Antybiotyki są stosowane w celu zabicia lub zahamowania wzrostu bakterii. Chociaż można pomyśleć o antybiotykach jako o współczesnej medycynie, tak naprawdę istnieją one od wieków. Oryginalne antybiotyki, podobnie jak wiele dzisiejszych antybiotyków, pochodzą z naturalnych źródeł.
Niektóre ekstrakty roślinne, olejki eteryczne, a nawet żywność mają właściwości antybiotyczne. Na przykład niektóre ekstrakty spożywcze i roślinne mogą zapobiegać wzrostowi bakterii w żywności.
Wyciąg z żurawiny zawiera związki przeciwbakteryjne i przeciwutleniające, dzięki czemu jest domowym środkiem na infekcje dróg moczowych.
Zioła również mogą być antybiotykami. Jedno z badań z 2014 roku wykazało, że terapia ziołowa była tak samo skuteczna jak chemiczny antybiotyk w leczeniu zaburzeń przerostu bakteryjnego jelita cienkiego.
Poznaj sześć popularnych antybiotyków, które możesz wypróbować w domu.
Czosnek
Ma działanie przeciwzapalne, bakterjobójcze, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Zwalcza m.in. paciorkowce, gronkowce, E.Coli, grzyby pleśniowe. Pomocny przy grypie, przeziębieniu, zapaleniu zatok, bólu gardła, zaburzeniach jelitowych, chorobach układu moczowego. Najlepiej spożywać rozgnieciony, w formie surowej (gotowanie osłabia jego właściwości)
Cebula
Ma właściwości rozgrzewające i bakterjobójcze. Zwalcza bakterie wywołujące infekcje skórne, np. gronkowca złocistego. Przyspiesza gojenie ran, oparzeń, czyraków, leczy trądzik. Cebula zalecana jest przy gorączce, przeziębieniu kaszlu, zapaleniu oskrzeli i zatok.
Miód
Ma właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne, antybakteryjne. Zwalcza m.in. paciorkowce, gronkowce, prątki gruźlicy, laseczki wąglika, grzyby z rodzaju candida.
Żurawina
Ma silne działanie antybakteryjne i grzybobójcze. Pomocna jest w leczeniu zakażeń układu moczowego i innych infekcji spowodowanych przez bakterie E.Coli. Chroni przed próchnicą i chorobami dziąseł.
Imbir
Ma właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe, odkażające i przeciwzapalne. Zwalcza m.in. salmonellę, listerię i campylobacter. Pomocny jest przy zatruciach, zapaleniu żołądka czy jelit. Imbiru nie wolno podawać dzieciom poniżej 2 roku życia.
Chrzan
Działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie i wykrztuśnie. Pomocny jest w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych i kaszlu.