Problemy z wędzidełkiem to stosunkowo częsta dolegliwość u niemowląt. Jednak nie każdy rodzic wie, jakie są objawy nieprawidłowo rozwijającego się wędzidełka u niemowlaka, lub też bagatelizują oni konsekwencje zdrowotne związane z nieprawidłowo rozwijającym się u dziecka wędzidełkiem. Dlatego też postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej kwestii tego, dlaczego warto zadbać o prawidłowy rozwój wędzidełka.

Czym jest wędzidełko?

Zacznijmy od podstaw, a mianowicie czym jest wędzidełko. Jest to nic innego jak błona śluzowa łącząca ze sobą dwa elementy. Przykładowo wędzidełko językowe odpowiada za prawidłowe ruchy języka- podobnie jest z wędzidełkiem policzków oraz wędzidełkami wargowymi. Jednakże najbardziej problematyczne jest wędzidełko językowe, które odpowiada między innymi za poprawną wymowę, oraz spożywanie posiłków.

Jakie negatywne skutki może nieść źle rozwijające się wędzidełko?

Źle rozwijające się wędzidełko może powodować między innymi:

  • wady wymowy.
  • problemy ze ssaniem, zwłaszcza w wieku niemowlęcym.
  • problemy z właściwym gryzieniem jedzenia.

Co ważne, nieleczone wędzidełko może mieć wpływ zarówno na dzieciństwo, jak i życie dorosłe. Przykładowo wady wymowy im szybciej będą korygowane, tym lepiej dziecko będzie przyswajało wiedzę. Natomiast problemy ze ssaniem mleka mogą mieć wpływ na między innymi prawidłowy rozwój fizyczny dziecka.

W jaki sposób można rozpoznać nieprawidłowo rozwijające się wędzidełko?

Jeżeli chodzi o rozpoznanie źle rozwiniętego wędzidełka, to przede wszystkim powinno ono być rozpoznane po urodzeniu w szpitalu, przez personel medyczny. Może ono być również rozpoznane, jeżeli zauważymy, że dziecko ma problemy z przystawieniem do piersi, lub też łykaniem powietrza. Jeżeli zaś chodzi o starsze dzieci oraz osoby dorosłe, to kształt języka może przypominać serce.

Jakie są najbardziej popularne metody leczenia wędzidełka?

Najbardziej popularną metodą, a zarazem najbardziej skuteczną metodą leczenia wędzidełka, jest jego chirurgiczne podcięcie. Zabieg ten może być wykonany na kilka sposobów, a co równie ważne nie jest on skomplikowany, dzięki czemu dziecko nie musi przebywać po zabiegu w szpitalu, co niewątpliwie sprawia, że mniej się stresuje. Natomiast jeżeli zmiana jest niewielka, można zastosować specjalne ćwiczenia, dzięki którym zmiana może się cofnąć. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku starszych dzieci oraz dorosłych, gdyż w ich przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zabieg chirurgiczny. Dlatego też im szybciej wędzidełko będzie rozpoznane, tym lepiej dla dziecka. Jeżeli chodzi o przebieg zabiegu, to traw on od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, i może on być wykonany przy użyciu lasera, co zmniejsza krwawienie, oraz przyspiesza znacząco regenerację po zabiegu. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, a po zabiegu zaleca się przyjmowanie posiłków w formie półpłynnej. Co ważne, po zabiegu konieczne jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń w celu uniknięcia powstawania zrostów.

Podsumowanie

Korekta wędzidełka może być zabiegiem, który znacząco poprawi pacjentowi komfort jego życia. Dlatego też, jeżeli zauważymy u siebie lub też u naszego dziecka objawy wskazujące na to, że wędzidełko nie jest prawidłowo rozwinięte, to nie warto zwlekać z konsultacją lekarską, ponieważ powikłania z tym związane mogą znacząco utrudnić wiele sfer życia takich jak między innymi komunikacja dziecka z rówieśnikami czy też nauką.

Tekst sponsorowany: Dentysta na warszawskim Bemowie – https://www.fabdent.pl