Wydalanie jest bardzo ważną funkcją ludzkiego organizmu. W przypadku dzieci jest to szczególnie ważne i wszelkie nieprawidłowości w tej kwestii mogą świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych maluszka. Częstotliwość wypróżnienia oraz konsystencja stolca mogą być powodem niepokoju świeżo upieczonych rodziców. Należy jednak pamiętać, że kupa niemowlaka z natury jest dużo rzadsza, a regularność załatwiania się większa. Jeśli jednak zauważymy, że kupka naszego dziecka jest wyjątkowo rzadka, obfita i częsta – wtedy możemy mieć do czynienia z biegunką. Jakie mogą być jej przyczyny i jak sobie z nią poradzić?

Czym jest biegunka u niemowlaka? Objawy

Biegunka u nowo narodzonego dziecka to przede wszystkim sposób organizmu na obronę przed toksycznymi substancjami lub czynnikami chorobotwórczymi. Charakteryzuje się ona dużą ilością oddawanych stolców o rzadkiej, wodnistej wręcz konsystencji. Jest to efekt zwiększenia częstotliwości skurczów jelit, które przyspieszają ruchy perystaltyczne. O biegunce u niemowlaka możemy mówić jeśli dochodzi do pięciu wypróżnień na dwanaście godzin lub częściej. W kale można również często zaobserwować ślady krwi, śluzu, ropy. Ostra biegunka trwa zazwyczaj mniej niż 7 dni, ale też nie dłużej niż 14. Wiele osób twierdzi, że rozwolnienie może być związane również z ząbkowaniem. Pamiętajmy jednak, że samo ząbkowanie nie powoduje takich objawów. Dlatego nie należy lekceważyć nieprawidłowości ze strony układu pokarmowego u maluszków. Może bowiem to prowadzić do odwodnienia organizmu ze względu na bardzo szybką utratę elektrolitów i soli mineralnych.

Więcej o biegunce u niemowlaka można przeczytać tu: https://www.acidolac.pl/brzuszek-i-jelita/bledy-zywieniowe-a-biegunka-u-dziecka-i-niemowlaka.

Przyczyny i przebieg biegunki u najmłodszych dzieci

Jak jednak niedoświadczeni rodzice mogą rozpoznać biegunkę u niemowlaka? Mogą na nią wskazywać takie objawy jak:

  • zwiększenie oddawania stolca nieadekwatne do ilości karmienia;
  • wygląd kupy, czyli płynne stolce o dziwnym zabarwieniu;
  • nieprzyjemny i intensywny zapach kupy;
  • odparzenia i zaczerwienienia pupy.

Najczęstszą przyczyną biegunki u niemowląt są zakażenia wirusowe, szczególnie te wywołane przez rotawirusy. Inny rodzaj to biegunki bakteryjne. W tym przypadku poza częstym wypróżnianiem dziecku towarzyszy również wysoka gorączka. Dużo rzadziej w przypadku dzieci najmłodszych przyczyną mogą być pierwotniaki lub pasożyty.

Jak zatrzymać biegunkę i kiedy warto iść do lekarza?

Niestety, biegunki w życiu dziecka nie da się uniknąć. Jednak, aby zminimalizować ryzyko jej pojawienia się, warto możliwie jak najwcześniej podawać niemowlakowi szczepy bakterii. Jak wspomniano wcześniej, głównym niebezpieczeństwem związanym z biegunką jest odwodnienie. Dlatego warto maluszkowi podawać elektrolity, które nawodnią organizm. Budując mikroflorę naszego dziecka od pierwszych dni, wpłyniemy również pozytywnie na odporność jego organizmu.

W przypadku niemowlaków niezwłocznie należy udać się do lekarza w przypadku wysokiej gorączki, płaczu bez widocznych łez oraz kiedy zauważymy zapadnięte ciemiączko. Przeprowadzi on wtedy odpowiednie badania i poradzi, jak postępować.

Polecane artykuły