Mokry kaszel u dziecka, ogólnie rzecz biorąc, jest korzystny, dlatego nie powinno się go hamować. Można jednak spróbować nieco ulżyć kaszlącemu maluchowi, stosując sposoby ułatwiające odkrztuszanie. Okazuje się, że nie tylko syrop na kaszel mokry ułatwia usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych i zwiększa efektywność kaszlu. Co na mokry kaszel najlepiej się sprawdzi? Poznaj 5 sprawdzonych sposobów na mokry kaszel u dziecka.

Domowe sposoby na mokry kaszel

Mokry kaszel u dziecka można skutecznie leczyć. Przygotowaliśmy 5 metod leczenia kaszlu produktywnego, które nie wymagają dużego nakładu środków, a w dodatku można stosować je w większości chorób przebiegających z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze wcześniej warto skonsultować się z pediatrą.

Zadbanie o drożność nosa

Należy nieustannie dbać o to, by nos dziecka był drożny. Dzięki temu maluch będzie mógł swobodnie oddychać drogą fizjologiczną, a przy okazji ograniczy to spływanie wydzieliny z nosa do dróg oddechowych, co prowokuje do kaszlu. Bardzo dobrze sprawdzą się tutaj preparaty do nosa typu spray. Po zastosowaniu wybranego produktu wystarczy przy pomocy aspiratora usunąć rozrzedzoną wydzielinę1. Jeśli dziecko jest starsze, warto nauczyć je wydmuchiwania noska w chusteczkę.

Krople na mokry kaszel

Jeśli w drogach oddechowych zalega wydzielina, to kaszel jest zjawiskiem korzystnym, ponieważ umożliwia ich oczyszczenie. Nie powinno się go zatem hamować, lecz podejmować działania mające na celu poprawę jego efektywności, np. stosując lek na mokry kaszel. Takim lekiem mogą być krople doustne Deflegmin Baby.

Deflegmin Baby ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel, zwiększając wydzielaniu śluzu w drogach oddechowych i poprawiając jego transport. Wskazaniem do stosowania kropli są ostre i przewlekłe choroby płuc oraz oskrzeli przebiegające z utrudnionym odkrztuszaniem lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych2.

Krople Deflegmin Baby na mokry kaszel można kupić bez recepty. Jeśli po upływie 4–5 dni nie nastąpi poprawa lub dziecko poczuje się gorzej, wskazana jest konsultacja z lekarzem2.

Nawilżanie błon śluzowych układu oddechowego

Kolejnym ważnym elementem postępowania przy kaszlu mokrym jest odpowiednie nawilżenie błon śluzowych układu oddechowego. Osiągnąć je można poprzez stosowanie nebulizacji z soli fizjologicznej. Do przygotowania inhalacji wykorzystać też można olejki eteryczne1.

W pomieszczeniach, w których najwięcej przebywa dziecko, warto postawić nawilżacz powietrza. Urządzenie to zadba o to, aby powietrze było odpowiednio nawilżone. Jeśli nie mamy nawilżacza, możemy też namoczyć ręcznik i powiesić go na ciepłym kaloryferze – efekt będzie bardzo podobny1.

Odpowiednie nawodnienie

Przy kaszlu mokrym duże znaczenie ma prawidłowe nawodnienie organizmu. Pomaga rozrzedzić zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę, a tym samym ułatwia jej odkrztuszanie1. Dlatego dziecku w czasie choroby powinno się podawać duże ilości płynów, nawet większe niż na co dzień. Ich temperatura nie powinna być zbyt wysoka, aby dodatkowo nie podrażniać gardła. Najlepiej podawać dziecku głównie wodę w temperaturze pokojowej. Jeśli pociecha nie chce pić, niestety może to sprawić, że zalegająca w drogach oddechowych wydzielina trudniej się będzie odrywać.

Fizjoterapia oddechowa

Niektórym może się to wydać niemożliwe, ale największym problemem niektórych dzieci jest to, że ich kaszel jest nieskuteczny. Bezpośrednią przyczyną nieskuteczności kaszlu może być osłabienie mięśni klatki piersiowej i brzucha. W takim przypadku najważniejsza jest rehabilitacja oddechowa. Trzeba nauczyć dziecko efektywnie kaszleć i stosować u niego zabiegi zwiększające efektywność kaszlu3. O pomoc w tej kwestii można poprosić lekarza pediatrę lub pielęgniarkę.

Bibliografia:

  1. Doniec Z., Mastalerz-Migas, Krenke K. i in., Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ, Lekarz POZ, 4/2016.
  2. ChPL Deflegmin Baby; 7,5 mg/ml, krople doustne, roztwór (dostęp: 2022.03.21.).
  3. Jankowski M., Kaszel, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017.
Polecane artykuły