Antybiotyki są stosowane w celu zabicia lub zahamowania wzrostu bakterii. Chociaż można pomyśleć o antybiotykach jako o współczesnej medycynie, tak naprawdę istnieją one od wieków. Oryginalne antybiotyki, podobnie jak wiele dzisiejszych antybiotyków, pochodzą z naturalnych źródeł.

Niektóre ekstrakty roślinne, olejki eteryczne, a nawet żywność mają właściwości antybiotyczne. Na przykład niektóre ekstrakty spożywcze i roślinne mogą zapobiegać wzrostowi bakterii w żywności.

Wyciąg z żurawiny zawiera związki przeciwbakteryjne i przeciwutleniające, dzięki czemu jest domowym środkiem na infekcje dróg moczowych.

Zioła również mogą być antybiotykami. Jedno z badań z 2014 roku wykazało, że terapia ziołowa była tak samo skuteczna jak chemiczny antybiotyk w leczeniu zaburzeń przerostu bakteryjnego jelita cienkiego.

Poznaj sześć popularnych antybiotyków, które możesz wypróbować w domu.

Czosnek

Ma działanie przeciwzapalne, bakterjobójcze, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Zwalcza m.in. paciorkowce, gronkowce, E.Coli, grzyby pleśniowe. Pomocny przy grypie, przeziębieniu, zapaleniu zatok, bólu gardła, zaburzeniach jelitowych, chorobach układu moczowego. Najlepiej spożywać rozgnieciony, w formie surowej (gotowanie osłabia jego właściwości)

Cebula

Ma właściwości rozgrzewające i bakterjobójcze. Zwalcza bakterie wywołujące infekcje skórne, np. gronkowca złocistego. Przyspiesza gojenie ran, oparzeń, czyraków, leczy trądzik. Cebula zalecana jest przy gorączce, przeziębieniu kaszlu, zapaleniu oskrzeli i zatok.

Miód

Ma właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne, antybakteryjne. Zwalcza m.in. paciorkowce, gronkowce, prątki gruźlicy, laseczki wąglika, grzyby z rodzaju candida.

Żurawina

Ma silne działanie antybakteryjne i grzybobójcze. Pomocna jest w leczeniu zakażeń układu moczowego i innych infekcji spowodowanych przez bakterie E.Coli. Chroni przed próchnicą i chorobami dziąseł.

Imbir

Ma właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe, odkażające i przeciwzapalne. Zwalcza m.in. salmonellę, listerię i campylobacter. Pomocny jest przy zatruciach, zapaleniu żołądka czy jelit. Imbiru nie wolno podawać dzieciom poniżej 2 roku życia.

Chrzan

Działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie i wykrztuśnie. Pomocny jest w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych i kaszlu.

Dlaczego warto jeść kiszonki?

Dlaczego warto jeść kiszonki?
Być może słyszałeś już o korzyściach zdrowotnych płynących z jedzenia kiszonek. Kwaśne, słone ogórki kiszone mogą pomóc w ...
Czytaj Dalej

Jak nie dopuścić do zakrzepu krwi?

Zakrzep krwi
Niemal każdy z nas jest narażony na zagrażające życiu zakrzepy krwi. Jeżeli jednak skrzepy pojawiają się w płucach ...
Czytaj Dalej

Do czego służy metoda femtolasik?

Femtolasik
Metoda femtolasik to jedna z najbardziej zaawansowanych metod korekcji wzroku na świecie, uznawana obecnie za tzw. „złoty standard” ...
Czytaj Dalej

Nigdy nie pozbywaj się skórki z cytryny – To sprawdzony lek na bóle stawów!

Nigdy nie pozbywaj się skórki z cytryny – To sprawdzony lek na bóle stawów!
Cytryny to najzdrowsze owoce na świecie, dlatego też posiadają niezbędne składniki odżywcze, które poprawią nasz stan zdrowia. Są ...
Czytaj Dalej