Problem uzależnień staje się coraz mniejszym tabu. Zaczynamy pojmować, że uzależnienie to choroba, a wyjście z niej wymaga wiele pracy, wysiłku i wsparcia. Terapia może trwać nawet kilka lat, a uzależnienie wpływa znacząco nie tylko na życie chorego, ale także jego rodziny czy najbliższego otoczenia. Jak się mówi, lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, warto zatem znać symptomy, które tej chorobie towarzyszą. Dzięki temu, możemy szybko zorientować się, gdy potrzebna staje się pomoc profesjonalisty.

Rodzaje uzależnień

Czasem możemy ulegać złudzeniu, że uzależnić można się tylko od alkoholu czy narkotyków i właśnie w takich przypadkach wymagana jest pomoc z zewnątrz. Jednak rodzajów uzależnień jest znacznie więcej. Często nie mają one nic wspólnego z przyjmowaniem konkretnych substancji, a wciąż należy traktować je, jak poważny problem, który znacząco może obniżyć jakość życia chorego i jego najbliższych. Od czego możemy się zatem uzależnić?

Tak naprawdę spektrum tego, co może stać się uzależnieniem jest bardzo szerokie. Do najczęstszych przypadków możemy zaliczyć uzależnienie od pracy, zakupów, seksu, pornografii, internetu, gier komputerowych, a także wszelkich substancji odurzających, w tym leków.

Aplikacja Helping Hand

Screen z aplikacji Helping Hand – wspierającej osoby z uzależnieniem alkoholowym

Czym objawia się uzależnienie?

Jest kilka symptomów, które jasno wskazują na to, że mamy do czynienia z uzależnieniem. Do takich symptomów zaliczymy:

  • Silny przymus do wykonania danej czynności czy przyjęcia substancji;
  • Zaniedbanie innych przyjemności czy codziennych obowiązków na rzecz uzależnienia;
  • Utrata kontroli i brak weryfikacji zachowań i ich konsekwencji,
  • Poczucie wstydu, ukrywanie uzależnienia przed bliskimi;
  • Silny dyskomfort towarzyszący odstawieniu lub zaprzestaniu wykonywania danej czynności;
  • Szukanie usprawiedliwień dla swojego nałogu, utrata możliwości stwierdzenia, co jest prawdziwe, a co nie;




Gdzie szukać pomocy?

Osoby uzależnione czerpią wiele ze wsparcia rodziny i przyjaciół, jednak w drodze do wyleczenia nic nie zastąpi terapii przeprowadzonej pod okiem specjalistów, psychologów, psychiatrów i terapeutów. Pomoc dla uzależnionych można znaleźć w ośrodkach, przychodniach, szpitalach czy poradniach leczenia uzależnień, a także w prywatnych gabinetach czy korzystając z terapii w formie online. Zwłaszcza ta ostatnia jest ciekawa – pomoc możemy uzyskać nie wychodząc z domu, wystarczy posiadać telefon komórkowy z dostępem do internetu, by uzyskać potrzebne wsparcie od ręki. Terapeuci oraz grupy wsparcia dostępne są 24h na dobę.

Podsumowanie

Wychodzenie z uzależnienia to długa i trudna droga, jednak warto na nią wejść, jeśli chcemy żyć w zdrowiu. Z każdego uzależnienia możemy się podnieść, a pierwszym krokiem jest szukanie pomocy.

Polecane artykuły