Zakola to przypadłość spotykająca głównie mężczyzn, jednak co raz częściej borykają się z nią również kobiety. Zakola powstają przez nadmierne wypadanie włosów. Przerzedzenie włosów powoduje cofnięcie się linii włosów, powodując powstanie tak zwanego wysokiego czoła. Zazwyczaj jest to spowodowane łysieniem androgenowym, zwanym łysieniem typu męskiego, obecnie jednak ta choroby skóry głowy jest spotykana u obu płci. Aby skutecznie poradzić sobie z zakolami u kobiet, należy przede wszystkim zrozumieć przyczynę łysienia, a później przejść do walk i z nią.

Co powoduje zakola u kobiet?

Łysienie androgenowe, lub inaczej łysienie typu męskiego, uważane jest za najczęstszą z przyczyn łysienia, ponieważ odpowiada za ponad 90% przypadków łysienia, szczególnie u mężczyzn. Jego przyczyną jest zbyt wysoki poziom THC, który jest pochodną testosteronu. Nadmiar androgenów może być też spowodowany zażywaniem niektórych leków, lub długotrwałym działaniem detergentów używanych w kosmetykach do stylizacji włosów. Przyczyną łysienia androgenowego damskiego może też być niedoczynność tarczycy. Szczególnie narażone na wypadanie włosów z przyczyn hormonalnych są kobiety w okresie menopauzy oraz te, które stosują antykoncepcję hormonalną.

Inne powody wypadania włosów

Za łysienie i zakola u kobiet odpowiadają nie tylko hormony. Przyczyn może być naprawdę wiele, i dlatego tak istotne jest aby ustalić co jest przyczyną nadmiernego wypadania włosów. Na złą kondycję włosów i skóry głowy  wpływa również stres, nieodpowiednia dieta, ciasne upięcia oraz częste farbowanie. Wszystkie te czynniki powodują, że włosy są osłabione, a to prowadzi do nadmiernego wypadania. Leczenie zakoli u kobiet nie zawsze jest łatwe, jednak istnieje wiele domowych sposobów, które mogą pomóc i przyspieszyć wzmacnianie osłabionych włosów. Wiele przydatnych informacji znajdziesz pod linkiem https://www.biotynox.pl/porady/zakola-jak-z-nimi-walczyc/.

Domowe sposoby na zakola u kobiet

Wypadanie włosów u kobiet jest coraz częstszym problemem i nie należy go lekceważyć. Jeśli zauważysz na swojej szczotce więcej włosów niż zwykle, zastanów się co ostatnio zmieniło się w Twoim stylu życia, i co mogło mieć na to wpływ. Znajdź przyczyny, które powodują, że włosy wypadają nadmiernie i zacznij z nimi walczyć.

Masaż głowy

Masaż głowy świetnie wpływa na skórę: poprawia krążenie, dotlenia komórki i wzmacnia cebulki włosów. Możesz go wykonywać zarówno na sucho, masując głowę okrężnymi ruchami, jak i na mokro, stosując podczas codziennego mycia różnego rodzaju olejki lub wcierki specjalnie do tego przeznaczone.

Olej rycynowy

Olejek rycynowy stymuluje porost włosów i zapobiega powstawaniu zakoli u kobiet. Dodatkowo ma właściwości nawilżające i antybakteryjnie, reguluje pH skóry. Nałóż niewielką ilość na czubku głowy i wmasuj kolistymi ruchami. Pamiętaj jednak, że przez olejek rycynowy Twoje włosy mogą delikatnie pociemnieć w czasie stosowania olejku.

Dieta

Niedobór witamin i minerów, takich jak witaminy z grupy B i biotyna również osłabia włosy i może być przyczyną ich wypadania, a w końcu przyczyną zakoli. Upewnij się, że Twoje posiłki są dobrze zbilansowane, a Twoja dieta bogata jest w witaminy z grupy B i pełnowartościowe białko.

Odpowiednia fryzura

Naturalną fryzurą dla Twoich włosów jest noszenie ich rozpuszczonych. Ciasne związywanie ich w kitkę lub kok powoduje, że włosy łamią się i wypadają. Jeśli możesz noś włosy rozpuszczone, a jeśli jest to dla Ciebie zbyt uciążliwe, związuj je luźno i delikatnie. Jeśli już masz zakola, odpowiednia fryzura również pomoże Ci je ukryć. Idealnie sprawdzą się tutaj różnego rodzaju uczesania z grzywką, prostą lub na bok.

Domowe sposoby na zakola u kobiet

Kiedy wypadanie włosów Cię przerasta

Zdarza się, że nie mogą nam już pomóc domowe sposoby. Kiedy problem zakoli nasila się i zaczynają towarzyszyć mu niezwykle uciążliwe objawy, lub dotyczy on osoby w młodym wieku, należy zasięgnąć opinii lekarza, który swoją fachową wiedzą doradzi Ci, jakie powinny być Twoje następne kroki.

Kosmetyki wzmacniające

Jeśli domowe sposoby zawodzą, następnym krokiem najczęściej są kosmetyki wzmacniające. Ich wybór na rynku jest ogromny, lepiej jednak wybrać kosmetyki naturalne, delikatniejsze dla skóry głowy, aby nie narazić się na podrażnienie i reakcje alergiczne. Pamiętaj jednak, że leczenie kosmetykami nie zadziała z dnia na dzień, wymaga dużo cierpliwości i systematyczności.

Suplementacja

Dobrą praktyką będzie włączenie do swojej diety suplementów diety, a w cięższych przypadkach nawet leków. Najważniejsze składniki suplementów poprawiających kondycję włosów to biotyna, skrzyp polny, witaminy z grupy B. Często tabletki wzbogacone są również o kolagen oraz kompleks aminokwasów.

Przeszczep włosów

Przeszczep włosów jest ostatecznością, kiedy żadne leczenie nie przynosi pożądanych efektów. Nie leczy ona samego problemu, pomaga jedynie ukryć powstałe już wcześniej zakola. Jest to zabieg bezpieczny i bezbolesny, wykonywany przy znieczuleniu miejscowym. Należy go jednak wykonywać tylko wtedy, kiedy jest naprawdę niezbędny.

Polecane artykuły