Bóle z tyłu głowy to jedne z częściej występujących dolegliwości. Mogą one dotknąć osoby w każdym wieku i każdej płci. Dolegliwości bólowe w obszarze potylicy mogą mieć wiele przyczyn. Wiele osób postrzega je jako dotkliwe. Przez to bóle z tyłu głowy wywołują strach i zdenerwowanie. O czym mogą one świadczyć. Czy ból potylicy jest objawem schorzeń kręgosłupa? A może symptomem migreny? Czy może towarzyszyć poważnym schorzeniom? Wyjaśniamy przyczyny bólu z tyłu głowy.

Przyczyny bólu z tyłu głowy

Ból w obszarze potylicznym może być wywołany przez wiele przyczyn. Jest on traktowany jako oznaka niebezpiecznych schorzeń, a także nieprawidłowego trybu życia. Pulsujący ból z tyłu głowy powiązany może być z nadciśnieniem tętniczym. Dolegliwości bólowe z tyłu głowy to także częsty objaw przeziębienia, bólu zęba, zmęczenia, powiększenia węzłów chłonnych, nerwobólów potylicznych, zapalenia opon mózgowych, nadmiernego stresu, zapalenia ucha środkowego, schorzeń kręgosłupa np. zmian zwyrodnieniowych szyi, nerwobólów, efekty szyi technologicznej [1]. Może się jednak zdarzyć, że objaw ten towarzyszy o wiele poważniejszym schorzeniom. Jeśli ból jest bardzo intensywny i doskwierający to zachodzi podejrzenie krwotoku podpajęczynówkowego, a efektem tego jest nawet śmiercionośny udar mózgu. [2] [3]

Jak boli głowa przy migrenie?

Jako jedną z najczęstszych przyczyn bólów głowy z tyłu uważa się migreny [4]. W ich przypadku dolegliwości bólowe pojawiają się po lewej lub prawej stronie czaszki, a także z tyłu głowy. Migrenę zdiagnozować można, kiedy oprócz bólu z tyłu głowy występuje też nadwrażliwość na światło, zapachy i hałas, nudności i wymioty. W niektórych przypadkach migrena może być poprzedzona pojawieniem się tzw. aury, która objawia się m.in.:

  • mroczkami przed oczami,
  • jasnymi plamami,
  • zygzakami,
  • błyszczącymi światłami,
  • zaburzeniami wielkości i ostrości widzenia,
  • niedowidzeniem,
  • chwilową utratą wzroku. [5]

Ból głowy przy migrenie trwa od kilku godzin do 2 dni. Współczesna medycyna nie zna skutecznych metod walki z nim. Stosowane kuracje mają charakter doraźny i skupiają się na łagodzeniu objawów. Pacjent może zażyć środki przeciwbólowe oraz uspokajające, a także korzystać z domowych sposobów na ataki migrenowe. Ważna jest również profilaktyka, która ma na celu wyeliminować czynniki wywołujące migrenowe napady bólów głowy. Jej podstawowe zasady mówią o unikaniu alkoholu, używek i produktów takich jak nabiał, sery, czekolada, zachowaniu odpowiedniej higieny snu, zażywaniu aktywności fizycznej i częstych spacerach na świeżym powietrzu.

Diagnostyka bólu z tyłu głowy

Jeśli bóle z tyłu głowy pojawiają się często, a dodatkowo towarzyszą im niepokojące objawy neurologiczne takie jak np. zaburzenia równowagi, czucia, mowy, motoryki, to bezzwłocznie trzeba zgłosić się do lekarza. Ich zignorowanie może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Do konsultacji medycznej powinno też skłonić podejrzenie u siebie migren. Nie leczenie migreny sprawia, że jej objawy uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i stają się niezwykle dokuczliwe.

Diagnostyki bólu z tyłu głowy dokonuje lekarz neurolog. Pierwszym etapie wizyty jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu medycznego.  W jego trakcie lekarz pyta nie tylko o objawy, ale i o prowadzony styl życia, występujące w przeszłości choroby, zażywane leki. Często już wywiad pozwala wykluczyć niektóre ze schorzeń mogące powodować bóle głowy. Jeśli tak się nie stanie, konieczne jest wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych, a także tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego głowy [6]. Te badania mogą potwierdzić m.in. migrenę, guza mózgu czy schorzenia pochodzące od kręgosłupa. Leczenie zawsze oparte jest o przyczynę dolegliwości bólowych w okolicach potylicznych. W najgorszym przypadku, czyli przy guzie mózgu konieczna zazwyczaj jest operacja, a następnie chemioterapia. Bóle wywołane schorzeniami kręgosłupa leczy się rehabilitacją oraz farmakologią, natomiast migrena wymaga zastosowania terapii doraźnych oraz domowych sposobów.

Źródła:
[1] https://www.medme.pl/artykuly/ostry-bol-z-tylu-glowy-przyczyny-ucisku,69845.html
[2] https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/najczestsze-objawy-chorobowe,bol-z-tylu-glowy—przyczyny–rodzaje–leczenie,artykul,51419059.html
[3]https://www.medonet.pl/zdrowie,potylica—budowa–bol-z-tylu-glowy–przyczyny-zaburzen,artykul,1729519.html
[4] https://lekarzebezkolejki.pl/blog/bol-z-tylu-glowy-o-czym-moze-swiadczyc/w-643
[5] https://www.hellozdrowie.pl/bol-z-tylu-glowy-pulsujacy-nasilony-tepy-czy-klujacy/
[6] https://www.medme.pl/artykuly/ostry-bol-z-tylu-glowy-przyczyny-ucisku,69845.html

Polecane artykuły