W miarę możliwości staramy się nie opuszczać domów. Myjemy ręce, przeprowadzamy dezynfekcję. Nosimy maseczki. Mimo tego koronawirus SARS-CoV-2 ma się całkiem dobrze. Wszystko wskazuje na to, że ma zamiar pozostać z nami na dłużej.
Od wielu miesięcy wiele mówi się o konieczności przeprowadzania testów na masową skalę. Niestety wciąż jeszcze dostęp do darmowych badań jest bardzo ograniczony. Co trzeba wiedzieć? Jakie są rodzaje testów i typowe objawy choroby COVID-19? Jak zachować się po uzyskaniu dodatniego wyniku? A nade wszystko – jak wygląda rozsądne działanie w dobie pandemii i czy można wykonać test na koronawirusa w domu?
Objawy COVID-19
Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 można przebyć bez żadnych objawów. Niestety nawet pacjenci bezobjawowi zarażają innych. Niepodważalną przesłanką do wykonania testu powinno być zarejestrowanie u siebie któregokolwiek z typowych symptomów choroby COVID-19. Należą do nich:
- gorączka,
- suchy kaszel,
- ból mięśni,
- zmęczenie,
- utrata smaku lub węchu.
U niektórych pacjentów chorych na COVID-19 zaobserwowano również zapalenie spojówek, biegunkę, wysypkę lub przebarwienia na palcach rąk i nóg. Objawy nie muszą występować jednocześnie. Już jeden z nich powinien nas skłonić do kontaktu z lekarzem. W obecnej sytuacji dostęp do służby zdrowia jest jednak ograniczony. Większość porad udzielana jest przez telefon. Bez testu trudno więc jednoznacznie określić, czy rzeczywiście jest to COVID-19 czy też przeziębienie lub grypa.
Rodzaje testów na koronawirusa SARS-CoV-2
W laboratoriach można wykonać testy molekularne (FRANKD oraz genetyczne PCR i PCR-RT), antygenowe i serologiczne. Testy FRANKD oraz PCR pozwalają wykryć jedną sekwencję genetyczną wirusa SARS-CoV-2. Test PCR-RT wykrywa dwie sekwencje. Testy antygenowe, jak sama nazwa wskazuje, wykrywają z kolei obecność antygenów wirusa w organizmie pacjenta. Testy serologiczne służą do wykrycia przeciwciał IgG oraz IgM obecnych we krwi.
Testy molekularne wymagają pobrania wymazu z nosa, gardła lub nosogardzieli. Testy antygenowe można wykonać na podstawie wymazu lub próbki krwi. Test serologiczny zawsze wykonywany jest z krwi. Na skuteczność testu ogromny wpływ ma sposób pobrania próbki oraz jej właściwy transport do laboratorium. Pojedynczy wynik testu może wymagać potwierdzenia kolejnym testem. Koszt badań diagnostycznych wynosi zwykle nawet kilkaset złotych za pojedynczy test.
Z tego względu mało kto decyduje się wykonać je z własnej inicjatywy. Szczególnie, że sytuacja dynamicznie się zmienia i za jakiś czas być może testy trzeba będzie powtórzyć.
Możesz zrobić test na koronawirusa w domu. Test kasetkowy wykrywa przeciwciała SARS-CoV-2
Cena kasetkowych testów jest zdecydowanie bardziej przystępna. Sprzedawcy oferują też atrakcyjne rabaty przy zakupie większej ilości testów. Aby wykonać test na koronawirusa w domu nie potrzeba wielkich przygotowań. Wystarczy zachować się zgodnie z obowiązującymi standardami sanitarnymi w zakresie higieny i dezynfekcji.
Test kasetkowy może wykryć przeciwciała koronawirusa. Jeśli wskaże na obecność przeciwciał IgM, świadczy to o aktywnej infekcji. Przeciwciała IgG wskazują z kolei na to, że kontakt z patogenem nastąpił w przeszłości. Organizm nauczył się zaś reagować na wirusa SARS-CoV-2 i zapisał pozyskane informacje właśnie w przeciwciałach IgG. Pozytywny wynik testu na obecność przeciwciał, jak wszystkie testy, wymaga konsultacji z lekarzem i dalszej diagnostyki. Jest to jednak najtańszy i najwygodniejszy sposób na wykonanie badań przesiewowych.
Stosując testy kasetkowe wykazujesz się odpowiedzialnością. W ten sposób możesz określić, czy warto udać się na dobrowolną kwarantannę, zanim służba zdrowia nie podejmie decyzji o własnych zaleceniach.