możliwość.

Osoby, które cierpią na przewlekłą duszność z reguły wysyła się na badania takie jak pulsoksymetria, RTG klatki piersiowej i morfologia krwi. W razie potrzeby lekarz może zalecić również przeprowadzenie gazometrii, EKG, echokardiografii, tomografię klatki piersiowej USG żył, badania neurologiczne oraz wiele innych.

Jak złagodzić duszność?

Ulgę w wielu przypadkach duszności przynoszą preparaty zawierające ambroksol, takie jak Flavamed. Pomaga on w odkrztuszaniu, co okazuje się szczególnym wsparciem dla osób borykających się z mokrym kaszlem. Ambroksol to przebadana klinicznie, dobrze tolerowana i skuteczna substancja, którą od stuleci stosuje się w celach medycznych. Masz problem z dusznością lub mokrym kaszlem? Wypróbuj Flavamed, a poczujesz różnicę.

Rekomendacje:
Huang Y., C., Diagnosis of the cause of chronic dyspnoea in primary and tertiary care: characterizing diagnostic confidence, Journal of Thoracic Disease 10.6, 2018.
Laviolette I., Laveneziana P., Dyspnoea: a multidimensional and multidisciplinary approach, European Respiratory Journal 43.6, 2014.
Coccia C., B., Dyspnoea: Pathophysiology and a clinical approach, South African Medical Journal 106.1: 2016.

Polecane artykuły