Wiele osób zastanawia się nad tym, czy duża wada wzroku to wyrok, który uniemożliwi codzienne funkcjonowanie, pracę, czytanie, a także aktywność fizyczną. W rzeczywistości przy obecnych możliwościach okulistyki oraz optyki, osoby z wysoką wadą wzroku wcale nie są skazane na siedzenie w domu.

Jakie są główne wady wzroku?

Wada wzroku to niezdolność oka do tworzenia obrazu, który jest prawidłowo zogniskowany. Wśród głównych wad wzroku można wyróżnić następujące:

  • krótkowzroczność;
  • nadwzroczność;
  • astygmatyzm;
  • prezbiopia (starowzroczność).

Wysoka wada wzroku wynosi powyżej -8 dioptrii (w przypadku krótkowzroczności), +5 dioptrii (w przypadku nadzwroczności). Oznacza to, że osoby, u których okulista zdiagnozował bardzo wysoką wadę wzroku (na przykład minus 30 dioptrii) zwykle nie mogą znaleźć dla siebie odpowiednich okularów.

Jakie są metody leczenia wysokich wad wzroku?

W przypadku, gdy wada wzroku jest bardzo duża, istnieją trzy rozwiązania. Jednym z nich jest poddanie się laserowej operacji wzroku, dzięki której możliwa jest korekta kształtu soczewki oka. Warto jednak pamiętać o tym, że laserowe zabiegi mają spore ograniczenia i najczęściej są wykonywane w skali od +10 dioptrii do -6 dioptrii, co oznacza, że spora część osób z bardzo dużymi wadami wzroku nie jest objęta zabiegiem.

Drugim rozwiązaniem są okulary korekcyjne, jednak mogą być one niewygodne, a także niedopasowane do osób z bardzo wysoką wadą wzroku. Zdarza się także, że okulary wyglądają nieestetycznie i przeszkadzają w trakcie aktywności fizycznej, kąpieli w morzu, nurkowaniu i innych czynności.

Trzecim ciekawym rozwiązaniem są soczewki kontaktowe, które można bardzo dobrze dopasować do wady wzroku. Warto także zaznaczyć, że w przypadku, w którym pojawiają się różnice między prawym i lewym okiem w zakresie wady (na przykład na jednym jest +12, a na drugim +6), możliwe jest dopasowanie obu soczewek. Na stronie https://coopervision.pl/ można znaleźć jednodniowe soczewki silikonowo- hydrożelowe, które mają wiele korzyści, wśród których można wyróżnić:

  • zapewniają dopływ tlenu do oka;
  • dogodny cykl wymiany;
  • zawierają filtry, chroniące przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym;
  • utrzymują nawilżenie w oku;
  • zapewniają komfort widzenia.

Dlaczego duża wada wzroku to wcale nie wyrok?

Obecne czasy charakteryzuje znaczny postęp w zakresie okulistyki i optyki, dzięki czemu nawet osoby z bardzo dużymi wadami wzroku mogą żyć bardzo komfortowo. Soczewki jednodniowe to świetny wybór dla tych, którzy nie mogą lub nie chcą zdecydować się na zabieg z użyciem lasera. Współczesne rozwiązania dają niesamowite możliwości, dzięki czemu nawet osoby z dużą krótkowzrocznością lub nadwzrocznością mogą funkcjonować wygodnie na co dzień.

Więcej z kategorii: Choroby narządu wzroku i zmysłów