Nadciśnienie można uznać za chorobę cywilizacyjną. Niestety z roku na rok coraz więcej osób choruje na tę przypadłość. Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę, że ta choroba układu sercowo-naczyniowego jest aktualnie uważana ze jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Oczywiście większe ryzyko zachorowania występuje u osób z nadwagą bądź otyłością, a także palących papierosy. Ale nadciśnienie może być też związane z nieprawidłową dietę. Jedno jest pewne trzeba je leczyć i nie można tego robić na własną rękę. Dziś skupimy się na przedstawieniu Wam faktów na temat tego, jak zdrowa dieta wpływa na leczenie nadciśnienia.

Czym jest nadciśnienie tętnicze?

Pokrótce warto dowiedzieć się, kiedy mamy do czynienia z nadciśnieniem tętniczym. Otóż jest to stan, w którym
ciśnienie skurczowe i/ bądź rozkurczowe jest wyższe od normatywnego dla zdrowia. Za wartość optymalną dla ciśnienia skurczowego uznaje się poziom niższy od 120 mm Hg, a w przypadku rozkurczowego jest to poziom niższy niż 80 mm Hg. Wartości prawidłowe to 120–129 i/bądź 80–84, są też wartości, które uznaje się za wysokie, ale nadal prawidłowe i jest to ciśnienie na poziomie 130–139 i/bądź 85–89. Oczywiście ciśnienie trzeba leczyć i o leczeniu decyduje lekarz kardiolog, a w mniej zaawansowanej chorobie internista. W przypadku małych odchyleń od normy leczenie może obejmować zmianę stylu życia i wprowadzenie odpowiednio zbilansowanej diety. Jednocześnie nawet w zaawansowanej postaci choroby konieczne jest wprowadzenie właściwej, zdrowej diety.

Zdrowa dieta to podstawa

Dieta nigdy nie leczy, jednak może wspomóc leczenie. I jest to szczególnie ważne w przypadku osób chorych na nadciśnienie. Przede wszystkim powinni oni zrezygnować z wszelkich używek. Nawet okazjonalne wypicie drinka czy zapalenie papierosa jest szkodliwe. Do tego należy zrezygnować z picia mocnej kawy z kofeiną. Zdecydowanie lepiej postawić na kawę zbożową. Zabronione jest jedzenie produktów smażonych czy mocno przyprawionych i oczywiście wszelkiego rodzaju fast foodów. Tutaj profilaktycznie można wykorzystać cześć zasad diety Dash czy śródziemnomorskiej, które rzeczywiście zalecane są w profilaktyce, ale i leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi. Na pewno do diety należy wprowadzić produkty zbożowe, oczywiście z pełnego ziarna. Należy jadać duże ilości surowych, a także gotowanych warzyw. Powinny one zajmować około 75% na talerzu podczas każdego posiłku. Dieta powinna być też bogata w chude mięso oraz tłuste ryby morskie. Można spożywać odtłuszczone mleko, jogurty naturalne, ale też kefiry oraz maślanki. Zalecane jest też spożywanie owoców oraz nasion roślin strączkowych takich jak soczewica, fasola, soja i ciecierzyca. W diecie nie może jeszcze zabraknąć orzechów, pestek i nasion. Zaleca się dodawanie do dań świeżego oleju roślinnego oraz oliwy z oliwek. Oczywiście niektórym osobom przygotowanie zbilansowanego jadłospisu może wydawać się trudne, szczególnie gdy zmagają się z otyłością. W takim przypadku zalecamy Wam udanie się do dietetyka klinicznego w Kielcach, gdzie znajdziecie świetnego specjalistę. Warto udać się do gabinetu Perfekcyjna Linia.

Zasady zdrowego odżywiania i życia, których należy przestrzegać

Chorując na nadciśnienie należy pamiętać o zachowaniu prawidłowej wagi. Należy walczyć nie tylko z otyłością, ale też z nadwagą, które prowadzi do otyłości. Do tego konieczne jest ograniczenie spożycia soli do maksymalnie 5 czy 6 gramów na dzień. Pamiętajcie jeszcze, że w wielu produktach znajduje się już sól. Koniecznie więc czytajcie etykiety, bo rzeczywiście sól jest bardzo szkodliwa. W jadłospisie musi znaleźć się zdecydowanie więcej surowych warzyw oraz owoców. Dania muszą być lekkostrawne. Należy też regularnie jadać. Dobrze jest spożywać 5 czy 6 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu. Nie można objadać się i jedzenie późnym wieczorem jest zabronione. Przykładowy jadłospis może przygotować dla Was dietetyk kliniczny z Kielc.

Pamiętajcie jeszcze o ruchu

Nie można też zapomnieć o aktywności fizycznej. Codziennie przynajmniej przez 30 minut powinno się ćwiczyć. Można też wybrać się na spacer czy uprawiać nordic walking. Aktywności fizyczna ma znaczenie nie tylko w zapobieganiu nadciśnienia, ale też leczeniu tej choroby.

Więcej z kategorii: Dieta i zdrowe odżywianie