Na skórze głowy znajduje się ok. 100-150 tysięcy włosów. Ich wypadanie jest naturalnym procesem opartym na cyklu życia włosa. W warunkach prawidłowych, niczym niepokojącym nie jest utrata ok. 50-100 włosów dziennie. Co zrobić jednak, jeśli wypada ich dużo więcej i powoduje łysienie?

Na szczęście w dzisiejszych czasach, istnieje wiele skutecznych metod, które pomogą Ci opanować ten problem.

Czym jest łysienie?

Łysienie (łac. alopecia) jest przejściową lub trwałą utratą włosów. Dotyczy całej powierzchni skóry głowy lub konkretnego miejsca (np. okolicy skroni czy czubka głowy). Problem powstaje w wyniku zaprzestania produkcji włosa w mieszku włosowym – włosy nadmiernie wypadają i ulegają ścieńczeniu. Łysienie dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku.

Typy łysienia

Obecnie możemy wyróżnić 2 typy łysienia:

  • łysienie bliznowaciejące – trwałe zniszczenie mieszków włosowych następujące poprzez zastąpienie ich przez tkankę łączną włóknistą i zeszkliwiały kolagen. Utrata włosów jest nieodwracalna. Łysienie bliznowaciejące może mieć wiele przyczyn, m.in. genetyczne (np. rybia łyska), czy nowotworowe. Może wystąpić także po ekspozycji na promieniowanie jonizujące, w wyniku oparzeń, uszkodzeń mechanicznych i chemicznych lub chorób takich jak liszaj twardzinowy i skrobiawica.
  • łysienie niebliznowaciejące – inaczej łysienie pierwotne. Jest wywoływane czynnikami niezwiązanymi z bliznowaceniem skóry. Do jego podstawowych odmian należą łysienie androgenowe, plackowate, czy telogenowe.

Przyczyny nadmiernej utraty włosów

Łysienie może być spowodowane przez wiele czynników. Należy do nich m.in. przewlekły stres, niedokrwistość z niedoboru żelaza, nieprawidłowa dieta, ale również niewłaściwa pielęgnacja włosów na co dzień. Utrata włosów może pojawić się również w konsekwencji przebytej lub aktywnej choroby np. 

  • chorób tarczycy – nadczynność, niedoczynność, Hashimoto,
  • chorób zakaźnych,
  • cukrzycy,
  • schorzeń tkanki łącznej i owłosionej skóry głowy – np. łuszczycy, grzybicy, czy łojotokowego zapalenia skóry głowy,
  • zaburzeń hormonalnych 
  • zatruć metalami ciężkimi

Ponadto łysienie mogą powodować niektóre przyjmowane leki np. przeciwzakrzepowe, reumatologiczne, czy nawet środki antykoncepcyjne.

Diagnostyka łysienia

Szczegółowa diagnostyka jest niezbędna, aby dokonać wyboru odpowiedniej metody leczenia. Bardzo ważny jest wywiad, ocena skóry głowy, a także wykonanie badań laboratoryjnych, które powinny obejmować m.in.:

Trójglicerydy, cholesterol i glukozę

  • wolny (FT) i całkowity (TT) testosteron
  • aktywną formę testosteronu – dihydrotestosteron (DHT), dihydroepiandrosteron (DHEA) 
  • estrogeny (estradiol, E2). 
  • LH i FSH
  • żelazo i ferrytynę
  • hormony tarczycowe – TSH, FT3, FT4
  • poziom wapnia i witaminy D3

Ponadto wykorzystuje się również takie metody jak:

  • trychoskopia
  • trychogram
  • fototrychogram (trychoskan)
  • test pociągania
  • mikroskopia świetlna
  • biopsja skory głowy i jej ocena histopatologiczna

Leczenie łysienia

Najważniejsze w skutecznej terapii jest oczywiście znalezienie przyczyny problemu. Jedną z metod stosowanych w walce z nadmierną utratą włosów jest leczenie farmakologiczne. Opiera się ono na stosowaniu różnego rodzaju leków o działaniu miejscowym i ogólnym.

A jakie możliwości oferuje współczesna medycyna? Jest ich naprawdę sporo i cały czas powstają nowe rozwiązania.

Przeszczep włosów

Transplantacja polega na pobraniu włosów z owłosionych miejsc skóry głowy lub innych części ciała (zależy to od konkretnej techniki), a następnie umieszczenie ich w miejscach pozbawionych włosów. Wyróżniamy różne typy przeszczepów m.in. SAFER, FUE, CZY FUT.

Mikropigmentacja włosów

Mikropigmentacja włosów polega na wprowadzeniu w naskórek specjalnych, nieorganicznych pigmentów (neutralnych dla ludzkiego organizmu), uzyskiwanych z minerałów. Celem jest uzyskanie efektu krótko przystrzyżonej fryzury. Należy podkreślić, że nie jest to leczenie łysienia, a jedynie metoda tuszowania nadmiernego wypadania włosów.

Leczenie łysienia osoczem

Terapia polega na pobraniu osocza krwi pacjenta zawierającego cenne składniki aktywne, które pobudzają regenerację i biostymulację skóry głowy. Obecne w osoczu czynniki wzrostu redukują ilość wypadających włosów oraz pobudzają porost nowego owłosienia w miejscu zabiegu.

Gdzie wykonać leczenie łysienia?

Warto pamiętać, że łysienie nie musi być Twoim codziennym zmartwieniem. Rzetelnym źródłem informacji dotyczącym terapii nadmiernego wypadania włosów jest https://www.kliniki.pl/leczenie-lysienia/. Portal ten skupia niemal 100 placówek, które mają bogatą ofertę terapii łysienia. Oprócz przystępnie podanych informacji dotyczących różnych metod, w prosty sposób możesz sprawdzić ceny zabiegów oraz poczytać opinie osób, które już skorzystały z takiej formy terapii.

Źródła:

  1. Bernat M., Koziarski M., Matysek-Nawrocka M., Trychologia kosmetyczna jako metoda diagnozy oraz leczenia wybranych schorzeń skóry głowy i włosów, Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki, 2018
  2. Broniarczyk-Dyła G., Urysiak-Czubatka I., Ocena jakości życia u chorych z różnymi postaciami łysienia niebliznowaciejącego, Dermatologia Kliniczna, 2010
  3. Olszewska M., Rakowska A., Rudnicka L., Słowińska M., Warszawik O., Metody diagnostyki łysienia u pacjentów z endokrynopatiami, Endokrynologia Polska, 2010
  4. Kowalska-Olędzka E., Rakowska A., Rudnicka L., Słowińska M., Pierwotne łysienie bliznowaciejące, Przegląd dermatologiczny 2012
Polecane artykuły