Antybiotyki są stosowane w celu zabicia lub zahamowania wzrostu bakterii. Chociaż można pomyśleć o antybiotykach jako o współczesnej medycynie, tak naprawdę istnieją one od wieków. Oryginalne antybiotyki, podobnie jak wiele dzisiejszych antybiotyków, pochodzą z naturalnych źródeł.

Niektóre ekstrakty roślinne, olejki eteryczne, a nawet żywność mają właściwości antybiotyczne. Na przykład niektóre ekstrakty spożywcze i roślinne mogą zapobiegać wzrostowi bakterii w żywności.

Wyciąg z żurawiny zawiera związki przeciwbakteryjne i przeciwutleniające, dzięki czemu jest domowym środkiem na infekcje dróg moczowych.

Zioła również mogą być antybiotykami. Jedno z badań z 2014 roku wykazało, że terapia ziołowa była tak samo skuteczna jak chemiczny antybiotyk w leczeniu zaburzeń przerostu bakteryjnego jelita cienkiego.

Poznaj sześć popularnych antybiotyków, które możesz wypróbować w domu.

Czosnek

Ma działanie przeciwzapalne, bakterjobójcze, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Zwalcza m.in. paciorkowce, gronkowce, E.Coli, grzyby pleśniowe. Pomocny przy grypie, przeziębieniu, zapaleniu zatok, bólu gardła, zaburzeniach jelitowych, chorobach układu moczowego. Najlepiej spożywać rozgnieciony, w formie surowej (gotowanie osłabia jego właściwości)

Cebula

Ma właściwości rozgrzewające i bakterjobójcze. Zwalcza bakterie wywołujące infekcje skórne, np. gronkowca złocistego. Przyspiesza gojenie ran, oparzeń, czyraków, leczy trądzik. Cebula zalecana jest przy gorączce, przeziębieniu kaszlu, zapaleniu oskrzeli i zatok.

Miód

Ma właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne, antybakteryjne. Zwalcza m.in. paciorkowce, gronkowce, prątki gruźlicy, laseczki wąglika, grzyby z rodzaju candida.

Żurawina

Ma silne działanie antybakteryjne i grzybobójcze. Pomocna jest w leczeniu zakażeń układu moczowego i innych infekcji spowodowanych przez bakterie E.Coli. Chroni przed próchnicą i chorobami dziąseł.

Imbir

Ma właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe, odkażające i przeciwzapalne. Zwalcza m.in. salmonellę, listerię i campylobacter. Pomocny jest przy zatruciach, zapaleniu żołądka czy jelit. Imbiru nie wolno podawać dzieciom poniżej 2 roku życia.

Chrzan

Działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie i wykrztuśnie. Pomocny jest w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych i kaszlu.

Izba przyjęć kazała czekać 9h dogorywającemu mężczyźnie – pacjent zmarł!

Izba przyjęć kazała czekać 9h dogorywającemu mężczyźnie - pacjent zmarł!
Pani Anna Siwecka odtworzyła wizytę szwagra na Izbie Przyjęć w szpitalu w Sosnowcu przy ulicy Zegadłowicza. To wydarzenie ...
Czytaj Dalej

Czarnuszka – ziołowy lek, który pomoże na wiele dolegliwości

Czarnuszka - ziołowy lek, który pomoże na wiele dolegliwości
Czarnuszka od wieków była stosowana jako środek leczniczy, a także jako przyprawa do wielu potraw. Nazywana również jako ...
Czytaj Dalej

Zwierzę, które zobaczyłeś jako pierwsze powie wiele na temat Twojej osobowości

Zwierzę, które zobaczyłeś jako pierwsze powie wiele na temat Twojej osobowości
Nasz genialny umysł jest jednym z najpotężniejszych i najbardziej tajemniczych rzeczy na Ziemi. Wskazówką do poznania działania naszego ...
Czytaj Dalej

Prosta metoda na ból biodra

Prosta metoda na ból biodra
Ból biodra bardzo często towarzyszy osobom starszym, jednakże często też dotyka ten ból osoby coraz to młodsze. Nie ...
Czytaj Dalej